Kolejna nowa murawa (FOTO)

Na stadionie Lecha Poznań mieszczącym się przy ulicy Bułgarskiej 17 zakończył się kolejny w ciągu paru tygodni proces rozkładania nowej murawy o wymiarze blisko dziewięciu tysięcy metrów kwadratowych. Klub podjął decyzję o gwarancyjnej wymianie położnej w październiku nawierzchni, gdyż poprzednią trawę zaatakowała choroba grzybicza (trawa w sporej części spleśniała).
Nowa a już stara murawa służyła Lechowi Poznań tylko przez 4 mecze, w październiku oraz w listopadzie rywalizowaliśmy na niej ze Śląskiem Wrocław (1:3), Rakowem Częstochowa (1:2), Villarrealem (3:0) oraz z Koroną Kielce (3:2). Już w listopadzie trawa wizualnie wyglądała średnio, do stolicy Wielkopolski ściągnięto więc ekspertów zza granicy, którzy stwierdzili, że trawę zaatakował grzyb. Wymiana tylko poszczególnych fragmentów murawy mogłaby nie dać efektów, choroba grzybiczna mogła się bowiem przenieść w inne rejony boiska. Tym samym postanowiono wymienić całą murawę, ten proces już się zakończył, aktualnie przy Bułgarskiej mamy kolejną mową trawę.

Obecna murawa jest już trzecią w 2022 roku. Pomijając ostatnią trawę, wcześniejsza nawierzchnia została rozłożona w marcu i służyła Lechowi Poznań przez kilka miesięcy. Z tamtą trawą nie było żadnych problemów, w Kolejorzu po zmianie na stanowisku greenkeepera od miesięcy nie mieliśmy większych problemów z murawą, od jeszcze wcześniejszej wymiany w 2020 roku kibice nie narzekali na stan boiska często w ogóle nie zwracając uwagi na stan nawierzchni przy Bułgarskiej.

Problemy z trawą położoną w marcu zaczęły się dopiero na przełomie września i października. Lech rozgrywał u siebie nawet serię meczów, od 15 września do 10 października poznaniacy zaliczyli przy Bułgarskiej aż pięć spotkań, dlatego murawa miało prawo ucierpieć. Na dodatek jeszcze podczas wrześniowej przerwy na kadrę na głównej płycie odbył się Stand Up przez co wymiana murawy była konieczna już w październiku.

Każda kolejna trawa podchodzi z węgierskiej plantacji, na Bułgarską dostarcza ją firma Pannon Turfgrass, która dostarczyła trawę m.in. na trzy mecze Euro 2012. Proces wymiany murawy przeprowadzała firma Pagro z Krakowa, która od dłuższego czasu pracuje przy wymianie nawierzchni na obiekcie przy Bułgarskiej.

Planowo podopieczni Johna van den Broma pierwszy raz na nowo położnej nawierzchni zagrają w sobotę, 21 stycznia, o godzinie 14:00. Wtedy w trzecim i ostatnim zimowym sparingu rywalem Mistrza Polski na stadionie Miejskim będzie niemiecka Hansa Rostock.
Nowa murawa na stadionie (13.12.2022)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    Mi coś się wydawało, że jak zmieniliśmy tego greenkeepera to nowa wjechała z Holandii i przez to wytrzymała dość długo.