Plusy i minusy: Lech – Vikingur 4:1 d.

Mecz z Vikingurem Reykjavik już na zawsze zapisał się w 44 letniej historii występów Lecha Poznań na arenie międzynarodowej. Takiego spotkania nigdy wcześniej nie było, mimo wielu niedoskonałości i więcej minusów niż plusów Kolejorz wywalczył wymagany przed dwumeczem awans do fazy play-off Ligi Konferencji.

W czwartek mimo dogrywki udało się wywalczyć Lechowi Poznań obowiązkowy awans i ten plus tak naprawdę zakrywa wszystkie minusy czy inne niedoskonałości. Nie ważne jak, ważne było przejść Vikingur Reykjavik i ten cel został zrealizowany. Piłkarze Kolejorza mimo słabej gry oraz słabego przygotowania taktycznego ani na moment nie zwiesili głów, od początku spotkania walczyli, choć sami czuli, że ewidentnie im nie idzie. Zawodnicy Kolejorza nie zwątpili w awans, nie podłamała ich także dogrywka, w której wciąż gryźli trawę dając z siebie absolutnie wszystko. Lech Poznań słabo przygotowany taktycznie walczył na całego starając się mimo słabej formy przepchnąć ten dwumecz i jakoś awansować do kolejnej fazy.

Minusem był był brak boiskowej kontroli nad tym, co robi rywal na boisku. Lech Poznań od początku meczu był źle ustawiony, choć John van den Brom przed spotkaniem mówił o konieczności posiadania kontroli nad meczem i zagraniu na 0 z tyłu. Tymczasem już w 7 minucie lechici powinni przegrywać po tym jak pojedynki biegowe przegrali źle przygotowani motorycznie Pedro Rebocho oraz Antonio Milić. Był moment, w którym Vikingur Reykjavik przy stanie 0:0 miał dwie bardzo okazje, których na nasze szczęście nie wykorzystał. Tych szans nie byłoby, gdyby przede wszystkim w środku pola poznaniacy byli lepiej ustawieni, zachowywali się w defensywie tak jak za kadencji Macieja Skorży, który słynął z dobrego przygotowania taktycznego swoich zespołów.

Jednocześnie Lech Poznań do 31 minuty nie stworzył pod bramką Vikingura Reykjavik większego zagrożenia. Co jedynie w 12 minucie oddał w jednej akcji trzy strzały, później kompletnie nie potrafił rozmontować defensywy Islandczyków. Lech nastawił się na crossowe podania, często zmieniał strony ataków, zawodnicy próbowali grać długie piłki za plecy obrońców. Niestety goście często łapali naszych piłkarzy na spalonym lub długie podania były niecelne co powodowało gwizdy na trybunach, irytacje kibiców oraz nerwowość na murawie. Do momentu strzelenia gola na 1:0 trochę z niczego Lech Poznań rozgrywał najsłabsze domowe spotkanie w sezonie 2022/2023. Już wtedy pachniało wielką kompromitacją, w grze Kolejorza nic się nie kleiło.

Następny minus to skrajna nieskuteczność. Po zmianie stron lechici zmieli styl grania, więcej grali piłką po ziemi, z upływem rewanżu przy stanie 2:0 nastawili się na kontry, które dobrze im wychodziły. Islandczycy podeszli wyżej, opadli z sił, na boisku było wiele przestrzeni, więc nasz zespół krótkimi podaniami z łatwością przedostawał się pod bramkę Jonssona oddając wczoraj aż 23 uderzenia. Niestety na potęgę dobre sytuacje marnowali m.in. Mikael Ishak, Joao Amaral (dwie) czy Afonso Sousa. Dwa razy lepiej mógł zachować się też Michał Skóraś, który w końcowej fazie akcji źle odgrywał piłkę do Filipa Marchwińskiego oraz Mikaela Ishaka.

Lech Poznań po 81 minucie miał 5-6 świetnych szans, żeby strzelić w końcu gola na 3:0 i definitywnie zakończyć emocje w tym dwumeczu. W końcówce mógł też zachować się ostrożnie, mógł przetrzymać piłkę, uspokoić grę, zagrać na utrzymanie wyniku oraz przede wszystkim powinien kontrolować poczynania Vikingura Reykjavik. Tymczasem Kolejorz zachował się skrajnie nieodpowiedzialnie, kilkanaście sekund po kolejnej szansie na trzeciego gola sam stracił bramkę po szybkiej akcji Islandczyków, której nasz zespół ewidentnie się nie spodziewał. W tamtej sytuacji zawiodła cała drużyna, która zgubiła koncentrację, zgubiła krycie, dała się zaskoczyć po akcji prawą flanką, która powinna zostać zatrzymana już w okolicach środkowej strefy boiska.

Plusy meczu z Vikingurem 4:1 d.