Wydarzenia mistrzowskiego roku (10): Otwarcie z niespodzianką

2022 rok, w którym Lech Poznań obchodził 100. rocznicę założenia był jednym z najlepszych w historii klubu. Ósmy tytuł Mistrza Polski, piąty występ w fazie grupowej czy trzeci awans do fazy pucharowej to tylko pojedyncze wydarzenia z tych największych czy najistotniejszych w mijających 12 miesiącach.Podczas zimowej przerwy w łącznie 10 odcinkach w sposób tekstowo-fotograficzno-filmowy przypomnimy wszystkie najważniejsze Lechowe wydarzenia mające miejsce w mistrzowskim 2022 roku. W wigilię pora na ostatnią, dziesiątą część:

>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (2): 100 lat
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (3): Innym razem
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (4): 8-22 maja
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (5): Niespodziewane rozstanie
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (6): Trudne lato
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (7): Przyćmiony awans
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (8): Nowa historia po 14 latach
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (9): Mecz, który obrósł legendą

10) OTWARCIE Z NIESPODZIANKĄ

Początek listopada był bardzo udanym czasem dla Lecha Poznań. Trzeciego dnia poprzedniego miesiąca miał miejsce opisywany w poprzednim odcinku historyczny mecz z Villarrealem, po trzech dniach w emocjonujących okolicznościach Kolejorz wydarł pełną pulę pokonując u siebie Koronę Kielce 3:2 za sprawą premierowej bramki w lidze Filipa Szymczaka i to w doliczonym czasie gry. Dwa dni po tym spotkaniu w ciepłym, słonecznym dniu miało miejsce bardzo ważne, klubowe wydarzenie. We wtorek, 8 listopada w domu akademii Lecha Poznań we Wronkach doszło do uroczystego otwarcia centrum badawczo-rozwojowego, które było główną inwestycją klubu na 100-lecie. Rozbudowa akademii Lecha Poznań we Wronkach w tym budowa internatu dla młodych piłkarzy czy działającego już wcześniej skill.lab trwała 1,5 roku. Za inwestycję odpowiadała firma Projprzem Budownictwo, budowa pochłonęła 55 milionów złotych z czego 20 milionów pochodziło z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

null

Listopadowe otwarcie centrum badawczo-rozwojowego uświetniło przybycie wielu zaproszonych gości. Prócz władz Lecha Poznań czy akademii we Wronkach zjawili się przedstawiciele PZPN-u z Cezarym Kuleszą i Łukaszem Wachowskim na czele, obecny był też były selekcjoner kadry Paweł Janas, trener kadry młodzieżowej Michał Probierz, wychowankowie klubu Kamil Jóźwiak czy Marcin Kamiński, członkowie obecnego sztabu szkoleniowego Kolejorza bądź obecni piłkarze tacy jak Jesper Karlstrom, Mikael Ishak, Lubomir Satka, Filip Marchwiński, Michał Skóraś, Bartosz Salamon, Filip Bednarek, Filip Szymczak i Radosław Murawski. Na koniec ceremonii doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi przez władze Lecha Poznań oraz Cezarego Kuleszę.

null

Piotr Rutkowski o otwarciu centrum – „Żeby być konkurencyjnym, rywalizować w Europie i bić się stale o trofea trzeba było postawić jak najszybciej na szkolenie i zainwestować w akademię. Cieszy nas to, gdy nasi wychowankowie sięgają po tytuł Mistrza Polski. Bez obecnej strategii nie bylibyśmy w stanie sprowadzać na Bułgarską klasowych piłkarzy zza granicy. Szkoliliśmy i będziemy nadal szkolić wychowanków.”

„Naszym marzeniem było stworzyć coś wyjątkowego. Zwiedziliśmy pół Europy, żeby także u nas powstał skill.lab i akademia z prawdziwego zdarzenia. Życzę piłkarzom i trenerom korzystających z tych obiektów powodzenia, bo sama infrastruktura nie wygra nam trofeów. To muszą robić piłkarze i trenerzy.”

Karol Klimczak o otwarciu akademii – „2022 rok był dla nas szczególny. Był mecz rocznicowy, było mistrzostwo, były ciężkie boje w Europie i finalnie awans do 1/16 finału Ligi Konferencji. Dziś na koniec roku otwieramy centrum badawczo-rozwojowe + skill.lab, które jest jedynym w tej części Europy. Podnosimy jakość naszej infrastruktury, ale nie zapominamy także o wychowywaniu i edukacji. Zdecydowaliśmy się otworzyć także niepubliczne liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Po miesiącach budowy z dumą oraz z podniesionym czołem otwieramy naszą inwestycję.”

null
null

Potężny ośrodek na skalę europejską, w którym będzie się pisała historia wielu młodych piłkarzy w tym przyszłych gwiazd Kolejorza oraz reprezentacji Polski w sposób tekstowo-fotograficzny w specjalnym materiale na KKSLECH.com przedstawiliśmy -> TUTAJ. W skrócie: Centrum badawczo-rozwojowe powstało we Wronkach nieopodal hotelu Olympic, na przeciwko stacji Orlen i wzdłuż murawy stadionu. Wejście na teren znajduje się od strony Leśnej, nowy budynek służący już trenerom czy młodym piłkarzom znajduje się w miejscu nieistniejących już dwóch małych trybunek oraz budki spikerskiej a tuż obok starych szatni, w których przebierali się zawodnicy m.in. podczas meczów Lecha Poznań rozgrywanych we Wronkach jesienią 2009 roku. Nad przeszklonym wejściem do nowego budynku akademii znajdziemy duży napis informujący o tym, gdzie się jest. W środku nie brakuje Lechowych motywów, na ścianie znajduje się duży herb klubu, nieopodal niego stoi puchar za mistrzostwo. Na głównej ścianie zamontowano też tory z nazwiskami 10 wychowanków, którzy już wyjechali do Europy a także z nazwiskami Filipa Marchwińskiego, Michała Skórasia oraz Filipa Szymczaka, którzy w najbliższych miesiącach/latach mają pójść w ślady często starszych kolegów.

