Oko na grę: Mikael Ishak

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

Mikael Ishak po powrocie do zdrowia po niegroźnym urazie gra ostatnio bardzo dużo, więcej niż można się było tego spodziewać. Zdrowy Szwed nie podlega rotacji, na razie jakoś radzi sobie fizycznie o co można było się obawiać. Jego kolejny występ od początku był dobrą okazją, by pierwszy raz od początku marca bliżej przyjrzeć się postawie kapitana Kolejorza w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

Mikael Ishak już w 4 minucie powinien zdobyć gola. W pierwszej, ciekawej akcji Lecha Poznań z udziałem paru zawodników Szwed otrzymał piłkę w okolicach 11 metra. Uderzył mocno, celował w prawy narożnik bramki Dante Stipicy, ale jakość tego strzału pozostawiała już wiele do życzenia. Taki snajper nie powinien się wówczas pomylić, może dość przypadkowo otrzymał piłkę w polu karnym, lecz w 4 minucie Szwed wręcz musiał trafić do siatki z takiej odległości. W 10 minucie to Ishak wziął się za rozgrywanie piłki, jednak źle podał. Dopiero w 20 minucie obserwowany piłkarz w końcu zrehabilitował się, wtedy Mikael Ishak znalazł się tam, gdzie powinien być rasowy napastnik. Kapitan Lecha Poznań czyhał pod bramką na piłkę i jednocześnie na błąd obrony Pogoni, defensorzy rywala źle wybili piłkę, ta trafiła prosto na nogę Ishaka, który mocnym uderzeniem pod poprzeczkę doprowadził do wyrównania.

Mikael Ishak po golu na 1:1 był bardzo aktywny, w ustawieniu z drugim nominalnym napastnikiem Filipem Szymczakiem zamieniającym się stronami z Michałem Skórasiem często schodził na boki pola karnego, w 39 minucie oddał efektowny strzał z powietrza po którym piłka nieznacznie minęła prawy słupek bramki Pogoni Szczecin. W 48 minucie Szwed pojawił się z drugiej strony boiska, będąc lekko poza polem karnym zagrał w tempo do wbiegającego na piąty metr Michała Skórasia, który z pomocą słupka wyprowadził Mistrza Polski na prowadzenie. Przytomnie i aktywnie grający Mikael Ishak do gola dołożył więc asystę zapracowując już wtedy na dobrą ocenę.

Na tym nasza gwiazda nie poprzestała. W 55 minucie Szwed zastosował pressing na bramkarzu „Portowców”, który w porę zdołał wyjść do piłki i ją wybić, w 64 minucie kapitan Kolejorza kapitalnie wypuścił Afonso Sousę i znowu Dante Stipica na czas wyszedł z bramki poza swoją strefę. Po minucie prawonożny napastnik miał dobrą okazję po wrzutce Joela Pereiry, ale nie potrafił zamienić jej na gola. Z czasem Mikael Ishak nie był już tak widoczny, mogło to wynikać z nieco innego stylu gry Lecha Poznań, który po 70 minucie najpierw starał się kontrolować przebieg meczu, a w końcówce już się bronił, zatem 29-letni doświadczony zawodnik musiał się bardziej wysilić w defensywie i próbować odbierać piłkę. Wówczas Ishak kilka razy próbował napędzić kontrę co już mu się nie udało.

Szwed w niedzielne popołudnie oddał w sumie 4 strzały (2 celne), wykonał 18 podań (14 udanych), zaliczył aż 3 kluczowe zagrania i zanotował jeden udany odbiór. Gdyby nie setka zmarnowana w 4 minucie, to Mikael Ishak za mecz z Pogonią Szczecin otrzymałby piątkę. Szwed dostaje jednak bardzo mocną czwórkę, w ostatnich 2 meczach ligowych zanotował gola + asystę, w Hiszpanii strzelił 2 bramki, miał asystę notując tym samym wielki tydzień, prawdopodobnie najlepszy w niebiesko-białych barwach. 29-latek znajduje się w wysokiej formie, w ciągu 7 dni zdobył 4 gole i zaliczył 3 asysty, a z takim napastnikiem Lech Poznań szybko wróci do regularnego wygrywania. Przy okazji Mikael Ishak ostatnio mocno zapracował na konkretne oferty zagraniczne, jego kontrakt wygasa po tym sezonie, trwają już rozmowy w sprawie nowej umowy, ale chyba nikt nie wierzy, że obecnemu zarządowi uda się zatrzymać Szweda? Problemem może być nawet zatrzymania Ishaka w klubie podczas zbliżającej się przerwy na kadrę. Kiedy on ma wrócić do reprezentacji jak nie teraz?