Premie finansowe za zeszły sezon

Zeszły sezon 2021/2022 był dla Lecha Poznań bardzo dobry pod względem przychodów. Za zdobycie tytułu Mistrza Polski klub zgarnął miliony złotych, więcej niż wcześniej dostał za wynik sportowy w Pucharze Polski, w dodatku potrafił sprzedać swojego wychowanka za ponad 40 milionów złotych.Ekstraklasa:

Lech Poznań za sezon 2021/2022 otrzymał od Ekstraklasy SA kwotę 28,66 mln złotych co jest sumą o dokładnie 13 milionów złotych większą niż 12 miesięcy wcześniej. W tej kwocie są m.in. pieniądze z tzw. „rankingu historycznego”, kwoty stałej czy za wynik czysto sportowy. Jest jeszcze 750 tysięcy złotych za 4. miejsce w Pro Junior System, dodatkowe pół miliona od PZPN-u, dlatego tak naprawdę łączna kwota premii za mistrzowski sezon przekroczyła 29 milionów złotych.

Co jest w sumie 28,66 mln od Ekstraklasy SA?

18,11 mln zł – wynik sportowy (Mistrzostwo Polski)
5,86 mln zł – kwota stała
3,92 mln zł – ranking historyczny obejmujący 5 ostatnich lat
750 tys. zł – PJS

Puchar Polski:

Lech II Poznań w sezonie 2021/2022 odniósł największy pucharowy sukces od rozgrywek 1967/1968. Rezerwy Kolejorza po przejściu dwóch rund doszły do 1/16 finału Pucharu Polski, w której odpadły z III-ligową Olimpią Grudziądz. Klub od PZPN-u dostał za tę fazę 45 tysięcy złotych netto. Po 5 latach w finale Pucharu Polski wystąpił jeszcze pierwszy zespół Lecha Poznań. Jako przegrany na Stadionie Narodowym otrzymał tylko 760 tysięcy złotych netto premii. Zarządowi koło nosa przeszło 5 milionów złotych netto.

Rozgrywki młodzieżowe:

Lech Poznań w ubiegłym sezonie 2021/2022 pierwszy raz w swojej historii został Mistrzem Polski do lat 15. Kolejorz będąc najlepszy w CLJ U-15 zgarnął od Polskiego Związku Piłki Nożnej premię w wysokości 100 tysięcy złotych. Pieniądze, jakie wkrótce otrzyma będzie musiał przeznaczyć na dalsze szkolenie młodzieży.

Transfery

Przed sezonem 2021/2022 i w jego trakcie klub na transfery wydał nieco ponad 3 mln euro zarabiając 10 milionów euro na sprzedaży Jakuba Kamińskiego do Niemiec. Pieniądze od Wolfsburga oczywiście jeszcze nie dotarły, ale dotrą, dlatego można je uwzględnić w premiach za zeszły sezon. Transferowo po odjęciu kosztów w tym konieczności podzielenia się pieniędzmi m.in. ze związkiem czy z Szombierkami Bytom oraz uwzględnieniu wydatków na transfery klub i tak jest ponad 6 milionów euro na plusie.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

 1. inowroclawianin pisze:

  Trzeba też doliczyć premie od sponsorów, które pewnie też się pojawiły w związku ze zdobyciem tytułu. Do tego zyski z dni meczowych oraz sprzedaży gadżetów że wszystkich swoich punktów. Plus jakieś drobniejsze kwoty z pozostałych transferów.

 2. saw1000 pisze:

  Jak widać sukces sportowy też daje wymierne korzyści. Całkiem ładne pieniądze są do wyjecia z naszego podwórka. A będą coraz większe. Do tego Kolejorz grający o najważniejsze trofea to wuchta kiboli, którzy też swoje pieniądze zostawiają. Dobra atmosfera wokół klubu to i atrakcyjniejsze oferty sponsorskie. No i wreszcie możliwość gry w Europie o konkretne pieniądze. Jak widać wszystko to układ naczyń połączonych, wystarczy go tylko napełniać wynikami sportowymi.
  Oby wreszcie zarząd to zrozumiał, to wejdziemy na odpowiedni poziom. Boje się tylko że ci ludzie są niereformowalni i ostatni sukces tylko podpompuje ich pyche w swoja nieomylność. Biorąc pod uwagę przygotowania do tego sezonu, zwłaszcza wzmocnienia a właściwie ich brak przed grą w Europie, możemy mieć powtórkę z rozrywki.

  • inowroclawianin pisze:

   Święte słowa, też się obawiam i już jestem wkur…. na Rutka z tego powodu.

   • saw1000 pisze:

    No niestety, ale odejście Skorży spowodowało to, że nasze zaufanie do tego co się dzieje w klubie powróciło do swojego starego, tradycyjnego miejsca, na które tak długo pracował Piotrek z ekipą. Skorża był takim buforem, który dawał pewność że ktoś nad tym wszystkim panuje i ma jakiś plan co dalej.
    Teraz znowu wygląda to tak jakby gra w Europie ich zaskoczyła.

 3. Kibic z Bydgoszczy pisze:

  I gdzie te pieniądze? A już kumam wszystko na dalsze funkcjonowanie klubu.

Dodaj komentarz