Wspaniałe stulecie

O godzinie 23:59 zakończy się wspaniały 2022 rok, który kibice Lecha Poznań z uśmiechem na ustach będą wspominać przez wiele, wiele lat. Powoli dobiega końca rok będący jednym z najlepszych w historii naszego klub, rok 100-lecia Kolejorza, który obfitował w niezapomniane sukcesy. Zarząd, piłkarze czy trenerzy zgotowali nam wspaniałe 100-lecie, o którym w ostatnim tekście na KKSLECH.com w 2022 roku trzeba wspomnieć.12 listopada Lech Poznań rozegrał ostatnie 50 spotkanie w jubileuszowym 2022 roku, w którym przegrywając 0:1 ostatecznie wygrał 2:1 po golu wychowanka w doliczonym czasie gry i odczarował stadion Jagiellonii Białystok na którym nie umiał zwyciężyć prawie 10 lat. Od tego czasu mogliście przeczytać wiele podsumowań minionej rundy jesiennej, europejskich pucharów czy całego 2022 roku w wykonaniu Lecha Poznań na wszystkich polach. Te podsumowania tworzyło się z uśmiechem, bowiem podczas najdłuższej Lechowej zimy od sezonu 2012/2013 opisywało się raz jeszcze wiele miłych momentów, meczów, wydarzeń czy postaci, które nawet na zawsze zapisały się w ponad 100-letniej historii naszego klubu (zbiór wszystkich podsumowań -> TUTAJ a tekstów o Lidze Konferencji -> TUTAJ).

null

W ostatnim tekście 2022 roku już krótko i ogólnie warto wspomnieć ten rok, w którym nie brakowało chwil radości, dumy z noszenia niebiesko-białych barw, ale też paru trudnych momentów. Scenariusz na tytuł Mistrza Polski był pikantny, 20 lutego Lech Poznań po wielu, wielu tygodniach bycia na 1. miejscu spadł z fotelu lidera, po paru dniach odebrał prowadzenie Pogoni Szczecin, by później dać się wyprzedzić Rakowowi Częstochowa. Po kolejnej porażce 2 maja na Stadionie Narodowym wydawało się, że tytuł Mistrza Polski jest już pozamiatany, mało kto w niego wierzył, Raków miał wszystko w swoich nogach, ale po 12 latach znowu z pomocą ruszyła nam Cracovia, wykorzystał to Lech a konkretnie król Mikael Ishak, który 8 maja w 87 minucie strzelił gola na wagę czegoś więcej niż zwycięstwa. Po paru dniach 14 maja wszystko było już jasne, poznaniacy na kolejkę przed końcem zdobyli upragnionego majstra na 100-lecie, a noc z 21 na 22 maja zapewne do teraz siedzi w pamięci wszystkich kibiców celebrujących ósmy tytuł Mistrza Polski w historii klubu.

null

Majowy tytuł Mistrza Polski był początkiem drogi do Europy, w której Lech Poznań ponownie zaistniał. W roku okrągłego jubileuszu najpierw piąty raz w swojej historii awansował do fazy grupowej europejskich pucharów a na końcu 3 listopada po raz trzeci dostał się do fazy pucharowej. Paru piłkarzy takich jak Kristoffer Velde, Mikael Ishak czy Michał Skóraś podbiło Ligę Konferencji, w pamięci po niej pozostanie obroniony rzut karny przez Filipa Bednarka z Austrią, forma Skórasia, popis Ishaka w Walencji a przede wszystkim takie wygrane, jak z Austrią Wiedeń 4:1 czy Villarrealem 3:0. Ogranie uczestnika 1/2 finału Ligi Mistrzów 2021/2022 oraz triumfatora Ligi Europy 2021 zapisało się już na wieki w historii Kolejorza i polskiej piłki, takie zwycięstwo nad takim klubem w roku 100. rocznicy Lecha Poznań było czymś cudownym, czymś o czym nikt rok temu nawet nie marzył. Mistrz Polski podbił Europę i to w tak ważnym dla wszystkich 2022 roku będącym bajkowym czasem!

null

W historii Lecha Poznań zapisały się takie daty jak 26 lutego, 8 maja, 14 maja, 21 maja, 25 sierpnia, 15 września czy 3 listopada. Były również bardziej przykre daty jak choćby 20 lutego (utrata pozycji lidera po jedynej wyjazdowej porażce w lidze przez cały 2022 rok), 2 maja (finał na Narodowym), 6 czerwca (odejście Macieja Skorży) czy 19 października (szybkie odpadnięcie z kolejnej edycji Pucharu Polski). Rysą na jubileuszowym roku jest właśnie ten nieszczęsny Puchar Polski, który pozostaje nieosiągalny od 2009 roku, w roku chwały nastąpiły też tąpnięcia jak wspomniane odejście Macieja Skorży czy letni dołek po którym podopieczni już Johna van den Broma na chwilę wylądowali na dnie Ekstraklasy.

