Plusy i minusy: Lech – Śląsk 0:1

Mecz ze Śląskiem Wrocław zepchnął Lecha Poznań na ligowe dno. Po 6 kolejnych spotkaniach z tym rywalem bez porażki i 3 kolejnych wygranych bez straty gola tym razem Kolejorz przegrał, choć wcale nie był gorszy. Przeciwnik z 4 dobrych sytuacji zdobył gola po oddaniu pierwszego celnego strzału w niedzielnym spotkaniu.

Największy minus to trzecia kolejna porażka Lecha Poznań przy Bułgarskiej, która jest już upadłą twierdzą. W mistrzowskim sezonie Lech stracił w Poznaniu raptem 7 goli ponosząc jedną przegraną z Rakowem Częstochowa, tego lata Lecha w Poznaniu ograły drużyny, które w mistrzowskich rozgrywkach niebiesko-biali pokonali odpowiednio 3:1, 4:1 i aż 4:0. Po 3 porażce w 4 meczu Lech spadł na dno, jest osiemnasty i pozostanie na tym dnie przez wiele, wiele tygodni, bowiem w niedzielę znowu nie zagra. Później należało będzie zaliczyć zwycięską serię, by wydostać się ze strefy spadkowej co wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Realnie Lech Poznań w ligowym sezonie 2022/2023 już nie dogoni nikogo konkretnego, Kolejorz nigdy nie odrobił takich strat, do podium traci 9 oczek do rewelacyjnego lidera aż 12 punktów. W maju 2023 nie będziemy świętować mistrzostwa, na razie zapowiada się nawet na brak europejskich pucharów latem przyszłego roku. Wielce prawdopodobna jest za to powtórka z pierwszej części 2021 roku, kiedy Lech Poznań męczył się na wszystkich polach będąc ligowym średniakiem bez perspektyw.

Piłkarsko Kolejorz rozegrał w niedzielę dwie różne połowy. Po zmianie stron bił głową w mur wyglądając w ataku pozycyjnym m.in. jak za kadencji Mariusza Rumaka. Optyczna przewaga nie przekładała się na sytuacje podbramkowe, brakowało prostopadłych podań, uderzeń z daleka, lechici oddali dwa celne strzały autorstwa Kristoffera Velde oraz Niki Kvekveskiriego dopiero pod koniec spotkania. Poznaniacy w drugiej odsłonie nie umieli przebić muru postawionego przez skoncentrowanych, dobrze ustawionych w defensywie wrocławian, którzy mając dwie bardzo dobre kontry lewą flanką już wcześniej powinni zakończyć emocje w tym meczu.

Wciąż bez formy jest wielu piłkarzy. Joao Amaral dał fatalną zmianę nie potrafiąc zagrywać celnie i z odpowiednią mocą, na dodatek przez jego złe dwa podania goście wyszli z groźnymi kontrami lewą stroną. Inny Portugalczyk w postaci Afonso Sousy nie kreował gry tak jak można się było po nim tego spodziewać, zaliczył też kluczową stratę po której Petr Schwarz wyszedł z kontrą środkiem boiska i trafił do naszej siatki. Więcej można było spodziewać się po Radosławie Murawskim, Mikaelu Ishaku czy Filipie Szymczaku, który zaczyna przypominać Artura Sobiecha, w pierwszej połowie jasną postacią w ofensywie był jedynie Gio Tsitaishvili.

Wczoraj dało się też dostrzec jeden plusik. Była nim pierwsza połowa, w której Lech Poznań stworzył dość duże zagrożenie pod bramką defensywnie usposobionego Śląska Wrocław. Gości ratował choćby słupek, parę razy wykazał się dobrze dysponowany Szromnik, ekipa Kolejorza miała parę niezłych sytuacji schodząc do szatni z wynikiem, który był niezasłużony. Rezultat 0:1 po 45 minutach był niesprawiedliwy, Lech momentami prezentował się całkiem dobrze i to właśnie w tej połowie nabił sobie niezłe statystyki (po końcowym gwizdku miał 19 strzałów, 6 celnych, 63% posiadania piłki czy 24 dośrodkowania).

Plusy meczu ze Śląskiem 0:1