Centrum badawczo-rozwojowe zostało otwarte (FOTO)

We wtorek, 8 listopada w domu akademii Lecha Poznań we Wronkach doszło do uroczystego otwarcia centrum badawczo-rozwojowego. Tym samym oficjalnie otwarty został nowy dom trenerów oraz młodzieży Kolejorza, która w przyszłości ma dawać sukcesy Lechowi Poznań i robić kariery za granicą.Rozbudowa akademii Lecha Poznań we Wronkach w tym budowa internatu dla młodych piłkarzy czy działającego już wcześniej skill.lab trwała 1,5 roku. Za inwestycję odpowiadała firma Projprzem Budownictwo, budowa pochłonęła 55 milionów złotych z czego 20 milionów pochodziło z Ministerstwa Sportu i Turystyki. – „2022 rok był dla nas szczególny. Był mecz rocznicowy, było mistrzostwo, były ciężkie boje w Europie i finalnie awans do 1/16 finału Ligi Konferencji. Dziś na koniec roku otwieramy centrum badawczo-rozwojowe + skill.lab, które jest jedynym w tej części Europy. Podnosimy jakość naszej infrastruktury, ale nie zapominamy także o wychowywaniu i edukacji. Zdecydowaliśmy się otworzyć także niepubliczne liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Po miesiącach budowy z dumą oraz z podniesionym czołem otwieramy naszą inwestycję.” – poinformował prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak.

null
null

Pierwotnie rozbudowa akademii miała kosztować około 40 milionów złotych, ale finalnie pochłonęła kilkanaście milionów złotych więcej. Budowa szybko się jednak zwróci, gdy za jakiś czas kolejni wychowankowie Mistrza Polski podążą drogą Jakuba Kamińskiego, Jana Bednarka, Dawida Kownackiego, Jakuba Modera czy Karola Linettego. – „Naszym marzeniem było stworzyć coś wyjątkowego. Zwiedziliśmy pół Europy, żeby także u nas powstał skill.lab i akademia z prawdziwego zdarzenia. Życzę piłkarzom i trenerom korzystających z tych obiektów powodzenia, bo sama infrastruktura nie wygra nam trofeów. To muszą robić piłkarze i trenerzy.” – dodał właściciel klubu Piotr Rutkowski.

null
null

Rozbudowa akademii w przyszłości ma również pomóc Lechowi Poznań zatrudniać jeszcze lepszych zawodników. Pieniądze ze sprzedaży wychowanków są ważnym źródłem dochodu klubu, który na szkoleniu, wprowadzaniu i promocji klasowych wychowanków zarobił już miliony euro. – „Żeby być konkurencyjnym, rywalizować w Europie i bić się stale o trofea trzeba było postawić jak najszybciej na szkolenie i zainwestować w akademię. Cieszy nas to, gdy nasi wychowankowie sięgają po tytuł Mistrza Polski. Bez obecnej strategii nie bylibyśmy w stanie sprowadzać na Bułgarską klasowych piłkarzy zza granicy. Szkoliliśmy i będziemy nadal szkolić wychowanków.” – powiedział prezes Lecha Poznań, Piotr Rutkowski.

null
null

Wtorkowe otwarcie centrum badawczo-rozwojowego uświetniło przybycie wielu zaproszonych gości. Prócz władz Lecha Poznań czy akademii we Wronkach zjawili się przedstawiciele PZPN-u z Cezarym Kuleszą i Łukaszem Wachowskim na czele, obecny był też były selekcjoner kadry Paweł Janas, trener kadry młodzieżowej Michał Probierz, wychowankowie klubu Kamil Jóźwiak czy Marcin Kamiński, członkowie obecnego sztabu szkoleniowego Kolejorza czy obecni piłkarze tacy jak Jesper Karlstrom, Mikael Ishak, Lubomir Satka, Filip Marchwiński, Michał Skóraś, Bartosz Salamon, Filip Bednarek, Filip Szymczak bądź Radosław Murawski.

