Austria Wiedeń od jeszcze innej strony

Na temat Austrii Wiedeń i rywalizacji Lecha Poznań z tym klubem powstało już 21 artykułów, w których nie było jednak wszystkiego na temat Austriaków przywołujących cały czas wspomnienia sprzed 14 lat. W 2008 roku Kolejorz poległ w Wiedniu, pojutrze wygrywając może już matematycznie awansować do 1/16 finału rozgrywek.Wciąż jest wiele rzeczy na temat Austrii Wiedeń, o których czekając na bardzo ważne spotkanie w 5. kolejce grupy C Ligi Konferencji warto wspomnieć kibicom. Dwa dni przed rewanżem pora na parę ciekawostek dotyczących stricte czwartkowego rywala Lecha Poznań, o których jeszcze nie wspominaliśmy w innych, wcześniejszych tekstach na KKSLECH.com.

Najbardziej utytułowany austriacki klub – Austria Wiedeń to najbardziej utytułowany austriacki klub mający na swoim koncie aż 24 mistrzostwa. Dodatkowo 20 razy był wicemistrzem, 27 razy sięgnął po Puchar Austrii i 6 razy zdobył Superpuchar Austrii. Problem w tym, że Austria od lat nic nie wygrała. Ostatni raz wywalczyła mistrzostwo w 2013 roku a Puchar Austrii w tym samym roku, co Lech Poznań zdobył ostatni Puchar Polski, czyli w 2009. W trwającym sezonie Austria również raczej nic nie zdobędzie, bowiem z Pucharu odpadła już z III-ligowcem, natomiast w Bundeslidze zespół FC Salzburg jest poza zasięgiem.

Dwie gwiazdy – Austria Wiedeń ma kilka przydomków. To m.in. fioletowi, fiołki czy FAK (Fussballklub Austria Wien). Nad fioletowo-białym herbem z datą powstania „1911” widnieją dwie złote gwiazdy. Obie oznaczają tytuły mistrzowskie, Austria ma ich ponad 20, zatem miała prawo umieścić nad herbem dwie gwiazdy.

Założeni przez sportowców – Historia Austrii Wiedeń oficjalnie założonej wiosną 1911 roku sięga 1910 roku. Klub powstał za sprawą wiedeńskich sportowców, którzy odeszli z innego klubu postanawiając założyć własny. Obecna nazwa klubu obowiązuje od jesieni 1926 roku.

Austria Wiedeń 15 września w Poznaniu
null

Bogata pucharowa historia z rysami w ostatnich latach – Austria Wiedeń to kawał historii jeśli chodzi o grę w europejskich pucharach. Fioletowi największe sukcesy na arenie międzynarodowej odnosili w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. W 1978 roku Austria dotarła do finału Pucharu Europy przegrywając w nim z Anderlechtem. Ostatnie lata są już gorsze, choć wiedeńczycy częściej niż Lech grają w fazie grupowej. Niemniej na domowe zwycięstwo w grupie czekają od 2013 roku a na triumf w Europie u siebie od 2016 roku. O występach Austrii Wiedeń na arenie międzynarodowej i rywalizacjach z Polakami napiszemy jeszcze jutro w osobnym tekście.

Bjelica zaistniał w Austrii – W sezonie 2013/2014 klub z Wiednia do elitarnej Ligi Mistrzów wprowadził Nenad Bjelica, który po ostatnim mistrzostwie dla Austrii objął zespół po odejściu innego trenera. W grudniu 2013 roku fiołki pokonując Zenit Sankt Petersburg odniosły ostatnie dotąd domowe zwycięstwo w fazie grupowej europejskich pucharów.

Trener na dorobku – Obecnie od lata 2021 trenerem Austrii jest były piłkarz i wychowanek tego klubu Manfred Schmid. 52-letni Austriak przed laty pracował już z wiedeńską młodzieżą, był również m.in. asystentem w Borussii Dortmund czy FC Koeln. Rok temu Austria Wiedeń pod jego wodzą skompromitowała się w Europie z islandzkim Breidablikiem odpadając z nim już po jednym dwumeczu.

Manfred Schmid
null

Duże zainteresowanie mediów – Austria Wiedeń to bardzo medialny klub. Wokół niego jest więcej zrzeszonych dziennikarzy niż wokół Lecha Poznań. O Austrii mówi i pisze się sporo, 15 września przy Bułgarskiej gościła pokaźna delegacja austriackich dziennikarzy, obecna była nawet austriacka telewizja.

Problemy finansowe – Austria Wiedeń od dawna zmaga się z problemami finansowymi. Jeszcze 1,5 roku temu klubowi groziło bankructwo, dług miał wynosić prawie 80 milionów euro. Teraz jest nieco mniejszy, ale nie na tyle, by wszyscy zainteresowani losami Austrii mogli spać spokojnie. Wiosną klub z Wiednia nie otrzymał licencji na grę w Bundeslidze 2022/2023. Austria ostatecznie ją dostała, ale została ukarana minusowymi punktami.

