Pozostać w grze na wiosnę

Kończy się powoli wrzesień, jedyna tej jesieni przerwa na kadrę, zaczął się nowy tydzień i niebawem rozpocznie się ostatni, najtrudniejszy etap rundy jesiennej. Najtrudniejszy, ponieważ Lech Poznań już nie przełoży żadnego spotkania, rywalizując co 3-4 dni od 1 października do 12-13 listopada będzie musiał rozegrać 12 lub 13 meczów.



Cel na najbliższe tygodnie jest jasny. Lech Poznań powinien osiągnąć takie wyniki, aby na wiosnę pozostać w grze o wszystko – tytuł (albo chociaż o podium), o Puchar Polski a nawet o pieniądze i współczynnik możliwy do podniesienia poprzez wyjście z grupy C Ligi Konferencji. Realnie Mistrza Polski stać, by wydostać się z 2. pozycji do 1/16 europejskich pucharów, stać go na poprawienie 7. pozycji w Ekstraklasie czy na awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Na razie Kolejorz jeszcze nie rozpoczął udziału w tych rozgrywkach w sezonie 2022/2023 i m.in. dlatego ostatni etap jesieni będzie tak trudny i jednocześnie tak istotny. Już na trzech a nie na dwóch frontach Kolejorza czekają zarówno dobre jak i złe momenty, wszystkiego nie da się wygrać, najważniejsze jest ugrać tyle punktów czy zwycięstw, żeby podczas najdłuższej od kilkunastu lat przerwy zimowej przy Bułgarskiej oraz wśród kibiców panowały bojowe nastroje pełne nadziei na udaną pierwszą połówkę przyszłego roku. Co nas czeka od 1 października do 12-13 listopada? Na pewno sporo emocji 2 razy w tygodniu i wiele spotkań, o których w skrócie poniżej.

11. kolejka Ekstraklasy, Lech Poznań – Legia Warszawa (sobota, 1 października, godz. 17:30)

Już w sobotę na oczach 40 tysięcy widzów dojdzie do meczu Mistrza Polski z liderem Ekstraklasy do którego jest szansa zbliżyć się na 3 oczka (Lech ma jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie). W ubiegłym sezonie poznaniacy w rywalizacji z Legią Warszawa zdobyli 4 punkty, ale u siebie nie umieją pokonać tego przeciwnika od lipca 2020 roku.

Lech – Legia 1:1 w kwietniu
null

3. kolejka Ligi Konferencji, Lech Poznań – Hapoel Beer-Sheva (czwartek, 6 października, godz. 18:45)

Mecz o 3 punkty, o 500 tysięcy euro i zwiększenie współczynnika z 7.500 na 9.000. W czwartek, 6 października Lech tak naprawdę walczy o awans z grupy C Ligi Konferencji. Jeśli ogra Hapoel Beer-Sheva, to umocni się na pozycji dającej awans do 1/16 finału, po kolejnym zwycięstwie byłby już naprawdę blisko wyjścia z grupy, a już tym bardziej gdyby Villarreal pokonał Austrię.

12. kolejka Ekstraklasy, Lech Poznań – Radomiak Radom (niedziela, 9 października, godz. 17:30)

Na koniec przyszłego tygodnia w kolejnym meczu przy Bułgarskiej lechici zagrają z Radomiakiem. To niewygodny rywal dla poznaniaków, w ubiegłym sezonie Mistrz Polski ugrał w konfrontacji z radomianami tylko oczko i to za sprawą marnego bezbramkowego remisu przy Bułgarskiej. Dnia 9 października pora znaleźć sposób na drużynę mającą w tej chwili tyle samo punktów, co Lech Poznań.

Fragment remisu z Radomiakiem 0:0
null

4. kolejka Ligi Konferencji, Hapoel Beer-Sheva – Lech Poznań (czwartek, 13 października, godz. 21:00)

W 4. kolejce grupy C Mistrz Polski zaprezentuje się w Izraelu. Ewentualne zwycięstwo w 3. kolejce u siebie pozwoliłoby Lechowi Poznań z dużym spokojem podejść do wyjazdowej konfrontacji z Hapoelem Beer-Sheva. Kto wie. Być może nawet remis w dalekim kraju byłby dla Kolejorza jak zwycięstwa umacniające go na 2. pozycji w grupie.

13. kolejka Ekstraklasy, Górnik Zabrze – Lech Poznań (niedziela, 16 października, godz. 17:30)

Trzy dni po wyprawie do Izraela niebiesko-białych czeka wizyta na gorącym obiekcie w Zabrzu. Lech w ubiegłym sezonie miał patent na tego rywala, na dwóch frontach wygrał wszystkie trzy mecze z Górnikiem. Należy pamiętać, że w lidze poznaniacy są niepokonani na wyjazdach od 20 lutego, mając serię 10 ligowych wyjazdów bez porażki brakuje im już tylko dwóch meczów bez przegranej w Ekstraklasie na obcym terenie do wyrównania klubowego rekordu.

