Wsparcie rezerw zawodnikami z jedynki

W rundzie jesiennej sezonu 2022/2023 przez nagromadzenie meczów co 3-4 dni zawodnicy z pierwszej drużyny Lecha Poznań rzadko pomagali rezerwom w II-ligowej rywalizacji. Jesienią do drugiego zespołu schodzili głównie rekonwalescenci lub głębocy rezerwowi.

Krzysztof Bąkowski, Maksym Czekała, Jakub Antczak, Norbert Pacławski i Antoni Kozubal – ci młodzi gracze formalnie byli w minionej rundzie zawodnikami pierwszej drużyny Lecha Poznań trenując w niektóre dni z pierwszym zespołem. W rzeczywistości na co dzień prawie wszyscy grali wyłącznie w drugiej ekipie, jedynie Antoni Kozubal zaliczył 10 minut w dwóch meczach europejskich pucharów z Dinamem Batumi debiutując dnia 21 lipca na arenie międzynarodowej.

W minionej rundzie trener John van den Brom oddelegował do rezerw na II-ligowe pojedynki 9 innych piłkarzy odgrywających w pierwszym zespole już trochę inne role. Pod koniec lipca Lech Poznań przełożył swoje spotkanie z Miedzią Legnica mając tydzień na spokojny trening pomiędzy pierwszym meczem z Dinamem Batumi a rewanżem w Gruzji. W weekend dnia 24 lipca rezerwy grały we Wronkach z beniaminkiem II-ligi Siarką Tarnobrzeg, a na to spotkanie oddelegowani zostali Gio Tsitaishvili, Afonso Sousa, Filip Marchwiński i Filip Szymczak.

Wychowankowie Kolejorz rozegrali wtedy pełne 90 minut w rezerwach i nic nie pokazali identycznie jak Gruzin ściągnięty z 82 minucie. Przez 82 minuty na murawie przebywał jeszcze Sousa i już wtedy było widać, że Portugalczyk grać w piłkę na pewno umie. Mimo tamtych wzmocnień dwójka zaledwie zremisowała u siebie z Siarką Tarnobrzeg 1:1. Raz jesienią w rezerwach wystąpił też Adriel Ba Loua, który pojechał z drugą drużyną na daleki wyjazd do Olsztyna. Lech II Poznań zremisował wówczas ze Stomilem 2:2, a Iworyjczyk zanotował pełne 90 minut.

Wcześniej Artur Sobiech rozegrał w rezerwach dwa mecze we wrześniu. W spotkaniu II-ligi z Motorem Lublin 2:0 zaliczył godzinę, natomiast w Kaliszu przeciwko KKS-owi (2:2) rozegrał pełne 90 minut strzelając nawet jedną z bramek. Dwa razy w II-lidze zaprezentował się także Artur Rudko, który bronił w domowych meczach z Motorem Lublin 2:0 oraz z Pogonią Siedlce 1:2. Ukrainiec w tym drugim spotkaniu miał swój udział przy jednej ze straconych bramek.

We wrześniu w II-lidze zaczął grać Maksymilian Pingot. Nie była to udana jesień dla 19-latka, który na trzecim froncie w naszym kraju nic nie pokazywał, zobaczył aż 4 żółte kartki w 7 meczach (w pierwszej wiosennej kolejce będzie pauzował), a w jednym z meczów spowodował nawet rzut karny. Rezerwy z Pingotem na stoperze straciły aż 11 bramek zachowując tylko 2 czyste konta.

Jesienią o dziwo najwięcej minut w rezerwach spośród piłkarzy z pierwszego zespołu rozegrał Mateusz Żukowski. 21-latek wypożyczony z Rangers ewidentnie wzmocnił drugoligowe rezerwy Lecha Poznań notując w minionej rundzie 630 minut w 7 meczach. Były lechista był ustawiany na prawej obronie a nawet na prawej pomocy. Mateusza Żukowskiego brakowało w kadrze Kolejorza na niektóre mecze pierwszej drużyny po to, aby piłkarz mógł zagrać w II-lidze.

Defensor w każdym z 7 spotkań rezerw grał od 1 do 90 minuty występując w Lechu II Poznań nieprzerwanie od 10 do 14 kolejki II-ligi 2022/2023. Piłkarz Rangers FC nie pojechał nawet z seniorską ekipą Kolejorza do Białegostoku, bo trenerzy woleli, by zagrał w zespole Artura Węski w ostatnim jesiennym meczu z Siarką Tarnobrzeg (1:0).