Znany piłkarz z udziałami – Kilkanaście miesięcy temu powstała spółka złożona z lokalnych firm i przedsiębiorstw pomagająca spłacić długi. Udziały w Austrii Wiedeń ma m.in. wychowanek klubu David Alaba, a więc były kolega Roberta Lewandowskiego w Bayernie i aktualnie defensor Realu. Za ratowanie najbardziej utytułowanego austriackiego klubu swego czasu wziął się jeszcze m.in. były działacz wyżej notowanego LASK Linz czy jeden z austriackich managerów piłkarskich.

Potężna siatka sponsorów – Austria Wiedeń ma obecnie potężną siatkę sponsorów, która na tle tej Lecha Poznań wygląda imponująco. Największymi sponsorami Austrii są firmy Frank.Stahl (materiały do m.in. wykończenia domów), Wienholding i Generali (sponsor stadionu z branży finansowo-inwestycyjnej). Wiedeńczyków wspiera też oddział Nissana, Sharp, Master Card, UniCredit czy Coca Cola, a także wiele, wiele innych firm, których nazwy niewiele powiedzą kibicom, bowiem te marki często nie działają na naszym rynku. Zawodników ubiera firma Nike.

Stawiają na młodzież – Austria Wiedeń mimo problemów finansowych i tak wydała latem na transfery więcej pieniędzy niż Lech ściągając za gotówkę przede wszystkim zawodników starszych, z doświadczeniem mających pomóc juniorom w rozwoju. Przez problemy finansowe Austria Wiedeń swego czasu mocno postawiła na młodzież, na wychowanków, którzy obsadzają większość pozycji w zespole. Średnia wieku drużyny Austrii to 24 lata, w Lidze Konferencji młodszą kadrę ma tylko Anderlecht, FC Basel i Alkmaar.

Środkowi pomocnicy – Braunoder vs Karlstrom
null

Austria kontra Rapid – Największym rywalem Austrii jest oczywiście starszy o kilkanaście lat Rapid Wiedeń, który ma mniej kibiców od fioletowych. Szacuje się, że Austrii Wiedeń w całym kraju kibicuje nawet 350 tysięcy osób, ale na stadion chodzi dużo, dużo mniej osób. Średnia widzów na Viola Park w tym oraz w zeszłym sezonie to lekko ponad 11 tysięcy kibiców, Austria ma bardzo oddanych, fanatycznych kibiców, dodatkowo z klubem sympatyzuje wielu austriackich celebrytów.

Trzy nazwy stadionu – Lech zagra w czwartek na zupełnie inaczej wyglądającym obiekcie niż 14 lat temu. Stadion Austrii to teraz nowoczesna arena zwana Franz Horr Stadion lub Generali Arena. UEFA nie uznaje sponsorów obiektów, więc w Europie stadion Austrii zwie się Viola Park. Więcej o arenie czwartkowych zmagań pisaliśmy -> TUTAJ, w czwartek tradycyjny przedmeczowy i meczowy raport na KKSLECH.com prosto z obiektu Austrii Wiedeń zaczynamy o 17:15.

Ekologia i równość – Austria Wiedeń ma wartości, którymi się kieruje. Uważa się za klub, który dba o ekologię oraz tolerancję mocno identyfikując się z kolorem fioletowym. Nowoczesny stadion jest zaopatrzony w wiele elementów pomagających chronić środowisko, w jego okolicach znajdują się specjalne pojemniki na surowce, prąd wytwarza wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, na obiekcie można płacić jedynie kartą. Dodatkowo Austria Wiedeń kładzie spory nacisk na walkę z rasizmem, wszelkimi przejawami dyskryminacji, wspiera niepełnosprawnych sportowców i propaguje rozwój piłki kobiecej.

Polacy grający w Austrii – W Austrii przed laty grało paru Polaków. W Wiedniu występował m.in. Arkadiusz Radomski, Sebastian Mila czy Radosław Gilewicz komentujący mecze fioletowych w Viaplay.

Stały kontakt – Lech rywalizujący wcześniej z Austrią 14 lat temu miał od 2008 roku styczność z tym klubem. Choćby przed 4 laty młodzi zawodnicy Austrii Wiedeń gościli w Poznaniu podczas turnieju Lech Cup zajmując w nim ostatnie miejsce. Wiosną Lech obchodzący 100. rocznicę wysłał do Austrii wagonik z datą rywalizacji w Pucharze UEFA za co klub z Wiednia podziękował w swoich mediach społecznościowych.

Znany utwór nutą Austrii – Z Austrią Wiedeń od lat kojarzy się utwór „Zombie Nation – Kernkraft 400”, który zapewne jest znany wielu kibicom Lecha, bo przed laty także na starej Bułgarskiej dało się go usłyszeć. Fragment tej nuty jest odgrywany na stadionie Austrii, gdy wiedeńczycy strzelą gola. Oby w czwartek nie było okazji do usłyszenia Kernkraftu nawet raz. W końcu remis to minimum, które musi wykonać Lech chcąc wyjść z grupy.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o Austrii Wiedeń i o dwumeczu Lecha Poznań z tym rywalem? Komplet artykułów KKSLECH.com znajdziesz -> TUTAJ a wszystko o Lidze Konferencji 2022/2023 -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <