Przed meczem: Lech – Widzew

Pojutrze w niedzielę, 4 września, o godzinie 17:30 w meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy 2022/2023, zespół Lecha Poznań zagra u siebie z Widzewem Łódź. W ten weekend obie drużyny spotkają się pierwszy raz od 2014 roku a przy Bułgarskiej po blisko 9 latach przerwy.

Widzew Łódź latem gościł co prawda przy Bułgarskiej, ale sparingi nigdy nie są wliczane do oficjalnych spotkań. Jeszcze w czerwcu beniaminek Ekstraklasy pokonał Lecha w Poznaniu wynikiem 2:1. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia sezon 2022/2023 zaczęli od dwóch wyjazdów odpowiednio przegrywając w Szczecinie i wygrywając w Białymstoku. Później przyszły trzy mecze z rzędu bez wygranej, podczas tej serii RTS ugrał oczko we Wrocławiu i różnicą jednej bramki poległ u siebie odpowiednio z Lechią Gdańsk oraz z Legią Warszawa.

Dwie następne serie spotkań okazały się udane dla łodzian. Widzew pokonał na wyjeździe Wartę Poznań 1:0 strzelając zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry, a w ostatni weekend był pierwszym klubem, który wygrał tego lata z liderująca Wisłą Płock ogrywając „Nafciarzy” przed własną publicznością rezultatem 2:1. W środę zawodnicy Niedźwiedzia rywalizowali w Pucharze Polski ostatecznie odpadając z rozgrywek już na etapie 1/32 finału.

Widzew Łódź już po 22 minutach przegrywał aż 0:3. W doliczonym czasie gry nagle zrobiło się 3:3 po golu z rzutu karnego. W dogrywce II-ligowiec dwa razy obejmował prowadzenie, ale widzewiacy zawsze umieli odpowiedzieć doprowadzając do wyrównania 5:5 w 120 minucie po premierowym trafieniu Łukasza Zjawińskiego. W Wielkopolsce lepiej rzuty karne wykonywali II-ligowcy pokonując w nich niedzielnego rywala Kolejorza 4:3.

Widzew Łódź po 7 kolejkach PKO Ekstraklasy 2022/2023 z 10 punktami na swoim koncie i bilansem 3-1-3, gole: 9:8 zajmuje 7. miejsce w ligowej tabeli mając tylko 3 oczka więcej od Lecha Poznań. Ekipa RTS-u poza swoim stadionem zaliczyła ligowy bilans 2-1-1, bramki: 4:2. W PKO Ekstraklasie najlepszym strzelcem rywala z 4 trafieniami jest Bartłomiej Pawłowski, dotąd 2 ekstraklasowe asysty zanotował Karol Danielak.

Latem z Widzewa Łódź odeszło aż 10 piłkarzy. Byli to głównie rezerwowi gracze lub zawodnicy zbyt słabi na PKO Ekstraklasę. W ich miejsce przyszło w sumie 7 piłkarzy w tym 4 defensywnych. Do Widzewa trafił choćby wychowanek Kolejorza, Serafin Szota, z nowych graczy najwięcej minut na boiskach spędził dotąd hiszpański napastnik Jordi Sanchez, który na obu frontach strzelił już 4 gole. Początek niedzielnego meczu Lech Poznań – Widzew Łódź o 17:30 przy Bułgarskiej.

Bramka: 90.Lipski
Skład: Ravas – Stępiński, Żyro, Kreuzriegler – Danielak, Lipski, Kun (84.Shehu), Nunes – Sypek (59.Letniowski, 90.Chorbadzhiyski), Sanchez (59.Zjawiński), Pawłowski (84.Hansen).

Widzew Łódź – Wisła Płock 2:1 (1:0)
Bramki: 5.Danielak 54.Pawłowski – 90.Davo – k.
Skład: Ravas – Stępiński, Żyro, Kreuzriegler – Danielak (77.Sypek), Lipski (46.Hanousek), Kun, Nunes – Letniowski (70.Hansen), Zjawiński (46.Sanchez), Pawłowski (70.Szota).

1/32 PP: KKS Kalisz – Widzew Łódź d. 5:5 (3:1) k.4:3
Bramki: 12 i 22.Gordillo 21.Kendzia 105 i 118.Gawlik – k. – 41 i 55.Sanchez 90 i 108.Hanousek 120.Zjawiński
Skład: Ravas – Szota, Chorbadzhiyski (46.Kreuzriegler), Żyro – Danielak (64.Milos), Lipski (46.Letniowski), Hanousek, Nunes – Hansen (64.Kun), Sanchez, Sypek (76.Zjawiński).