Ekstraklasowicze w trakcie zimowych przygotowań

Początek stycznia to intensywny okres dla wszystkich drużyn z PKO Ekstraklasy 2022/2023. Tej zimy Lech Poznań rozegra najmniej sparingów w lidze, nawet trzy razy mniej niż Wisła Płock, za parę tygodni okaże się, który plan przygotowań był najbardziej odpowiedni dla danego zespołu. Ligowcy powoli szykują się do rozpoczęcia zagranicznego zgrupowania. Są też tacy, którzy na obóz do Turcji polecieli już dziś.Trenerzy różnych ekstraklasowych drużyn tej zimy mieli i wciąż mają zupełnie inny plan przygotowań niż przykładowo sztab szkoleniowy Lecha Poznań. Jak wyglądały i wyglądają zimowe przygotowania innych ekstraklasowiczów? Kto i gdzie będzie wkrótce trenował? Czy ile dni potrwa zagraniczny obóz danej drużyny? Więcej na ten temat na dole.

CRACOVIA KRAKÓW

Cracovia po zakończeniu jesieni nie pojechała od razu na urlopy, krakowianie rozegrali m.in. trzy sparingi ze słowackimi drużynami. Podopieczni Jacka Zielińskiego po przerwie świątecznej ćwiczą od 28 grudnia, za sobą mają noworoczny mecz kontrolny z rezerwami, w sobotę lecą do Turcji, gdzie spotkają się m.in. z dwiema niemieckimi drużynami.

GÓRNIK ZABRZE

Górnik po zakończeniu rundy jesiennej nie wybrał się na urlopy tylko trenował do 11 grudnia. W tym czasie zabrzanie rozegrali trzy mecze kontrolne, dziś wracają do zajęć, do Turcji polecą w przyszły wtorek.

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Zawodnicy Jagiellonii mieli wolne do 14 grudnia. Od tego czasu ćwiczyli na własnych obiektach, już dziś polecieli do Turcji, gdzie w Belek rozegrają trzy sparingi.

KORONA KIELCE

Kielczanie wznowili treningi 28 listopada rozgrywając dwa sparingi. Później udali się na przerwę świąteczno-noworoczną, która dziś dobiegła końca. Korona od razu poleciała na obóz do Turcji z którego wróci 15 stycznia.

LECHIA GDAŃSK

Lechia po ostatnim meczu nie udała się na urlopy. Trenowała do 3 grudnia rozgrywając sparing z Gedanią Gdańsk (1:0). Od dziś gdańszczanie są na zgrupowaniu we Władysławowie. Obóz potrwa do piątku, drugi w Turcji zacznie się 9 stycznia. W Side lechiści zagrają kontrolnie m.in. z Crveną Zvezdą Belgrad.

LEGIA WARSZAWA

Legioniści zaraz po ostatnim meczu udali się na urlopy, które dobiegły końca 1 grudnia. Legia rozegrała w grudniu trzy sparingi wygrywając wszystkie z nich. Jutro po przerwie świąteczno-noworocznej wraca do zajęć, w piątek leci do Turcji.

MIEDŹ LEGNICA

Zawodnicy Miedzi wrócili do treningów dnia 2 grudnia i do 16 grudnia, do przerwy świąteczno-noworocznej, rozegrali dwa sparingi. Styczniowo-lutowy rywal Kolejorza dnia 9 stycznia rozpocznie obóz w Turcji.

PIAST GLIWICE

Piast wybrał się na urlopy zaraz po ostatniej kolejce. Gliwiczanie wrócili do zajęć 3 grudnia i ćwiczyli aż do 22 grudnia mając za sobą nawet obóz w Wałbrzychu (16-22 grudnia). Przerwa świąteczna w tym klubie była bardzo krótka, trwała tylko od 23 do 26 grudnia. Dzień później Piast rozpoczął już właściwe przygotowania do rundy wiosennej, 9 stycznia jako jedyny klub z Ekstraklasy wyleci na zgrupowanie do Hiszpanii, w której spotka się kontrolnie m.in. z Ferencvarosem Budapeszt czy z Arminią Bielefeld.

POGOŃ SZCZECIN

Pogoń Szczecin wróciła do zajęć 5 grudnia i trenowała do 22 grudnia. Dzień później zaczęła się dla „Portowców” przerwa świąteczno-noworoczna, która zakończy się jutro. Pogoń w Belek rozegra ciekawe sparingi, spotka się m.in. z Karabachem Agdam czy FCSB.

RADOMIAK RADOM

Zawodnicy Radomiaka po zakończeniu jesieni otrzymali krótkie urlopy, po nich 25 listopada grali w Niemczech z Red Bullem Lipsk przegrywając 0:6. Od 26 listopada aż do początku stycznia zawodnicy z Radomia odpoczywali, zimą mieli rekordowo dużo wolnego czasu. Radomiak wraca do zajęć jutro, 8 stycznia leci do Turcji, gdzie kontrolnie spotka się m.in. z Rumunami czy Azerami.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Częstochowianie ćwiczą od 3 grudnia, już w grudniu byli na obozie w Holandii, gdzie rozegrali trzy mecze towarzyskie, w których nie wygrali ani razu tracąc aż 7 goli. Już dziś Raków wyleciał do Belek, ma najdłuższy styczniowy obóz spośród wszystkich ekstraklasowiczów (potrwa 19 dni).

