Warto wiedzieć: Lech – Radomiak (09.10.2022)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.



Warto wiedzieć: Lech Poznań – Radomiak Radom (09.10.2022)

Jedna porażka z Radomiakiem – W dotychczasowej historii Lech spotkał się z Radomiakiem tylko 8 razy w tym 4 na szczeblu Ekstraklasy. Bilans jest korzystny dla Kolejorza – 4-3-1, 11:5. W Ekstraklasie już niekoniecznie – 1-2-1, 4:3.

Wygrać po ponad 37 latach – Lech w 2 domowych meczach z Radomiakiem w Ekstraklasie nie stracił gola. Kolejorz na ekstraklasową wygraną z radomianami w Poznaniu czeka od 6 kwietnia 1985 roku (wtedy 2:0).

Tylko punkt – Lech w ubiegłym sezonie ani razu nie pokonał Radomiaka. W lipcu 2021 roku tylko zremisował u siebie w 1. kolejce 0:0, w grudniu Mistrzowie Polski przegrali w Radomiu 1:2.

Portugalski mecz – Przed nami portugalski mecz. W Lechu mamy w końcu Joela Pereirę, Pedro Rebocho, Joao Amarala i Afonso Sousę. Z kolei w Radomiaku występuje Pedro Justiniano (nie zagra), Filipe Nascimento, Luis Machado i Tiago Matos. W Radomiu grają także m.in. Maurides czy Luizao, którzy kiedyś reprezentowali portugalskie kluby.

Piąty mecz Lewandowskiego – Mariusz Lewandowski jako trener grał z Lechem łącznie 4 razy notując bilans 1-1-2, gole: 3:5. Co ciekawe Lewandowski jeszcze nigdy nie gościł ze swoją drużyną w Poznaniu.

O przełamanie – Wliczając 2 fronty Lech w ostatnich 3 meczach nie stracił gola, ale nie wygrał od 18 września. Natomiast Radomiak w ostatnich 2 ligowych spotkaniach poniósł porażki i nie zdobył żadnej bramki. Radomianie mieli dużo czasu na przygotowania do meczu z Lechem, ostatni raz rywalizowali 30 września.

Średni bilans „Kibicuj z klasą” – Jutro dzięki akcji „Kibicuj z klasą” zwanej kiedyś „Gimnazjaliści na Kolejorza” na trybunach zjawi się bardzo wielu młodych kibiców. Podczas tej akcji mającej często miejsce raz w ciągu rundy i obowiązującej od wiosny 2013 roku zespół Lecha Poznań zanotował bilans 9-5-0. Wiosną 2022 przegrywając ze Stalą 0:1 ostatecznie wygrał 3:1.

Zdobywać 3 punkty – Lech w ostatnich 6 kolejkach zdobył 14 punktów na 18 możliwych. Niby nieźle, jednak poznaniacy przed tym weekendem byli na dopiero 10. miejscu. W niedzielę całego Kolejorza interesuje tylko zwycięstwo!

Zbliżyć się do czołówki – W piątek padły dobre dla nas wyniki (Stal – Pogoń 4:2, Jagiellonia – Wisła 1:1). Lech ma spore szanse mocno zbliżyć się do czołówki, przykładowo w razie ogrania Radomiaka traciłby do drugiej Wisły i trzeciej Pogoni raptem 3 oczka, a przecież ma jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie.

Piąty raz z rzędu Bułgarska – Niedzielny mecz z Radomiakiem zakończy Lechowy maraton 5 kolejnych gier przy Bułgarskiej. Na razie mamy bilans 2-2-0. Musi być lepiej.

Nie może tak być – Ligowy bilans Lecha w Poznaniu jest słaby – 2-1-3, 4:6. Jest on tak naprawdę niegodny Mistrza Polski, który za to w Europie przy Bułgarskiej zaliczył bilans 5-1-0, 16:2. Najwyższa pora zabrać się za regularne wygrywanie przy Bułgarskiej w lidze.

Najlepsza obrona – Lech ma obecnie najlepszą obronę w Ekstraklasie. W 10 meczach stracił raptem 9 goli zachowując aż 5 czystych kont. Jutro po 17:30 fajnie byłoby wygrać bez straty bramki. Filip Bednarek byłby wtedy podwójnie zadowolony.

Strzelić bramkę na 1:0 – Lech w tym sezonie ligowym wygrał wszystkie mecze, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie. Jutro także może to być klucz do odniesienia zwycięstwa.

Dobra frekwencja – W niedzielę przy Bułgarskiej pojawi się około 23 tysięcy widzów. Tak dobra frekwencja jest możliwa wyłącznie dzięki akcji „Kibicuj z klasą”.

Śledźcie nas – Jutro z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 16:00. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Spotkanie z Radomiakiem będzie do obejrzenia na C+ Premium.

Stefański rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów przy Bułgarskiej mianowano Daniela Stefańskiego z Bydgoszczy, który prowadził nasze wrześniowe spotkanie z Wartą 1:0. Jutro za VAR będzie odpowiadał Szymon Marciniak.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 9 października, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.70, na remis 3.85 a na triumf Radomiaka 4.90.

Tak było w zeszłym sezonie przy Bułgarskiej:

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <