Lechici w kadrach (wrzesień 2022) – podsumowanie

W dniach 22-27 września szanse gry w swoich reprezentacjach narodowych otrzymało łącznie 11 zawodników trenujących i występujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha Poznań. Większość powołanych piłkarzy miało szansę wziąć udział w dwóch meczach.

Czwartek, 22 września

W czwartek, 22 września 90 minut w meczu Ligi Narodów, Słowacja – Azerbejdżan 1:2 rozegrał Lubomir Satka, kadra lechity jest dopiero na 3. miejscu w swojej grupie, w której się utrzymała. Także o 20:45 biało-czerwoni mierzyli się na Stadionie Narodowym z Holandią przegrywając 0:2. Michał Skóraś pojawił się na placu gry w 79 minucie notując debiut.

Piątek, 23 września

W piątek o 16:30 w debiucie Michała Probierza nasza młodzieżówka przegrała w Białymstoku z Grecją U-21 0:1. Krzysztof Bąkowski i Maksymilian Pingot nie grali, Filip Marchwiński rozegrał całe spotkanie, Filip Szymczak biegał przez 66 minut. Później po 18:00 awans do wyższej dywizji w Lidze Narodów przyklepała Gruzja pokonując Macedonię Północną 2:0. Pełne 90 minut zanotował Nika Kvekveskiri, Gio Tsitaishvili został zmieniony w 72 minucie.

Sobota, 24 września

W sobotę o 18:00 młodzieżowa kadra Portugalii przygotowująca się do Mistrzostw Europy U-21 w 2023 roku zmierzyła się kontrolnie z Gruzją. Portugalczycy wygrali 4:1, ostatnią bramkę zdobył wprowadzony w przerwie Afonso Sousa, który mimo 22 lat nadal może grać w kadrze młodzieżowej, gdyż wcześniej występował w eliminacjach do ME u-21.

O godzinie 20:45 odbył się mecz Ligi Narodów, Serbia – Szwecja 4:1. Jesper Karlstrom wszedł na boisko w 74 minucie, Mikael Ishak pojawił się na murawie 10 minut później notując pierwszy występ w kadrze od ponad 6 lat. Szwedzi są na ostatnim miejscu w swojej grupie.

Niedziela, 25 września

W niedzielę, 25 września obowiązki reprezentacyjne zakończył Lubomir Satka, który w meczu Słowacja – Białoruś 1:1 rozegrał 90 minut. Kadra stopera Kolejorza zajęła 3. miejsce w swojej grupie. Później po 20:45 kadra Polski wygrywając na wyjeździe z Walią 1:0 utrzymała się w dywizji A Ligi Narodów. Michał Skóraś nie podniósł się z ławki.

Poniedziałek, 26 września

W poniedziałek grę w Lidze Narodów zakończyli Gruzini – Nika Kvekveskiri i Gio Tsitaishvili. O godzinie 20:45 kadra lechitów, która już wcześniej zapewniła sobie awans do dywizji B pokonała na wyjeździe Gibraltar 2:1. Drugą bramkę po indywidualnej akcji i strzale po długim rogu z lewej nogi strzelił Tsitaishvili. Boczny pomocnik rozegrał pełne 90 minut tak jak Nika Kvekveskiri, który ujrzał żółtą kartkę.

Wtorek, 27 września

Wtorek, 27 września to ostatni dzień zmagań reprezentacji. O 17:30 nasza młodzieżówka w drugim meczu towarzyskim spotkała się w Suwałkach z Łotwą U-21 i była bliska kompromitacji ostatecznie remisując 1:1. Maksymilian Pingot zaliczył pełne 90 minut, Filip Marchwiński nie grał, Krzysztof Bąkowski oraz Filip Szymczak weszli na boisko w drugiej połowie. Później o godzinie 20:45 Szwedzi z Jesperem Karlstromem (grał przez 90 minut) zremisowali ze Słowenią 1:1 i w Lidze Narodów spadli do dywizji C. Mikael Ishak pojawił się na murawie dopiero w 88 minucie.

Lech Poznań pierwszy raz w komplecie będzie trenował dopiero w czwartek, 27 września. Mistrz Polski po jedynej tej jesieni przerwie na kadrę wróci do zmagań w sobotę, 1 października, o godzinie 17:30, kiedy przy Bułgarskiej zmierzy się z Legią Warszawa. Kolejorz do końca rundy jesiennej, do 13 listopada rozegra jeszcze 12-13 meczów.

LN, Walia – Polska 0:1

Nika Kvekveskiri (1-90 i 1-90) oraz Gio Tsitaishvili (1-72 i 1-90 + gol)
LN, Gruzja – Macedonia Północna 2:0
LN, Gibraltar – Gruzja 1:2

Jesper Karlstrom (74-90 i 1-90) oraz Mikael Ishak (84-90 i 88-90)
LN, Serbia – Szwecja 4:1
LN, Szwecja – Słowenia 1:1

Krzysztof Bąkowski (0 i 74-90), Maksymilian Pingot (0 i 1-90), Filip Marchwiński (1-90 i 0) oraz Filip Szymczak (1-66 i 61-90)
Tow, Polska U-21 – Grecja U-21 0:1
Tow, Polska U-21 – Łotwa U-21 1:1