STAL MIELEC

Klubem mającym podobny plan do Radomiaka jest Stal. Mielczanie ćwiczyli do 26 listopada rozgrywając dwa sparingi – z Wisłą Kraków 1:1 oraz ze Stalą Rzeszów 1:0. Później mieli wolne, do treningów wracają dzisiaj, Stal dnia 9 stycznia poleci do Turcji.

ŚLĄSK WROCŁAW

Piłkarze Śląska po zakończeniu jesieni trenowali jeszcze przez parę dni. Otrzymując ponad miesięczne urlopy powrócili do zajęć w nietypowym terminie. Wrocławianie zaczęli przygotowania w czasie świąt (27 grudnia) wcześniej od 5 grudnia ćwicząc indywidualnie. W dniach 28 grudnia – 31 grudnia byli na obozie w górach pracując tam nad siłą. Dnia 8 stycznia podopieczni Ivana Djurdjevicia polecą do Turcji.

WARTA POZNAŃ

Warta Poznań po rundzie jesiennej nie udała się na urlopy. W listopadzie rozegrała sparing z rezerwami Lecha Poznań (1:1) oraz z Polonią Środa Wielkopolska (4:3). „Zieloni” dziś wracają do zajęć, 8 stycznia lecą do Turcji, rozegrają w Side dwa mecze towarzyskie.

WIDZEW ŁÓDŹ

Łodzianie zaraz po zakończeniu rundy pojechali na urlopy, do treningów wrócili 5 grudnia i przed świętami wzięli udział w dwóch grach towarzyskich. Od 18 grudnia do 2 stycznia w Widzewie trwała przerwa świąteczno-noworoczna. Jutro beniaminek wraca do zajęć, na zagraniczny obóz uda się najpóźniej spośród wszystkich ligowców, do Turcji poleci dopiero 11 stycznia.

WISŁA PŁOCK

Wisła Płock do 27 listopada ostro trenowała będąc m.in. na obozie na Słowacji. „Nafciarze” podczas zgrupowania rozegrali cztery sparingi. Po obozie dla wiślaków zaczęła się ponad miesięczna przerwa, która zakończyła się dzisiaj. W przyszły poniedziałek Wisła wyleci do Turcji, gdzie spotka się kontrolnie np. ze Sturmem Graz.

ZAGŁĘBIE LUBIN

Lubinianie po ostatnim jesiennym meczu pojechali na urlopy, do zajęć powrócili 12 grudnia i od tego czasu przygotowują się na własnych obiektach. W piątek podopieczni Waldemara Fornalika udadzą się na zgrupowanie do Turcji, gdzie rozegrają aż pięć sparingów. Rywalem Zagłębia będzie m.in. niemiecki FC Magdeburg czy rywalizujący w Lidze Konferencji bułgarski Ludogorets Razgrad.

Zimą 2023 nikt nie zawita np. na Cypr, aż 16 klubów z PKO Ekstraklasy 2022/2023 będzie za to trenowało w Turcji, gdzie od lat piłkarzom tam ćwiczącym w zajęciach przeszkadza deszcz i wiatr. Ligowcy zawitają przeważnie do Belek, mniej drużyn do Antalyi, a jeszcze mniej będzie przygotowywało się w Side. Do drogiej obecnie Hiszpanii wybiera się Piast, natomiast Lech będzie jedyną ekipą trenującą tej zimy w Zjednoczonych Emirach Arabskich (pierwszy raz w historii).

Klub z Ekstraklasy i miejsce planowanego styczniowego obozu 2023:

ZEA (Dubaj) – Lech Poznań
HISZPANIA (L’Albir) – Piast Gliwice
TURCJA (Belek, Antalya, Side) – Cracovia Kraków, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Miedź Legnica, Pogoń Szczecin, Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Stal Mielec, Śląsk Wrocław, Warta Poznań, Widzew Łódź, Wisła Płock, Zagłębie Lubin

W styczniu najdłużej, bo aż 19 dni za granicą będą przebywali zawodnicy Rakowa Częstochowa, którzy w grudniu również byli już na obozie ćwicząc w Holandii. Na 2 tygodnie do Turcji wylecą Cracovia i Zagłębie, najwięcej ekstraklasowiczów (5 zespołów) zaplanowało 10-dniowe styczniowe zgrupowanie, wśród takich drużyn jest Lech Poznań.

Długość styczniowego obozu 2023:

19 dni – Raków Częstochowa
14 dni – Cracovia Kraków, Zagłębie Lubin
13 dni – Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Wisła Płock
12 dni – Radomiak Radom, Śląsk Wrocław, Warta Poznań
11 dni – Górnik Zabrze. Lechia Gdańsk, Piast Gliwice, Stal Mielec
10 dni – Lech Poznań, Legia Warszawa, Miedź Legnica, Pogoń Szczecin, Widzew Łódź

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <