Jedenastka 2022 roku

Wielu piłkarzy grających w naszym klubie w 2022 roku przeszło do ponad 100-letniej historii Lecha Poznań. Zdobycie ósmego tytułu Mistrza Polski, piąty awans do fazy grupowej europejskich pucharów czy trzeci awans do wiosennej części międzynarodowych rozgrywek pozwolił niektórym zawodnikom zapisać się w pamięci kibiców na wiele, wiele lat.
Po rocznych zmaganiach składających się z 50 oficjalnych meczów na kilku frontach można pokusić się o wybranie najlepszej jedenastki Lecha Poznań spośród łącznie 34 piłkarzy, którzy grali przy Bułgarskiej od lutego do listopada. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele tekstów, w których były podane roczne statystyki wszystkich zawodników takie jak liczba asyst czy goli, dlatego dziś nie trzeba ich już przypominać. Niemniej liczby, które wykręcili poszczególni piłkarze zdecydowały o ich nominacji do poniższego zestawienia.

Lech przed legendarnym meczem z Villarrealem
null

W bramce postawiliśmy oczywiście na Filipa Bednarka, który szczególnie jesienią zanotował spory progres notując najlepszy rok w swojej karierze. Na prawej obronie bezapelacyjnie najlepszy był Joel Pereira dystansując Alana Czerwińskiego, Tomasza Kędziorę i Mateusza Żukowskiego. Liderem defensywy był Antonio Milić grający na równym poziomie w obu rundach. Różne momenty miał natomiast inny stoper w postaci Lubomira Satki co nie zmienia faktu, że grał sporo i zasłużył na miejsce w Lechowej jedenastce 2022 roku podobnie jak lewy defensor Pedro Rebocho. Nie był to wybitny rok w wykonaniu Portugalczyka, który mimo często przeciętnych występów i tak był ważniejszym zawodnikiem dla drużyny od Barrego Douglasa.

Joel Pereira
null

Środek pomocy to już duet Jesper Karlstrom & Radosław Murawski. Pozycja Szweda jest niepodważalna, za to Murawski ma za sobą przyzwoity rok, w którym jego rola w Lechu Poznań stopniowo wzrastała. Zawodnik w wieku 28 lat notował progres, stał się ważnym punktem zespołu, szczególnie jesienią zaczął wiele dawać naszej drużynie rozgrywając więcej minut od Niki Kvekveskiriego. Różne rundy zaliczył Joao Amaral co nie zmienia faktu, że w mistrzowskim 2022 roku był najlepszą dziesiątką w Kolejorzu dając liczby Lechowi Poznań również podczas słabszej rundy jesiennej.

Radosław Murawski
null

Na skrzydłach umieściliśmy wychowanków, którzy rzadko grali razem a szkoda. Michał Skóraś po odejściu Jakuba Kamińskiego tak jakby „wszedł w jego buty”, stał się następcą „Kamyka”, jesienią były mecze, w których 22-latek grał nawet lepiej niż wiosną o 2 lata młodszy drugi z wychowanków Lecha Poznań. Obaj piłkarze w 2022 roku dawali Kolejorzowi ważne liczby, świętowali tytuł Mistrza Polski, latem Kamiński odszedł do Bundesligi, w której też nie przepadł, dlatego śmiało można pisać o bardzo dobrym roku obu skrzydłowych. Atak? Tylko jeden napastnik może grać na dziewiątce i jest to oczywiście król Mikael Ishak.

Król Mikael Ishak
null

Wśród rezerwowych umieściliśmy następujących zawodników: Van den Hart, Dagerstal, Douglas, Kvekveskiri, Tsitaishvili, Velde, Sousa, Kownacki i Szymczak. Na papierze ta ławka jest bardzo mocna, znalazł się na niej m.in. najlepszy letni transfer Filip Dagerstal, Kristoffer Velde, który jesienią w Europie zdobył aż 6 bramek notując świetny występ z Villarrealem (gol + asysta) czy Dawid Kownacki. Kolejny z wychowanków Lecha Poznań odegrał wiosną ważną rolę, dołożył swoją cegiełkę do zdobycia tytułu Mistrza Polski, po czym wrócił do Niemiec z podniesioną głową, gdyż jego wypożyczenie na Bułgarską wypaliło w 100 procentach.

Dawid Kownacki
null

Gorzej wyglądało już m.in. wypożyczenie Tomasza Kędziory, następny wychowanek znalazł się poza najlepszą dwudziestką 2022 roku. Do najlepszej kadry nie załapali się też m.in. Pedro Tiba, Alan Czerwiński, Adriel Ba Loua, Filip Marchwiński, Dani Ramirez czy Artur Sobiech co najlepiej pokazuje, jak mocnym na papierze składem dysponował Mistrz Polski w kończącym się 2022 roku.
Jedenastka 2022 roku Lecha Poznań (system 1-4-2-3-1): Bednarek – Pereira, Satka, Milić, Rebocho – Karlstrom, Murawski – Skóraś, Amaral, Kamiński – Ishak.

Rezerwowi: Van den Hart, Dagerstal, Douglas, Kvekveskiri, Tsitaishvili, Velde, Sousa, Kownacki, Szymczak.

Poza kadrą: Rudko, Żukowski, Czerwiński, Kędziora, Salamon, Pingot, Skrzypczak, Tiba, Kozubal, Antczak, Ba Loua, Marchwiński, Ramirez, Sobiech.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Radomianin pisze:

  A gdzie nasz najlepszy obrońca? Nawet nie podała redakcja czemu go nie wskazała do 11stki? Kontuzja,kontuzją ale to nasz najlepszy obrońca

  • Mazdamundi pisze:

   Tu chodzi o formę zawodnika na przestrzeni roku, a nie o ranking ulubionych piłkarzy. Bartek przez uraz i bardzo długi proces powrotu na boisko chyba nawet 10 meczów w tym roku nie zagrał, a środek obrony to aktualnie pozycja na której w Lechu jest największa konkurencja. Zarówno Lubo, Milić jak i Daggerstal zagrali więcej spotkań, a sporo z nich dobrych i świetnych.

   • Kosi pisze:

    Dokladnie. Bartek stracil caly rok i ciezko by byl w jakichkolwiek rankingach za zaslugi. Nie wiemy czy to nasz najlepszy obronca w tej chwili, na to miano musi pracowac od nowa.

   • Sp pisze:

    Jak najbardziej ocena za mistrzowski sezon to od niego można zaczynać obronę, ale właśnie tutaj mowa jest o roku kalendarzowym.