Tyle lat bez wygranej

Pojutrze na koniec udanego 2022 roku Lech Poznań może zrobić jeszcze dwie rzeczy. Ustanowić nowy rekord ligowych meczów bez wyjazdowej porażki, o czym pisaliśmy wczoraj a przede wszystkim może odczarować przeklęty dla siebie teren. Zwycięstwo to jedyny cel. Tylko sobotnia wygrana pozwoli całemu Kolejorzowi ze spokojem rozpocząć przerwę zimową.

Stadion Jagiellonii Białystok nie należy do bardzo niewygodnych obiektów, choćby w ostatnich 5 sezonach gospodarze ponosili na nim kolejno 5, 5, 5, 4 i 4 ligowe porażki. W tym sezonie Jagiellonia przegrała w Białymstoku już 3 razy, stadion przy Słonecznej zdobyły zespoły Widzewa, Radomiaka oraz Legii, a więc drużyny w starciu z którymi Kolejorz tej jesieni ugrał 7 oczek. Sam Lech Poznań nigdy nie zdobył nowego stadionu przy ulicy Słonecznej 1, blisko 10 lat temu triumfował jeszcze na starym obiekcie.

Lechici ostatnią wygraną na Podlasiu odnieśli dokładnie 29 kwietnia 2013 roku, kiedy Gergo Lovrencsics w 44 minucie wykorzystał potknięcie Alexisa Norambueny. Wówczas Węgier po akcji prawą stroną, a także z pomocą słupka strzelił gola na 1:0, który okazał się zwycięski. Wygrana poznaniaków w tamtym meczu była zasługą tylko i wyłącznie szczęścia. Białostoczanie grali znacznie lepiej od nas stwarzając dużo groźniejsze sytuacje podbramkowe. Kolejorz od pewnego momentu nastawił się tylko na obronę, ale dał radę wygrać co było wtedy jego piątym kolejnym zwycięstwem mającym duży wpływ na pierwsze w historii wicemistrzostwo Polski. W Lechu nie ma już żadnego piłkarza, który pamięta ostatnie 3 punkty na Podlasiu. W Jagiellonii zagrali wtedy Michał Pazdan oraz Tomasz Kupisz mający ostatnio różne problemy.

Lech Poznań od momentu ostatniego zwycięstwa w Białymstoku w sezonie 2012/2013 nie wygrał w żadnym z 11 kolejnych meczów na Podlasiu. W 4 pierwszych spotkaniach na nowym stadionie tylko przegrywał odpowiednio 0:2, 0:1, 0:1 i 1:2. Lech uległ Jagiellonii na wyjeździe choćby w debiucie Macieja Skorży w 2014 roku goszcząc wtedy na Podlasiu zaraz po wrześniowej przerwie na kadrę. W późniejszych pięciu meczach w Białymstoku zespół Lecha już remisował i to bramkowo. Dwa razy nawet prowadził wynikiem 2:0, jednak nie umiał zdobyć 3 punktów. Tak było w ostatniej kolejce sezonu 2016/2017, gdy prowadzenie do przerwy dawało poznaniakom wicemistrzostwo Polski. Po przerwie Kolejorz stracił 2 gole i przy okazji 2. miejsce na koniec rozgrywek. Wówczas niewiele brakowało, aby Lech nawet przegrał z Jagiellonią 2:3, a wtedy klub z Podlasia zostałby Mistrzem Polski, natomiast poznaniacy nie zagraliby w europejskich pucharach.

Wiosną 2019 roku Lech także roztrwonił dwubramkowe prowadzenie z Jagiellonią na wyjeździe. W kwietniu ponad 3 lata temu z wyniku 2:0 dla Lecha zrobiło się nawet 3:2 dla gospodarzy. Ostatecznie poznaniacy dali radę odpowiedzieć trafieniem na 3:3 i tym samym urwać oczko. W lutym 2020 znowu padł remis 1:1, lechici umieli wówczas wyrównać, mieli przewagę, ale znowu nie wygrali notując 5 bramkowy remis z rzędu. Kolejne dwie wizyty poznaniaków zakończyły się już porażkami. Jesienią 2020 gospodarze prowadzili 2:0, szybko już w 2 minucie wyszli na prowadzenie, później gola zdobył nawet były lechita Maciej Makuszewski, poznaniaków było stać jedynie na honorowe trafienie z rzutu karnego.

Równie ciekawą historię miał zeszłoroczny mecz na Podlasiu rozegrany we wrześniu 2021. Wtedy liderujący Lech miał serię 10 ligowych meczów bez porażki. Miał też najwięcej strzelonych goli w lidze, najmniej bramek straconych, natomiast Jagiellonia miała passę 6 kolejnych spotkań bez zwycięstwa ponosząc podczas niej 4 porażki, a w 2 meczach rozegranych przed spotkaniem z prowadzącym Kolejorzem straciła aż 6 bramek na dwóch frontach. I co? I tak 1:0 wygrała Jagiellonia, która miała tylko 2 celne strzały przy 15 uderzeniach wykonanych przez Lecha i 64% posiadania piłki. Poznaniacy parę dni po efektownym zwycięstwie nad Wisłą Kraków 5:0 pojechali do Białegostoku, gdzie znowu pogrążył nas Jesus Imaz.

Bilans Mistrzów Polski na nowym obiekcie Jagiellonii jest kiepski – 0-5-6 w 11 spotkaniach. W 7 meczach Lech Poznań strzelał co najmniej gola (z rzędu), w 4 spotkaniach poległ bez zdobycia bramki.

2021/2022: Jagiellonia – Lech 1:0

Warto przypomnieć, że Lech Poznań przed 2013 rokiem nie miał tak dużych problemów w Białymstoku, jak w ostatniej dekadzie. W latach 80-tych i 90-tych wygrywał na Podlasiu nawet 4:1 czy 5:0 w mistrzowskim sezonie 1992/1993. Już w tym wieku w rozgrywkach 2001/2002 zespołowi Kolejorza udało się zwyciężyć jeszcze 3:0 (w Pucharze Ligi). Ten sam wynik Lech powtórzył w lidze w 2008 roku, a w 2009 roku Lech triumfował nad Jagą w Białymstoku rezultatem 3:2. Ciekawy przebieg miał mecz na starym obiekcie 13 lat temu, w którym poznaniacy po 26 minutach przegrywali na Podlasiu 0:2. Lechici grając wtedy do końca ostatecznie wyszarpali wygraną 3:2. Bilans Kolejorza w Białymstoku (Ekstraklasa i I-liga) szału nie robi – 5-7-10, 31:32 (22 mecze).