Lech w grze o Superpuchar: 2010, 2015, 2016 (III)

W sobotę, 9 lipca, o godzinie 20:10 przy Bułgarskiej drużyna Mistrza Polski, Lecha Poznań powalczy o pamiątkową paterę ze zdobywcą Pucharu Polski, Rakowem Częstochowa. Wykorzystując zbliżający się mecz Kolejorza o trofeum krótko w trzech częściach przypomnimy poprzednie spotkania o Superpuchar Polski.

Lech Poznań to rekordzista jeśli chodzi o zdobyte Superpuchary Polski. W 9 meczach triumfował aż 6 razy w tym po raz ostatni przed 6 laty. W trzeciej i ostatniej części okazjonalnego cyklu wracamy do pojedynków z roku 2010, 2015 i 2016. Pierwsza część cyklu -> TUTAJ a druga część jest -> TUTAJ.

Zdobywca Superpucharu Polski: 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016
Finalista Superpucharu Polski: 1983, 1988, 2010

Mecz o Superpuchar Polski 2010:

12 lat temu dnia 1 sierpnia o Superpuchar Polski 2010 walczył mistrzowski Lech Poznań ze zdobywcą pucharu krajowego Jagiellonią Białystok. Organizatorzy spotkania chcieli, aby ten mecz odbył się na stadionie pomiędzy oboma miastami. Padło na Płock, gdzie obiekt mógł bez problemu gościć obie grupy kibiców (Kolejorza wspierało blisko 3000 osób). Mecz o Superpuchar miał miejsce krótko po wyjazdowej porażce ze Spartą Praga 0:1 w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Dla Kolejorza priorytetem było przejście Czechów, zatem trener Jacek Zieliński zarotował i w boju o pamiątkowe trofeum nie wystawił najmocniejszego składu. W Płocku zagrało paru zmienników w tym m.in. Mateusz Możdżeń w środku pola czy w ataku Joel Omari Tshibamba.

Od początku spotkania mecz toczył się w żółwim tempie. Jagiellonia Białystok go nie podkręcała, bowiem sama była po przegranym pojedynku z Arisem Salonki w kwalifikacjach do Ligi Europy, a mecz o SPP w tym terminie był tak jakby niepotrzebny. Gra była wolna i nudna, sytuacji było jak na lekarstwo aż w 82 minucie Jaga zadała jeden jedyny cios. Po zagraniu od bramkarza piłka znalazła się na lewej stronie, zawodnik rywala dośrodkował ją w pole karne, gdzie stał zupełnie niepilnowany Tomasz Frankowski, który mimo swojego wzrostu strzelił gola głową. Bramkę fatalnym zakryciem zawalił 18-letni wtedy Marcin Kamiński.

Lech Poznań bez walki i na dodatek w eksperymentalnym składzie przegrał swój siódmy w historii mecz w Superpucharze Polski. Dla białostoczan trenowanych wówczas przez Michała Probierza było to pierwsze takie trofeum w historii i jak dotąd ostatnie. Oszczędzanie niektórych podstawowych piłkarzy przez Jacka Zielińskiego na rewanż ze Spartą Pragą nic nie dało. Na Bułgarskiej niebiesko-biali znów przegrali 0:1 kończąc walkę o Ligę Mistrzów w III rundzie eliminacyjnej, dopiero później już z Artjomsem Rudnevsem w składzie zaczęli się rozkręcać.

01.08.2010, Stadion Wisły w Płocku
Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)
Bramki: 82.Frankowski
Widzów: 8500
Skład: Burić – Kikut, Bosacki, Djurdjević (17.Kamiński), Henriquez – Peszko (70.Stilić), Zapotoka (46.Mikołajczak), Możdżeń, Krivets, Wilk – Tshibamba.

Mecz o Superpuchar Polski 2015:

Blisko 7 lat temu Lech Poznań ostatni raz grał o Superpuchar Polski przy Bułgarskiej. Wtedy obowiązywały już zasady na mocy których Mistrz Polski grał u siebie. Dnia 10 lipca 2015 roku w Poznaniu mistrzowski Lech podejmował triumfatora Pucharu Polski, Legią Warszawa. Na oczach ponad 40 tysięcy ludzi Kolejorza udowodnił, kto jest najlepszy w Polsce i komu należał się tytuł. Po krótkim okresie przygotowawczym i udanych sparingach Lech rozegrał swój najlepszy mecz w całym sezonie 2015/2016. Będąc w gazie wygrał 3:1 prowadząc w pewnej chwili 3:0.

Poznaniacy od początku spotkania dominowali wychodząc na prowadzenie już w 11 minucie po mocnym uderzeniu Tomasza Kędziory z daleka. W 35 minucie po rzucie rożnym prowadzenie podwyższył Marcin Kamiński. Potem lechici mieli kolejne sytuacje do zdobycia bramki, które w drugiej połowie marnowali. W 85 minucie po kolejnej świetnej akcji gola na 3:0 w sytuacji 1 na 1 zdobył Karol Linetty.

