Nowe kraje na pucharowej mapie Kolejorza

Rywalizacja Lecha Poznań w II rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji 2022/2033 już przeszła do pucharowej historii Kolejorza, ponieważ Dinamo Batumi stało się pierwszym rywalem naszego klubu w europejskich pucharach pochodzącym z Gruzji. Rewanż także może przejść do historii, a stanie się tak jeśli Mistrz Polski wygra 3:0. Wtedy Lech Poznań pobiłby swój rekord sprzed 5 lat, kiedy w dwumeczu pokonał Pelister Bitola aż 7:0.



Dinamo Batumi stało się niedawno 70 rywalem Lecha Poznań z 36 kraju, jaki stanął na drodze Kolejorza w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto). W dotychczasowej historii Lecha Poznań rywalizującego na arenie międzynarodowej od 1978 roku zdarzali się przeciwnicy, którzy stawali na drodze Kolejorza więcej niż raz (w innym sezonie). Do takich klubów zalicza się Khazar Lankaran, AIK Solna i IFK Goteborg.

Dotąd niebiesko-biali rywalizowali z aż czterema drużynami pochodzącymi z Austrii i Azerbejdżanu. Oprócz tego graliśmy z trzema różnymi zespołami ze Szwecji, z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Belgii, Izraela, Danii, Łotwy oraz Rosji. Wkrótce do tego grona może dołączyć Islandia, jeżeli Vikingur Reykjavik obroni dwubramkową zaliczkę z ubiegłego tygodnia i przejdzie walijskie The New Saints.

Walia to tylko jeden z krajów, w którym Lech Poznań rywalizując w Europie od 44 lat nigdy nie gościł. Kolejorz nigdy nie grał też choćby z Chorwatami, Słoweńcami, Serbami, Rumunami, Czarnogórcami, Bułgarami, Turkami czy z Irlandczykami. Dotąd Lecha Poznań omijały kluby np. z Malty, Luksemburga, Gibraltaru i Andory. Dopiero niedawno na pucharowej mapie Kolejorza znalazł się Cypr, Armenia, Litwa, Estonia, Kazachstan, Białoruś, Finlandia czy właśnie wspominana Gruzja.

Na Lechowej mapie pucharowej są państwa, których przedstawiciele od lat nie rywalizowali z Lechem Poznań, dlatego wielu kibiców może już nie pamiętać, z kim konkretnie graliśmy w Europie. Przykładowo z Niemcami ostatni raz mierzyliśmy się w latach 80-tych XX wieku, z Albańczykami i Słowakami tak samo, a z Duńczykami w poprzednim wieku graliśmy jedynie w Pucharze Intertoto.

Jedynym przeciwnikiem Lecha Poznań pochodzącym z Grecji był Panathinaikos Ateny 32 lat temu, blisko 30 lat czekamy także na dwumecz z Izraelczykami. O dziwo losowania europejskich pucharów tylko raz skojarzyły Kolejorza z ekipami z krajów naszych sąsiadów takich jak Białoruś (Szachtior Soligorsk), Czechy (Sparta Praga) oraz Słowacja (FC Nitra 35 lat temu w Pucharze Intertoto).

Lech Poznań w tej edycji europejskich pucharów na pewno dociągnie do 148 spotkań na arenie międzynarodowej wliczając Puchar Intertoto – 62-26-57, 212:184. Gdyby udało mu się dojść do fazy play-off Ligi Konferencji 2022/2023 wówczas w sierpniu zanotowałby jubileuszowy 150 mecz w europejskich pucharach.



Kraje i rywale Lecha Poznań w europejskich pucharach (wliczając Puchar Intertoto):

Anglia – Liverpool FC, Manchester City
Armenia – Gandzasar Kapan
Azerbejdżan – Karvan Jevlach, Khazar Lankaran, Inter Baku, Karabach Agdam
Szkocja – Aberdeen, Rangers
Gruzja – Dinamo Batumi
Norwegia – Fredrikstad, FK Haugesund
Szwecja – IFK Goteborg, AIK Solna, Hammarby
Finlandia – Honka Espoo
Portugalia – Sporting Braga, Belenenses Lizbona, Benfica Lizbona
Hiszpania – Athletic Bilbao, FC Barcelona, Deportivo La Coruna
Francja – RC Lens, Olympique Marsylia, AS Nancy
Holandia – Feyenoord Rotterdam, FC Utrecht
Belgia – FC Brugge, KRC Genk, Charleroi
Niemcy – Borussia Monchengladbach, Duisburg
Dania – Brondby Kopenhaga, Odense, Lyngby
Szwajcaria – Grasshoppers Zurych, FC Basel
Włochy – Udinese Calcio, Juventus Turyn, Fiorentina
Słowacja – FC Nitra
Czechy – Sparta Praga
Austria – Admira Wacker Modling, LASK Linz, Austria Wiedeń, FC Salzburg
Węgry – BFC Siofok, Videoton Fehervar
Ukraina – Dnipro Dniepropietrowsk
Izrael – Beitar Jerozolima, Maccabi Hajfa, Bnei Yehuda Tel-Awiw
Bośnia i Hercegowina – FK Sarajevo
Mołdawia – FC Tiraspol
Albania – Flamurtari Vlore
Macedonia Północna – Pelister Bitola
Grecja – Panathinaikos Ateny
Estonia – Kalju Nomme
Kazachstan – Zhetysu Tałdykorgan
Łotwa – Skonto Ryga, Metalurgs Lipawa, Valmiera
Litwa – Żalgiris Wilno
Białoruś – Szachtior Soligorsk
Rosja – Terek Grozny, Spartak Moskwa, CSKA Moskwa
Islandia – IBV Vestmannaeyja, Stjarnan Gardabaer
Cypr – Apollon Limassol

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    Na niektóre kraje pewno byśmy trafili, ale uefa ma ten podział europy