null
null

Na parterze nowego budynku mieści się wiele niezbędnych pomieszczeń takich jak szatnie czy pokoje dla trenerów/analityków. Jest też choćby siłownia łącząca się z gabinetem dla fizjoterapeutów. Drugi poziom centrum pełni już inną rolę. Na górze znajdują się choćby dwu i trzyosobowe pokoje (jest ich w sumie 41 dla 93 zawodników), centrum integracyjne, na pierwszym piętrze znajdziemy także sale nazywające się m.in. Grunwald, Jeżyce czy Winogrady. Drugi poziom to również stołówka, w której na jednej ze ścian w części gastronomicznej znajduje się duża mapa Poznania na której są zaznaczone najważniejsze punkty naszego miasta takie jak Ostrów Tumski, Stary Rynek, Zamek czy pomnik poznańskiego Czerwca ’56 i informacja, gdzie leży dana dzielnica.

null
null

Ponadto pomiędzy jedną z bramek stadionu a boiskiem treningowym od stycznia działa tzw. Skill.lab będący jedynym w tej części Europy. W specjalnej bryle, w której znajdują się wizerunki znanych wychowanków Lecha Poznań młodzi zawodnicy mogą pracować głównie nad techniką. Skill.lab służy właśnie do poprawy indywidualnej techniki piłkarza, zawodnik może pracować nad przyjęciem piłki i zagrywaniem jej w konkretne miejsce czy w konkretny sposób. Skill.lab ma za zadanie emitować boiskowe wydarzenia. W środku znajduje się sztuczna murawa, duże ekrany z kilkudziesięcioma czujnikami oraz kilka wyrzutni piłek z których są wyrzucane piłki z prędkością nawet powyżej 100 km/h. O całej akademii Lecha Poznań więcej można poczytać -> TUTAJ, gdzie przy okazji znajduje się dużo zdjęć całego środka badawczo-rozwojowego we Wronkach.

null

Dnia 8 listopada po przemówieniach zarządu do wszystkich zaproszonych gości i przed przecięciem wstęgi otwierającej nowy budynek akademii doszło do miłego akcentu. Nagle wniesiono dwa krzesła, stolik, pod ekranem z bramkami Mikaela Ishaka pojawił się sam król, a także Tomasz Rząsa z Piotrem Rutkowskim. Wówczas tuż przed godziną 15:00 oficjalnie na oczach wszystkich zaproszonych gości wymienionych wyżej w tym vipów, byłych i obecnych piłkarzy oraz trenerów ogłoszono przedłużenie kontraktu z Ishakiem. Wówczas Szwed ku zaskoczeniu wszystkich, a także przy gromkich brawach złożył podpis pod nową, dwuletnią umową zostając tym samym przy Bułgarskiej do 30 czerwca 2025 roku. Dla wszystkich zgromadzonych był to szok, nikt nie spodziewał się czegoś takiego akurat tego konkretnego dnia. Nikt zresztą nie spodziewał się, że Mikael Ishak kuszony przez mocniejsze zagraniczne kluby zdecyduje się dalej grać w Poznaniu.

null

Szwed podpisał lukratywny, najwyższy w historii polskiej ligi kontrakt bez wiedzy nawet kolegów z szatni. Mikael Ishak jadąc np. z Jesperem Karlstromem do Wronek nic nie mu nie powiedział, była to niespodzianka dla wszystkich, o jego pozostaniu wiedziało tylko kilka osób. Parę dni przed 8 listopada do stolicy Wielkopolski przyleciał manager ulubieńca kibiców Kolejorza, szybko dogadano się w sprawie nowej umowy, król chciał zostać w Poznaniu, Lechowi udało się go zatrzymać co było doskonałą informacją dla całej Lechowej społeczności. Sam listopad również był doskonały, bowiem udało się dosłownie wszystko, do meczów z Villarrealem oraz Koroną zostało jeszcze dopisane zwycięstwo nad Jagiellonią 2:1 mimo przegrywania 0:1. Kolejorz na koniec 2022 roku wygrał i to ponownie po golu w doliczonym czasie autorstwa Filipa Szymczaka, który doprowadził do pierwszego zwycięstwa niebiesko-białych na Podlasiu od prawie 10 lat. Dzięki temu Mistrz Polski skończył jesień na 6. pozycji mając zaledwie oczko straty do podium i jeszcze zaległe spotkanie do rozegrania.>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (1): Stracony i odzyskany lider
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (2): 100 lat
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (3): Innym razem
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (4): 8-22 maja
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (5): Niespodziewane rozstanie
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (6): Trudne lato
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (7): Przyćmiony awans
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (8): Nowa historia po 14 latach
>> Wydarzenia mistrzowskiego roku (9): Mecz, który obrósł legendą

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <