Jest płasko

Za nami już 9. kolejka piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2022/2023 z której tym razem kibice Kolejorza nie mogą być zadowoleni. Przed spotkaniem w Szczecinie remis nie wydawał się jeszcze aż taki zły, po meczu z Pogonią można już było czuć niedosyt a nawet złość. Lech Poznań był lepszy i zasługiwał na wygraną.

O meczu z Pogonią Szczecin zostało już wystarczająco wiele napisane i więcej nie trzeba nic dodawać. Opinie kibiców są zgodne – Lech Poznań stracił w niedzielę 2 punkty, końcowy wynik 2:2 to spore rozczarowanie. Ostatnia 9. kolejka PKO Ekstraklasy pod względem rezultatów ułożyła się ciekawie. Były aż dwie wygrane wynikiem 4:0, padły też trzy remisy 2:2 + kolejny remis 3:3 po golu piętką w ostatniej akcji. W każdym meczu zostały zdobyte minimum dwie bramki, w miniony weekend ani razu nie zwyciężyli goście, a aspirujący do tytułu Raków pokazał Legii miejsce w szeregu.

Pogoń Szczecin – Lech Poznań x (trafiony)
Raków Częstochowa – Legia Warszawa 1 (trafiony)
Górnik Zabrze – Piast Gliwice 2 (nietrafiony)
Jagiellonia Białystok – Stal Mielec 1 (trafiony)
Miedź Legnica – Korona Kielce 1 (nietrafiony)
Radomiak Radom – Wisła Płock x (nietrafiony)
Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk 1 (trafiony)
Warta Poznań – Zagłębie Lubin 1 (nietrafiony)
Widzew Łódź – Cracovia Kraków x (nietrafiony)

Ostatnią kolejkę można nazwać wręcz szaloną. Lech Poznań spadając z 8 na 11. miejsce i tak zmniejszył stratę do lidera. Traci do niego 6 punktów tak samo, jak do ligowego podium, które nie jest jakoś bardzo daleko. W lidze jest płasko, między będącym w strefie spadkowej Zagłębiem Lubin a wciąż prowadzącą Wisłą Płock mamy tylko 7 oczek różnicy, Kolejorz ma jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie, więc tym bardziej nawet tej jesieni Mistrz Polski może mocno namieszać w stawce.

Przed nami 10. kolejka PKO Ekstraklasy 2022/2023, w której jednym z hitów będą derby naszego miasta. Lech Poznań wygra je 5 raz od powrotu Warty Poznań do Ekstraklasy? Wręcz musi. W potyczce z Pogonią Szczecin przerwał zwycięską passę, zatem czas szybko wrócić do wygrywania. Jeśli Kolejorz chce szybko dogonić czołówkę, to musi zwyciężać w takich spotkaniach przepychając je nawet 1:0. Formalnym gospodarzem derbów rozgrywanych przy Bułgarskiej będą „Zieloni”, Lech Poznań nie przegrał na wyjeździe od 20 lutego (9 kolejnych ligowych wyjazdów bez porażki) i jego obowiązkiem jest kontynuować serię w najbliższą niedzielę po 17:30. Oczywiście nawet remis w derbach naszego miasta byłby dla Kolejorza jak porażka, trzeba zrobić wszystko, żeby ten etap jesieni zakończyć pierwszym zwycięstwem w grupie C Ligi Konferencji i wygraną nad Wartą Poznań. Klasowa drużyna wykorzystałaby atut własnego boiska w obu tych meczach, wypada wierzyć, że Lech Poznań 15 i 18 września właśnie to uczyni udając się na jedyną tej jesieni przerwę na kadrę w duuużym spokoju.

Derbowy mecz Warta Poznań – Lech Poznań przy Bułgarskiej zakończy zmagania 10. kolejki Ekstraklasy. Wcześniej ciekawie zapowiada się pojedynek Cracovii z Pogonią, Lechii z Jagiellonią (kiedyś gospodarze muszą się przełamać), starcie Korony z Górnikiem o odskoczenie od strefy spadkowej czy spotkanie Zagłębia z Wisłą. Dzięki zdobyciu przez Kolejorza 10 punktów w 4 ostatnich meczach na szczęście nie trzeba się na nikogo oglądać, wystarczy w niedzielę wywiązać się z roli faworyta, a wtedy Lech Poznań nadal będzie piął się w górę tabeli. Nasze miejsce jest na szczycie.