null
null

Na koniec dzisiejszej ceremonii doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi przez władze Lecha Poznań oraz Cezarego Kuleszę. Nowe centrum badawczo-rozwojowe od środka, skill.lab i całą bazę akademii Lecha Poznań we Wronkach + w Popowie pokażemy w najbliższych dniach w dwóch osobnych materiałach tekstowo-fotograficznych na KKSLECH.com.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

23 komentarze

 1. Grossadmiral pisze:

  Generalnie fajnie ale jednak rutek w swoim stylu że wybudowanie dużo kosztowało ale jak się posprzedaje zawodników to się zwróci a jak zwykle kibic myślał że to dotychczasowe transfery wychodzące umożliwiły budowe a tu nadal po staremu ;d Nie żebym narzekał specjalnie ale te ścienne mądrości po angielsku trochę jednak pase jakby nie można było po polsku napisać. Marchewa i Szymczach na torach legend akademii? no tak mocno naciągane ja rozumiem że beresia czy bielika nie warto dawac doktrynalnie ale marchewa i szymi to jednak niech najpierw coś w życiu osiągną więcej u nas i gdzieś pograją na zachodzie. Nie wiem kto to wymyślił ale zrobił niski płot więc jak popada na jesien zime i będa mecze to biała elewacja bedzie zaraz w znaczkach po piłce ja rozumiem że na wyzszy płot trzeba miec pozwolenie no ale nie mozna bylo 2 metry wyzej zrobić?

  • aaafyrtel pisze:

   co tam elewacja, szyby będą tłuczone jak na podwórku…

   • El Companero pisze:

    w czasie meczu, okna będą otwarte, żeby piłka przeleciała przez pokój…

   • aaafyrtel pisze:

    można jeszcze kraty w oknach zamontować… co tam, że będzie jak w kiciu… …wronki przecież…

  • inowroclawianin pisze:

   Może jest łatwa w czyszczeniu.

  • 07 pisze:

   Zarowno ? jak i Szymczak odejdą niebawem ( rok , dwa) do mocnych klubów za takie pieniadze jakich w zyciu nie zarobisz. Oni dzis nie są „produktem gotowym” do transferu. Rutkowski swego czasu sprzedał Toneva za ponad 3, 2 mln……. wiec umie robić interesy zycia.

   • Grossadmiral pisze:

    to jak odejdą to ich w tedy dać do gwiazd akademii a nie teraz bo nie ma za co ich narazie gloryfikować a jedynie robienie marketingu. Od Szymczaka to i Drewniak ma więcej występów w 1 zespole więc te 2 persony jak narazie na wyrost

   • Sp pisze:

    Henszel opowiadał, że Anglicy nawet na oczy go nie widzieli a i tak wyłożyli duże jak na nas pieniądze. Teraz jest dużo ciężkiej by ktoś z wysp od nas kupił „nołnejma” bo musi mieć pozwolenie na prace. Trzeba liczyć, że włoska agencja jest na równym poziomie co FF lub lepsza i znajdą kogoś chętnego.

  • edved pisze:

   Bez polityki proszę. Tu ani lewy nie przekona prawego ani prawy lewego. Jak co roku przy wigilijnym stole.

 2. edved pisze:

  Tak jak za wiele rzeczy można zarząd krytykować, tak nie powiem złego słowa o inwestycji w akademię. Zdjęcie kapitana i siedzącego obok Kalstroema wpatrujących się w boisku z wnętrza nowego budynku tuż po podpisaniu nowego kontraktu symboliczne.

 3. inowroclawianin pisze:

  Fajnie. Brakuje tam tylko fachowców z zachodu od piłki młodzieżowej. Swoją drogą co z Muzeum? Miało być w tym roku, mamy listopad.

  • 07 pisze:

   Cała Polska. Do przecięcia wstegi tłum. Rutkowski sie cieszy bo do prywatnego interesu dołożyli mu i PZPN i bogatci podatnicy z kraju…. mozna? Mozna!