Wynik 3:0 dla Lecha Poznań spowodował złość kibiców Legii, którzy opuścili sektor. Trybuny obiektu przy Bułgarskiej wyśmiały zachowanie gości skandując przy ich wyjściu m.in. „trójka do zera, Kolejorz żegna frajera”, „jeden jest Mistrz Polski” czy „idźcie do domu”. Honorową bramkę dla gości w 92 minucie strzelił Igor Lewczuk, której kibice Legii już nie widzieli. Lech Poznań w świetnym stylu zdobył piąty w swojej historii Superpuchar Polski i ostatni na własnym stadionie.

Tamto wydarzenie z dnia 10 lipca 2015 do dziś pamięta Barry Douglas, który miał okazję wystąpić w wygranym meczu z Legią Warszawa 3:1. Niedługo po nim Mistrzowie Polski wyeliminowali z europejskich pucharów FK Sarajevo zwyciężając w dwumeczu pewnie 3:0.

10.07.2015, stadion przy Bułgarskiej
Lech Poznań – Legia Warszawa 3:1 (2:0)
Bramki: 11.Kędziora 35.Kamiński 85.Linetty – 90+2.Lewczuk
Żółte kartki: Douglas, Robak, Kadar – Rzeźniczak
Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)
Widzów: 40088
Lech: Burić – Kędziora (65.Ceesay), Kamiński, Kadar, Douglas – Trałka, Linetty – Kownacki (77.Dudka), Hamalainen (65.Jevtić), Pawłowski (46.Formella) – Robak (46.Thomalla).

Mecz o Superpuchar Polski 2016:

Dwanaście miesięcy później Lech Poznań znów grał o Superpuchar Polski zdobywając go szósty raz w tym drugi z rzędu. Mecz był możliwy tylko dzięki regulaminowi, bowiem 6 lat temu po dublet na 100-lecie sięgnęła Legia Warszawa, a ekipa Kolejorza prowadzona przez Jana Urbana wystąpiła w tym spotkaniu jako finalista pucharu krajowego. Mecz z dnia 7 lipca 2016 roku był jeszcze starciem w trakcie przygotowań obu zespołów do nowych rozgrywek. Poznaniacy jako pierwsi wyszli na prowadzenie po mocnym uderzeniu nowego wtedy pomocnika Macieja Makuszewskiego z rzutu wolnego, który zdobył bramkę w debiucie. W 37 minucie wyrównał Guilherme, ale po przerwie trafienia notowali już tylko poznaniacy.

W 65 minucie gola strzelił inny debiutant Lasse Nielsen, natomiast w 90 i już po 90 minucie Legię w Warszawie dobił Dariusz Formella. Lech Poznań zwyciężył przy Łazienkowskiej niespodziewanie wysoko, bo aż 4:1 zdobywając swój ostatni, szósty Superpuchar Polski. Do maja tego roku Superpuchar Polski 2016 był ostatnim trofeum w historii Lecha Poznań a do października 2021 tama wygrała była ostatnim zwycięstwem Kolejorza nad Legią w Warszawie. Spotkanie z 7 lipca 2016 roku przeszło oczywiście do historii klubu, niebiesko-biali na obiekcie przy Łazienkowskiej nigdy wyżej nie wygrali.

Tamtym zwycięstwem Lech Poznań zanotował miły hat-trick. Dnia 30 maja 1990 roku remisem 1:1 na stadionie Legii Warszawa zapewnił sobie trzeci tytuł Mistrza Polski w historii, dnia 1 czerwca 2004 roku zdobył przy Łazienkowskiej wspominany do teraz i przedostatni krajowy puchar, a prawie 6 lat temu sięgnął po Superpuchar Polski, który był tylko nagrodą pocieszenia po kompletnie zawalonym sezonie 2015/2016. Superpuchar 2016 niewiele zmienił, parę tygodni później w Poznaniu nie było już trenera Jana Urbana.

7 lipca 2016, stadion Legii w Warszawie
Legia Warszawa – Lech Poznań 1:4 (1:1)
Bramki: 37.Guilherme – 21.Makuszewski 65.L.Nielsen 90 i 90+4.Formella
Żółte kartki: Guilherme, Broź, Makowski – Nielsen, Gajos, Trałka
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
Widzów: 15000
Lech: Burić – Kędziora, L.Nielsen, Wilusz, Gumny – Trałka, Tetteh – Makuszewski (75.Jóźwiak), Gajos (64.Majewski), Pawłowski (68.Formella) – Nielsen (46.Robak).

1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

Chciałbym żeby Lech Poznań z nowym trenerem znalazł sposób i wygrał w końcu z Rakowem. Poza tym przybyłoby nam kolejne trofeum do gabloty. Marnie to wyglądało w ostatnich latach. Zdobywanie trofeów to zachęta dla innych ambitnych piłkarzy, którzy chcieliby w przyszłości grać w Lechu Poznań, by zdobywać dla siebie i klubu trofea, bo przecież po to się gra w piłkę.
    W przyszłą sobotę będzie okazja by już na początku nowego sezonu zdobyć coś co na zawsze zapisze się w klubowych osiągnięciach.