1/16 Pucharu Polski, Lech Poznań – Śląsk Wrocław (środa, 19 października, godz. 20:30)

Lech Poznań był zwolniony z gry w 1/32 finału Pucharu Polski. Sezon 2022/2023 w rozgrywkach o krajowy puchar rozpocznie od domowego meczu w 1/16 finału ze Śląskiem Wrocław. W sierpniu ten rywal prowadzony przez Ivana Djurdjevicia mając furę szczęścia i grając słabo potrafił wykorzystać jeszcze gorszą formę Kolejorza zwyciężając przy Bułgarskiej 1:0. W środę, 19 października po 20:30 czas na rewanż!

Fragment sierpniowej porażki ze Śląskiem
null

14. kolejka Ekstraklasy, Cracovia Kraków – Lech Poznań (niedziela, 23 października, godz. 17:30)

Lech w 13 i 14. kolejce PKO Ekstraklasy 2022/2023 zaprezentuje się na wyjeździe. W niedzielę, 23 października czeka go wizyta na niegościnnym obiekcie przy Kałuży, gdzie w tym sezonie przegrała już m.in. Legia i Raków, a punkty straciła Pogoń. Sam Lech od 1948 roku wygrał w Krakowie tylko 9 razy w tym 6 w lidze. Ostatni raz zdobył obiekt Cracovii ponad 2 lata temu.

5. kolejka Ligi Konferencji, Austria Wiedeń – Lech Poznań (czwartek, 27 października, godz. 18:45)

W 5. kolejce Ligi Konferencji zespół Mistrza Polski czeka drugi z rzędu pucharowy wyjazd. 14 lat temu Kolejorz poległ w Wiedniu 1:2. Pod koniec października nawet remis z Austrią mógłby okazać się bardzo cenny.

15. kolejka Ekstraklasy, Lech Poznań – Raków Częstochowa (niedziela, 30 października, godz. 17:30)

Trzy dni po wizycie w Austrii podopiecznych Johna van den Broma czeka domowe starcie z Rakowem Częstochowa, który zrobi wszystko, aby znowu zdominować Lecha Poznań taktycznie a przede wszystkim fizycznie wykorzystując jego wcześniejszą grę w Wiedniu i częstą rywalizację co 3-4 dni. Kolejorz ma serię 7 kolejnych spotkań z Rakowem bez zwycięstwa, 30 października uda się wreszcie przełamać?

Lipcowa porażka w Superpucharze
null

6. kolejka Ligi Konferencji, Lech Poznań – Villarreal CF (czwartek, 3 listopada, godz. 21:00)

Ten mecz ma szansę nawiązać do spotkania z Juventusem Turyn po którym Lech Poznań wyszedł z grupy w sezonie 2010/2011. Z kolei 12 i 2 lata temu w podobnym dniu listopada odniósł za to niezapomniane zwycięstwa nad Manchesterem City oraz Standardem Liege wynikami 3:1. Czy starcie z Villarrealem także zapisze się w pięknej pucharowej historii Lecha Poznań? Wszystko przed nami!

16. kolejka Ekstraklasy, Lech Poznań – Korona Kielce (niedziela, 6 listopada, godz. –:–)

Mecz 6 listopada będzie ostatnim domowym spotkaniem Lecha w lidze w 2022 roku. Kolejorz na pewno podejmie Koronę w niedzielę, 6 listopada, jeszcze tylko nie wiadomo, czy zagra z nią o godzinie 15:00 czy o 17:30. W każdym razie Lech chcąc walczyć wiosną o najwyższe cele powinien ogrywać takich rywali przy Bułgarskiej.

null

*1/8 Pucharu Polski (9-10 listopada)

Lech Poznań dnia 9 lub 10 listopada zagra w 1/8 finału Pucharu Polski, gdy 19 października wyeliminuje Śląska Wrocław. Losowanie ostatniej jesiennej fazy pucharu krajowego odbędzie się po wszystkich meczach 1/16 rozgrywek. Wachlarz rywali jest spory – Mistrz Polski może znowu zagrać z kimś z Ekstraklasy u siebie, może zagrać z innym ekstraklasowiczem na wyjeździe lub może pojechać na teren np. I czy II-ligowca. Jedno jest pewne – przegrywający w tej fazie od razu odpada z rozgrywek, Lech Poznań musi więc najpierw wyeliminować Śląsk a później pokonać przeciwnika w 1/8 finału, by już wiosną 2023 roku walczyć o Puchar Polski na który czeka od 2009 roku.

17. kolejka Ekstraklasy, Jagiellonia Białystok – Lech Poznań (sobota/niedziela, 12-13 listopada)

Gorszego rywala na koniec 2022 roku i to na wyjeździe być nie mogło. Lech Poznań zakończy rundę jesienną 12 lub 13 listopada. Lech nie wygrał w Białymstoku w żadnym z 11 ostatnich meczów (bilans 0-5-6). Na nowym obiekcie Jagiellonii nie wygrał jeszcze nigdy, na zwycięstwo w Białymstoku czeka od 29 kwietnia 2013 roku. Wliczając spotkania domowe i wyjazdowe Kolejorz w ostatnich 23 meczach z Jagiellonią triumfował tylko 6 razy, do tego zanotował 6 remisów i poniósł aż 11 porażek.

Ostatnia w historii wygrana w Białymstoku (stary stadion, gol Lovrencsicsa, 1:0 w kwietniu 2013)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





1 Odpowiedź

  1. mario pisze:

    strach…