   • kibic79 pisze:

    No to z perspektywy Lecha i rozwoju sportu chyba dobrze, ze podatnicy dołożyli do akademii 20 baniek , zamiast miliardy dla Rydzyka z Funduszu pomocy pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarnej, albo dotacji dla ruchów faszyzujących np. Bąkiewicza.
    Czemu nie można po prostu pochwalić i się zwyczajnie cieszyć bez ciągłego szukania dziury w całym .

   • aaafyrtel pisze:

    nie no, należy tylko i wyłącznie dopłacać z budżetu do ruchów lewicujących… jedynie wtedy jest właściwie…

   • aaafyrtel pisze:

    jeszcze jedno, wprawdzie to stronka piłkarska jest, ale piłka to też polityka… no więc, na czym ma polegać faszyzowanie tego bąkiewicza… na tym, że od lat organizuje marsze, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy rodaków, rodziny całe… proponuję chwilę refleksji, bezmyślne zaślepienie doprowadza do dyktatury, a taką dyktaturę proletariatu już przeżywaliśmy…

   • robson pisze:

    Jak parę lat temu dotowano z Ministerstwa Kultury skrajnie lewacką Krytykę Polityczną, to wszystko było OK.

   • kibic79 pisze:

    Nie chce tu wprowadzać polityki. Co do zasady jestem wyczulony na wszelkie skrajności, a działania pana Bąkiewicza to nie pokojowe parady. Każdy kto się interesuje doskonale wie. Mimo, iż dostrzegam fasadowość demokracji i kapitalistyczny wyzysk, to ze 99% majątku jest w rękach 1-2% ludzkości to jednak skrajne ruchy czy lewicowe, czy prawicowe są niebezpieczne.
    Miałem tylko na myśli to, ze w czasach kiedy państwo dotuje takie organizacje to akurat dotacja dla naszego Lecha (naszego bez względu na poglądy) akurat powinna cieszyć.

  • Sosabowski pisze:

   M Henszel zapowiadał, ze muzeum też już niedługo. Chyba na meczykach była taka informacja.

 4. fox pisze:

  A propo Henszela to on jest jeszcze rzecznikiem prasowym Lecha ?bo ostatnio go nie widać ani na konferencjach ani na otwarciu tego cuda.Do aaafyrtel-dla mnie Bąkiewicz jest faszyzujący.

 5. werty pisze:

  Będziemy to My kibice Lech spłacać przez lata…
  Juz mogę sobie wyobraziec jak przy kazdym przytuleniu kasy przez rutka usłyszymy ile on to wydal na ta szkółkę…

 6. 100h2o pisze:

  No super. Jak czytam Wasze komentarze to zastanawiam się czy ten Ośrodek wybudował Lech czy konkurencyjna Legła/KGHM czy inny ligowiec. Jak Was boli że za „nasze pieniądze wybudowano ośrodek” to może i będzie Was bolało że Lech robi transfery bo w pewnym sensie ( bilety/szaliki/gięta/piwo) to transfery to TEŻ są za Wasze bejmy! A przecież z 55 baniek wydanych 20 dołożyło Ministerstwo . Rząd lekką tręką wydał Nasze pieniądze np na debilne wybory pocztą.. ODPIERDOLCIE SIĘ WIĘC OD TEJ INWESTYCJI BO FAJNA SPRAWA. a JESLI COŚ ZAWALONO TO TYLKO TEN CO nic nie robi NIE MYLI SIĘ ! Czy my klepiąc w klawiaturę tak naprawdę COŚ konkretnego zrobiliśmy w sprawie Akademii? Ciągłe mendzenie i marudzenie jak p… lę.
  A bez Akademii w pewnym sensie nie byłoby /nie będzie transferów !

 7. stary pisze:

  Brawo 100h2o
  jeżeli taką bazę wybudował by inny klub to napad na Rutka byłby nowym źródłem malkontentów bo to ich woda na młyn aby komuś dokopać ,oni pewnie w życiu nic dobrego nie zrobili poza marudzeniem i tak upływa im to mierne życie .
  Brawo ZARZĄD .Chwalmy się tym obiektem wszędzie i głośno.