Wydarzenia mistrzowskiego roku (5): Niespodziewane rozstanie

2022 rok, w którym Lech Poznań obchodził 100. rocznicę założenia był jednym z najlepszych w historii klubu. Ósmy tytuł Mistrza Polski, piąty występ w fazie grupowej czy trzeci awans do fazy pucharowej to tylko pojedyncze wydarzenia z tych największych czy najistotniejszych w mijających 12 miesiącach.Podczas zimowej przerwy w łącznie 10 odcinkach w sposób tekstowo-fotograficzno-filmowy przypomnijmy wszystkie najważniejsze Lechowe wydarzenia mające miejsce w mistrzowskim 2022 roku. We niedzielę, 11 grudnia czas na część piątą:

>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (2): 100 lat
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (3): Innym razem
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (4): 8-22 maja

5) NIESPODZIEWANE ROZSTANIE

Na początku czerwca kibice Lecha Poznań nie ochłonęli jeszcze po zdobyciu ósmego w historii klubu tytułu Mistrza Polski. Wszyscy żyli wtedy niezapomnianym, pełnym emocji majem, pamiętali mistrzowskie chwile, trwały tutaj podsumowania sezonu 2021/2022, było coraz więcej pucharowych tekstów przed losowaniem I rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów aż nagle świat się zatrzymał. W poniedziałek, 6 czerwca około godziny 22:00 klub wypuścił informację o odejściu Macieja Skorży, który po długich rozmowach z zarządem zrezygnował z dalszej pracy w Lechu Poznań z przyczyn rodzinnych. Dla wszystkich związanych z Lechem był to szok, coś co rzadko ma miejsce w futbolu a w ponad 100-letniej historii Kolejorza nie zdarzyło się nigdy.

Wcześniej wiosną coś tam było słychać o sprawach rodzinnych trenera, jednak nikt nie myślał, że będą one aż tak poważne. Maciej Skorża latem nie był w stanie pogodzić pracy w Kolejorzu z życiem rodzinnym, był to w końcu gorący okres nie tylko transferowy, Lech Poznań był 5 dni przed rozpoczęciem przygotowań musząc w krótkim czasie bez paru kadrowiczów przygotować się do rywalizacji co 3-4 dni trwającej aż do 13 listopada. Podjęcie decyzji o rezygnacji dopiero 6 czerwca pokazywało, że Maciej Skorża do końca bił się z myślami, co zrobić. Nie było to wcześniej planowane, w końcu jeszcze 2 maja trener mówił o automatyzmach, jakie są nam potrzebne w grze i jakie ma Raków Częstochowa od dawna pracujący z jednym trenerem, po 14 maja mówił za to o budowaniu kadry na sezon 2022/2033, o wyzwaniu pogodzenia gry co 3-4 dni od 5 lipca do 13 listopada, określił transferowe pozycje, akceptował ruchy czy przeprowadzał rozmowy z zawodnikami przedstawiając im swoją wizję na trwające rozgrywki.

null

Wypowiedź Macieja Skorży z 6 czerwca: – „Niestety, muszę w tym momencie zrezygnować z projektu Lech i z piłki nożnej w ogóle. Chciałbym bardzo mocno podziękować prezesom Piotrowi i Karolowi, dyrektorowi Tomkowi Rząsie i innym moim współpracownikom, a także piłkarzom, którzy wykonali na boisku fantastyczną pracę, za to jak mnie wspierali w ostatnim czasie, było to dla mnie ogromnie wzruszające. I pokazuje, że Lech to coś więcej niż klub. Drodzy kibice Kolejorza, wielka prośba do was o zrozumienie tej trudnej decyzji, jaką musiałem podjąć. Spotykałem się z dowodami sympatii z waszej strony niemal na każdym kroku, te piękne momenty pozostaną ze mną na zawsze.”

Nagłe rozstanie najlepszego po Wojciechu Łazarku trenera w historii Lecha Poznań miało niesamowitą symbolikę. Kilkadziesiąt minut po komunikacje o odejściu Macieja Skorży nad stolicą Wielkopolski przeszła burza z ulewą. Po niej wyszedł księżyc, rano mieliśmy mgłę, a po 4:25 wyszło słońce. Noc z 6 na 7 czerwca dla wielu kibiców Kolejorza była nieprzespana, to był szok dla całej Lechowej społeczności, nagle cała radość ze zdobycia mistrzostwa uleciała, każdy czuł, że z Lechowej rodziny odszedł niespodziewanie ktoś ważny, ktoś kto swoją pracą doprowadził nas wcześniej do płaczu ze szczęścia.

null

Dnia 10 czerwca wszyscy przywykli już do rzeczywistości musząc pogodzić się z odejściem ulubionego trenera. Na Macieju Skorży piłkarski świat się nie kończy, Lech Poznań musi funkcjonować dalej, był wtedy w glorii chwały mając przed sobą trudne, ale ważne wyzwania, dlatego należało skupić się na przyszłości. 10 czerwca klub wydał filmik na którym Maciej Skorża pożegnał się z całym klubem w tym z pracownikami, swoimi współpracownikami, kibicami czy piłkarzami, którzy pomogli mu w realizacji celu.

