Oko na grę: Filip Szymczak

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

Filip Szymczak jest w zespole Johna van den Broma coraz ważniejszym zawodnikiem. To nie tylko zmiennik Mikaela Ishaka, ale także gracz próbowany na skrzydle i na dziesiątce. Wczoraj wychowanek Kolejorza wystąpił właśnie na tej ostatniej pozycji co było dobrą okazją, aby drugi raz w sezonie 2022/2023 bliżej przyjrzeć się

Opis gry:

Atak Lecha Poznań do 18 minuty był praktycznie niewidoczny. W 4 minucie jedną szansę miał Mikael Ishak, który oddał strzał głową, później Szwed dreptał na murawie identycznie jak obserwowany Filip Szymczak. Rosły zawodnik nie mógł znaleźć sobie miejsca na boisku, choć szukał gry schodząc m.in. bliżej lewej strony. W 19 minucie drugi napastnik Kolejorza oddał mocny, choć niecelny strzał z lewej nogi wykonując uderzenie z ostrego kąta. Bardzo mocno kopnięta piłka na pewno zaskoczyłaby Glazera, gdyby leciała w światło bramki.

W 30 minucie Filip Szymczak jako rozgrywający dobrze chciał uruchomić Michała Skórasia wykonując wtedy prostopadłe podanie, które niestety zostało przecięte przez obrońcę. W 40 minucie Szymczak bardzo źle zachował się w środku pola, chcąc wyprowadzić atak robił to wolno, bez pomysłu, będąc naciskany przez dwóch piłkarzy stracił piłkę, za chwilę chciał naprawić błąd i sfaulował przeciwnika. 20-latek nie dostał wówczas żółtej kartki, bowiem futbolówka była jeszcze daleko od naszej bramki, a akcję mogli powstrzymać inni lechici.

Nieefektywny zawodnik, który nie rozgrywał dobrego meczu momentami męcząc się na dziesiątce i nie współpracując z Mikaelem Ishakiem błysnął w 44 minucie gry. Wtedy Filip Szymczak zachował się jak rasowy, doświadczony napastnik, otrzymując piłkę w polu karnym zgraną głową przez Filipa Dagerstala od razu przyłożył nogę strzelając gola na 1:1 z powietrza. W tej sytuacji wychowanek Lecha Poznań wszystko zrobił dobrze. Był dobrze ustawiony, skoncentrowany w polu karnym, na końcu uderzył instynktownie nie dając szans bramkarzowi Hapoelu Beer-Sheva na skuteczną interwencję.

Po zmianie stron obserwowany piłkarz ponownie był niewidoczny, dał się zauważyć raz w 59 minucie, kiedy znowu stracił piłkę w środku pola, ale Hatuel nie zdążył za akcją. Filip Szymczak zszedł z boiska w 68 minucie gry, zmienił go wtedy Joao Amaral. Wczoraj ambicji i zaangażowania w grę nie można było nikomu odmówić. Szymczak starał się, ale długo niewiele mu wychodziło. Arcyważny gol na 1:1 zasłania jednak wszystko to, co było złe czy nieudane podwyższając jednocześnie jego ocenę. Wychowanek Lecha Poznań przełamał się, zdobył pierwszą bramkę w sezonie 2022/2023 i to na dodatek bardzo ważną dającą Mistrzom Polski punkt, pieniądze, wyższy współczynnik czy pozwalającą utrzymać 2. miejsce w grupie C przedłużające szanse na awans do 1/16 finału.

Filip Szymczak za wczorajszy mecz na zachętę może otrzymać czwórkę. Po niespełna 70 minutach opuścił murawę, Mikael Ishak rozegrał pełne 90 minut, więc nie będzie niespodzianką, jeśli w niedzielę to Szymczak zagra od początku na szpicy lub przynajmniej w środę przeciwko Śląskowi Wrocław. Na dziś cieszyć może przełamanie tego zawodnika, który często jest zbyt mocno krytykowanych przez kibiców. Akurat ten wychowanek Lecha Poznań nie zasługuje na niektóre opinie, które się pojawiają, sporo pracuje, dużo z siebie daje, oby bramka strzelona w Izraelu pomogła mu notować więcej efektywnych występów. Filip Szymczak nie jest typem piłkarza, który będzie grał efektownie jak np. Gio Tsitaishvili. Ma inne atuty, z jego efektywnej postawy takiej jak wczoraj w 44 minucie możemy mieć wkrótce dużo radości.