104. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

We wtorek, 27 grudnia 2022 roku przypada już 104. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 104 lata temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy niepodległościowy i przede wszystkim zwycięski zryw w historii Polski. To właśnie dzisiaj 27 grudnia w Poznaniu, na ulicach wielkopolskich miast i miasteczek, w całym regionie będzie niosło się głośne „Cześć i Chwała Bohaterom!”.W dniu 104. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wszystkie osoby czujące się Poznaniakami czy Wielkopolanami mogą wywiesić flagi narodowe lub powstańcze, by uczcić to ważne wydarzenie. Dziś głównie o godzinie 16:40 w całej Wielkopolsce zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów, a wtedy będąc w jakimkolwiek miejscu poza domem zatrzymajmy się na chwilę, żeby oddać hołd bohaterom, którzy wywalczyli dla nas niepodległość.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy dnia 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu wygłaszając przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków oraz Wielkopolan, przez co doszło do zamieszek, a później do walk. Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej.

Powstanie Wielkopolskie trwające 52 dni zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. W ubiegłym roku dzień 27 grudnia stał się Świętem Państwowym. Dzisiaj główne uroczystości w Poznaniu będą miały miejsce o godzinie 16:40 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie m.in. zostaną złożone kwiaty, w mieście zostaną też odpalone race.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przydatne linki:

>> pw.ipn.gov.pl
>> 27grudnia.pl
>> PowstanieWielkopolskie.pl
>> Powstanie Wielkopolskie


> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

8 komentarzy

 1. MARCINzKALISZA pisze:

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 2. Zbychu pisze:

  Pamiętamy! Cześć i chwała Bohaterom! A podtrzymywanie i krzewienie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim jest wielką zasługą kiboli.

  • Pawelinho pisze:

   Otóż to. Niestety niektórym się to nie podoba, ale szkoda strzępić na tych klawiatury ważne jest to, że coraz więcej ludzi ma świadomość o tym historycznie ważnym powstaniu.

 3. kilo82 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 4. tomasz1973 pisze:

  Jak co roku, Cześć i Chwała Bohaterom!!!
  Dzięki Wam wszystkim, Wam bohaterom, którym się chciało, którzy nie zapomnieli kim są, którzy się nie bali i oddali swój los w ręce Boga po to, abyśmy dzisiaj mogli mówić po polsku! Nie ważne czy w Poznaniu, czy w Kórniku, Śremie, Pleszewie, Kłecku czy Ostrzeszowie, dzięki za pracę u podstaw, dzięki za przygotowanie się do walk, dzięki za wielkopolską mądrość, dzięki za zrzutki mieszkańców na uzbrojenie! Dzięki za to Powstanie!

 5. Erwin pisze:

  Więcej w naszej historycznej świadomości mówi się np. o Powstaniu Warszawskim, które miało małe szanse powodzenia, Powstanie Wielkopolskie było bardziej przemyślane i odnieśliśmy w nim zwycięstwo, a nie tylko „moralne zwycięstwo”
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 6. Kibic z Bydgoszczy pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom! Kiedyś to byli prawdziwi patrioci, dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. A teraz jadę do domu na święta, a tam szwagier że jak Polskę napadną to on wyjedzie z Polski. Nie mam słów na tego typa.
  Brakuje tych prawdziwych patriotów, którzy zrobili w Polsce wszystko by nam się żyło lepiej, byśmy byli wolni!

 7. Ostu pisze:

  Tak ..
  Cześć i chwała…
  Za walkę o polskość i tę pracę u podstaw, która stała za tym, że Poznań i Cała Wielkopolska stały się synonimem i wzorem gospodarności, zaradności i czystości…
  A potem przyszedł ten zły rok…
  1956 gdy na stację Poznań główny zaczęły przyjeżdżać pociągi z napisami „Poznaniacy i Ślązacy to nie Polacy”…
  A za rok 105 rocznica Powstania Wielkopolskiego – – Jedynego Udanego Powstania…