null

Nie zmienia to jednak faktu, że w 2022 roku Lech Poznań na 100-lecie otarł się o dublet a na końcu po legendarnym meczu z Villarrealem awansował do fazy pucharowej Ligi Konferencji. Zarząd, piłkarze czy trenerzy zgotowali nam wspaniałe 100-lecie, wspaniały czas pełen radości, uśmiechu i dumy pozwalając przeżyć okres, który na wieki zapisał się w historii naszego klubu. Same obchody 100. rocznicy również były udane, 19 marca wyglądał tak jak powinien, do tego otwarto długo oczekiwane klubowe muzeum, centrum badawczo-rozwojowe we Wronkach czy przedłużono kontrakty z ważnymi piłkarzami jak choćby Filip Bednarek, Antonio Milić a przede wszystkim Mikael Ishak, którzy tworzą trzon zespołu. 2022 rok to 12 miesięcy sukcesów, ważnych inwestycji, legendarnych meczów w Europie a nawet finansowej stabilizacji klubu m.in. dzięki sprzedaży Jakuba Kamińskiego czy Lidze Konferencji.

null

Rok temu dnia 31 grudnia pragnęliśmy wszyscy, aby Poznań pewnej majowej nocy zapłonął w świetle rac, byśmy wszyscy razem wracali do domów dopiero w momencie wschodu słońca nad Wartą. To marzenie się spełniło, jesteśmy wszyscy Mistrzami Polski, kibicami Lecha Poznań, który podbił Europę wygrywając jeszcze 3:0 z Villarrealem rywalizującym jeszcze w maju w Lidze Mistrzów. Mamy czym żyć, co wspominać m.in. podczas sylwestrowej nocy, z czego się cieszyć i do tego możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Co prawda nie zanosi się, aby 2023 rok był przynajmniej tak samo dobry, lecz mamy o co grać, o co walczyć, celujemy w wyeliminowanie Bodo/Glimt, by móc dalej pisać pucharową historię, a także co najmniej w podium Ekstraklasy. Medal to obowiązek Lecha Poznań na 2023 rok, musimy zagrać w kolejnej edycji europejskich pucharów, aby nadal kontynuować ten projekt w niezmiennej formie a później walczyć o kolejny awans do fazy grupowej Ligi Konferencji i przede wszystkim o dublet w sezonie 2023/2024.

null

Kończymy wspaniałe stulecie, bardzo dobry 2022 rok dla Lecha Poznań, to ostatni 1948 tekst opublikowany na KKSLECH.com w 2022 roku, kolejny przeczytacie już za rok 🙂 Wszystkim kibicom Kolejorza życzymy udanej sylwestrowej zabawy, co najmniej tak wesołej, jak wesoły był to rok w Lechowym życiu a dalej zdrowia, podejmowania samych przemyślanych decyzji, wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, które w 2023 roku dadzą Wam pieniądze, satysfakcję i radość z tego, co robicie. Do przeczytania w 2023 roku!

NIECH ZWYCIĘŻA LECH! WIELKI KOLEJORZ KKS!

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Kosi pisze:

  Ja także z mojej strony dziękuję wszystkim tworzącym Lecha za 2022. Bawiłem się dobrze, nie czułem wstydu oglądając Lecha, często byłem dumny ?

 2. tylkoLech pisze:

  Słowa uznania i wielkie dzięki dla Redakcji za codzienną świetną pracę.
  To był cudowny rok z Lechem, piękne chwile zostaną na zawsze.
  Wszystkim Kibicom Kolejorza szczęśliwego Nowego Roku 2023, zdrowia I magicznych chwil z Lechem ????

 3. Rahu pisze:

  Rok, którego rok temu nikt się nie spodziewał, finał PP i MP to bardzo wynik, pokonanie Villarrealu nawet cenniejsze od samego awansu. Jest czym żyć przez lata, gablota została odkurzona, trzeba oddawać zarządowi dobre podejścia do setki Lecha, która nam się udała. Pozdrowienia dla calej spolecznosci kkslech.com, obyśmy za rok wszyscy spotkali się tutaj w komplecie.

 4. Pawelinho pisze:

  Oczywiście były różne lepsze gorsze momenty (kompromitacja z Azerami, brak sensownych wzmocnień po zapowiedziach latem czy nieco słabsza wiosna) w roku 2022 roku, ale najlepszym ukoronowaniem stulecia istnienia Lecha to przede wszystkim sięgniecie po ośmiu latach posuchy po majstra i awans do fazy grupowej Conference League. Szczególnie warto to docenić patrząc na rok poprzedni czyli 2021, który na wiosnę nie dawał podstaw, aby sądzić że Lech dokona tego co dokonał później za sprawą świetnej jesieni. Tak czy inaczej jeśli klub poczyni znaczące wzmocnienia, które są potrzebne to nie tylko pudło na koniec sezonu wydaje się możliwe.