Wypowiedzi Macieja Skorży podczas pożegnania 10 czerwca: – „Chciałbym gorąco podziękować za ten sezon, za sezon mistrzowski. Dziękuję prezesom za umiejętne wspieranie mnie, dużym wsparciem dla mnie był też Tomasz Rząsa, który zawsze miał czas w różnych sytuacjach. Bardzo dziękuję również pracownikom klubu, za wasze zaangażowanie, wszyscy na każdym kroku pokazywali, jak bardzo im zależy na dobrym wyniku w sezonie.”

„Kibice byli wspaniali. Stworzyliście fantastyczną atmosferę, dziękuję za to, jak wspieraliście drużynę na wyjazdach a przede wszystkim na Bułgarskiej. Nie zapomnę meczów u siebie, długo będę je pamiętał, dziękuję Wam za nie. Radość, która była podczas mistrzowskiej fety osładza wszystkie zakręty tego sezonu i uzmysłowiło mi to, jak bardzo był to ważny sezon, jak ważne było zdobycie mistrzostwa dla całej Wielkopolski na 100-lecie klubu.”

null

„Chciałbym przekazać także gorące podziękowania sztabowi szkoleniowemu, sztabowi medycznemu i Mariuszowi Skrzypczakowi, który jest najlepszym kierownikiem w całej lidze. Dziękuję piłkarzom dzięki którym przeżywaliśmy te emocje. To byli główni aktorzy i wykonawcy całej tej radości w tym sezonie. Słowa uznania dla zawodników, słowa uznania za to, jakimi ludźmi jesteście i jak w trudnych momentach umieliście reagować.”

„Niestety muszę wysiąść na tym przystanku, ale wiem, że lokomotywa będzie pędziła dalej. Wierzę, że kolejny sezon będzie równie owocny, równie radosny i trzymam kciuki, by w Europie oraz w Ekstraklasie zespół Lecha był na tych miejscach na których powinien być. Raz jeszcze dziękuję za ten sezon.”

Maciej Skorża odchodząc z Lecha Poznań pragnął, aby o jego problemach w życiu osobistym nikt się nie dowiedział i do dziś nikt się wyrwał z informacją, o co chodziło. Jednocześnie chciał, żeby jego asystenci dalej pracowali przy Bułgarskiej. Tak też się stało, Rafał Janas miał być nawet trenerem tymczasowym na dłużej, jednak zarząd zmienił zdanie postanawiając szybko znaleźć nowego trenera za granicą. Finalnie najbliższy współpracownik Macieja Skorży po przyjściu Johna van den Broma odszedł z klubu podobnie jak trener-analityk Wojciech Makowski. Warto przypomnieć, że ulubieniec kibiców Maciej Skorża pracował w Lechu Poznań w latach 2014-2015 i 2021-2022. Wraz z Kolejorzem zdobył dwa tytuły Mistrza Polski, Superpuchar Polski, dwa razy zagrał w finale Pucharu Polski oraz raz w fazie grupowej Ligi Europy. Spośród szkoleniowców większe sukcesy przy Bułgarskiej osiągnął dotąd tylko legendarny Wojciech Łazarek.

nullNajbardziej utytułowani trenerzy w historii Lecha Poznań:

Wojciech Łazarek (2x MP, 2x PP, 1/8 PZP)
Maciej Skorża (2x MP, SPP, grupa LE)
Henryk Apostel (2x MP, SPP, 1/8 PZP)
Jerzy Kopa (MP, 3. miejsce, SPP)
Franciszek Smuda (3. miejsce, PP, 1/16 PU)
Jacek Zieliński (MP, SPP, 1/16 LE)
Andrzej Strugarek (MP, SPP)
Czesław Michniewicz (PP, SPP)
Roman Jakóbczak (MP)
Grzegorz Szerszenowicz (PP)
Mariusz Rumak (2x wicemistrzostwo)
Antoni Bottcher (2x 3. miejsce)
Nenad Bjelica (2x 3. miejsce)
Dariusz Żuraw (wicemistrzostwo, grupa LE)
Artur Walter (3. miejsce)
Jose Bakero (1/16 LE)
John van den Brom (1/16 LKE)
Jan Urban (SPP)

>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (2): 100 lat
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (3): Innym razem
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (4): 8-22 maja

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. kri$$ pisze:

    Ciekawe, czy kiedykolwiek dowiemy się jaka była prawdziwa przyczyna odejście Trenera Skorży.