Reklama

Pierwszy etap zimy za Lechem

Piłkarze Lecha Poznań zakończyli już pierwszy etap zimowych przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2022/2023, które w tym roku przez mundial w Katarze wyglądają nietypowo. Mistrzowie Polski zaraz po ostatnim jesiennym meczu z Jagiellonią Białystok dnia 12 listopada udali się na miesięczne urlopy, kadrowicze wyjechali na obozy reprezentacji narodowych, a prawie wszyscy powrócili do klubu 14 grudnia.




Piłkarze Lecha Poznań, którzy w listopadzie nie wyjechali na obozy kadr narodowych wrócili do zajęć 12 grudnia, pozostali zawodnicy tacy jak Filip Dagerstal, Mikael Ishak, Jesper Karlstrom, Afonso Sousa, Nika Kvekveskiri, Gio Tsitaishvili, Lubomir Satka, Krzysztof Bąkowski, Maksymilian Pingot, Filip Marchwiński oraz Filip Szymczak zjawili się w klubie 14 grudnia. Przy Bułgarskiej zabrakło tylko Michała Skórasia, który najdłużej ze wszystkich miał obowiązki reprezentacyjne, dlatego dostał wolne aż do stycznia.

Mistrzowie Polski w ostatnich 10 dniach przeszli badania, testy i ćwiczyli nawet dwa razy dziennie. Kolejorz od jesieni ma do dyspozycji pełnowymiarowe, podgrzewane boisko treningowe z naturalną trawą, które w pełni można było wykorzystać właśnie teraz. Ostatnio cała Polska była zasypana śniegiem, ludzie tonęli w zaspach, w tym samym czasie w stolicy Wielkopolski przeważnie było sucho, przez wiele dni ciężko było znaleźć nawet centymetr śniegu. Mimo więc minusowych temperatur, a szczególnie w nocy niebiesko-biali od 12 grudnia mieli bardzo warunki do treningu. Dobrą wiadomością jest na pewno stopniowy powrót do zajęć rekonwalescenta Barrego Douglasa, który po październikowym urazie ostatnio biegał już po murawie ćwicząc indywidualnie.

Po 10 dniach spędzonych razem w czwartek, 22 grudnia zaczęła się przerwa świąteczno-noworoczna, która w Lechu Poznań zakończy się 2 stycznia. Dnia 3 stycznia 2023 niebiesko-biali powrócą już do treningów, by dzień później udać się na obóz przygotowawczy do Dubaju, który będzie najważniejszym punktem zimowych przygotowań. Kolejorz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie przebywał do 14 stycznia, na miejscu rozegra dwa mecze towarzyskie.

Dnia 8 stycznia przeciwnikiem Lecha Poznań w sparingu będzie lokalny zespół Ajman Club, następnie po pięciu dniach Mistrzowie Polski w kontrolnym meczu spotkają się z triumfatorem Ligi Europy 2022 oraz uczestnikiem trwającej edycji Ligi Mistrzów, Eintrachtem Frankfurt. Od 15 stycznia do 26 stycznia podopieczni Johna van den Broma będą już przygotowywać się na własnych obiektach przy Bułgarskiej. W sobotę, 21 stycznia o 14:00 na głównej płycie, która niedawno została wymieniona (zdjęcia i powód wymiany -> TUTAJ) czeka próba generalna w postaci sparingu z Hansą Rostock.

Nie tylko przez małą liczbę zimowych gier towarzyskich plan przygotowań Lecha Poznań do rundy wiosennej 2023 jest ewenementem na skalę krajową co akurat można zrozumieć, gdy każdy przypomni sobie o liczbie spotkań, jakie jesienią rozegrał Kolejorz. W PKO Ekstraklasie są drużyny takie jak Górnik Zabrze, Lechia Gdańsk, Cracovia Kraków czy Wisła Płock, które po zakończeniu rundy trenowały dalej, Górnik, Cracovia i Wisła rozegrały nawet po 3-4 sparingi i dopiero po nich udały się na zimowe urlopy.

W polskiej lidze są też zespoły jak choćby Legia Warszawa, Pogoń Szczecin czy Raków Częstochowa, które dobrych kilka dni przed Lechem Poznań zaczęły treningi, pomijając „Portowców” rozgrywały mecze kontrolne będąc na zupełnie innym etapie przygotowań niż Mistrz Polski. Sporą różnicę widać jeszcze w planie sparingów. Lech Poznań podczas najdłuższej zimy od sezonu 2012/2013 zamierza rozegrać tylko 3 mecze kontrolne podczas gdy pozostali rywale z PKO Ekstraklasy zaliczą już średnio od 5 do 8 meczów towarzyskich. Rekordzistą zamierza być Wisła Płock, która tej zimy w planach ma łącznie 9 sparingów z czego 4 gry kontrolne podczas zgrupowania na Słowacji ma już za sobą.

W listopadzie czy w grudniu sparingu nie rozegrało tylko pięć drużyn w postaci właśnie Lecha Poznań, a także Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Jagiellonii Białystok oraz Pogoni Szczecin. Zimowy plan przygotowań do rundy wiosennej 2022/2023 tego ostatniego zespołu jest podobny do Kolejorza. Mianowicie szkoleniowiec „Portowców” bardziej stawia na trening a mniejszą wagę przywiązuje do konieczności rozegrania wielu sparingów.

Warto przypomnieć, że Mistrz Polski rundę wiosenną sezonu 2022/2023 zainauguruje w piątek, 27 stycznia, o godzinie 20:30, kiedy zmierzy się na wyjeździe ze Stalą Mielec. Kolejorz przez pierwszy miesiąc rozegra aż 8 meczów na 2 frontach, luźniej może być w marcu, gdy Lech Poznań może wziąć udział w raptem 3 spotkaniach o stawkę. Wiosną przyszłego roku od 27 stycznia do 27 maja niebiesko-biali na 2 frontach rozegrają minimum 20 meczów z czego 9 przy Bułgarskiej. Lechowy terminarz wiosny znajduje się -> TUTAJ.




Lechowy plan zimy 2022/2023:

13 listopada – Początek zimowych urlopów

12-21 grudnia – Treningi w Poznaniu

22 grudnia-2 stycznia – Przerwa świąteczno-noworoczna

3 stycznia – Początek zimowych przygotowań

4-14 stycznia – Zgrupowanie w ZEA (Dubaj)
8 stycznia – Sparing: Lech Poznań – Ajman Club
13 stycznia – Sparing: Lech Poznań – Eintracht Frankfurt

15-26 stycznia – Treningi w Poznaniu
21 stycznia – Sparing: Lech Poznań – Hansa Rostock (14:00)

27 stycznia – Mecz Stal Mielec – Lech Poznań (20:30)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





4 komentarze

  1. Muro pisze:

    Okej, świetnie – jakieś opcje transferowe na horyzoncie, czy ni?

  2. Sp pisze:

    Drugi tydzien przygotowań sie zakończył, a na LechTV jeden materiał tylko z powrotu do treningów. Parodia, potem nie ma sie co dziwić, że ze 100 tysiecy subów wyświetleń tylko 2 tysiace.

    • Jakub80 pisze:

      Zaczęli już świętować, a tak na poważnie to faktycznie dość skromnie z tymi materiałami.

    • mario pisze:

      LechTV była chyba pierwszą w e-klapie i moim zdaniem od początku nie porywała choć wtedy gdy współpracowali chyba z WTK było dużo lepiej niż dzisiaj. Trochę szkoda, bo wydaje się potencjał jest większy niż to co dostajemy.