Jedenastka najlepszych obcokrajowców

W jubileuszowym 2022 roku pokuszono się tylko o wybór tzw. „złotej jedenastki” 100-lecia Lecha Poznań, w której znalazł się jeden obcokrajowiec w postaci Semira Stilicia. Dziś niezobowiązująco można pójść dalej wybierając zawodników zza granicy do najlepszej jedenastki złożonej z obcokrajowców.Przez ponad 100 lat istnienia Lecha Poznań a dokładniej od początku lat 90-tych XX wieku przez Bułgarską przewinęło się ponad 100 obcokrajowców z blisko 50 krajów. W ostatnich latach Kolejorz stoi właśnie przede wszystkim obcokrajowcami a nie wychowankami czy Polakami. Bez klasowych obcokrajowców nie byłoby tytułów Mistrza Polski, niezapomnianych meczów na arenie międzynarodowej, nie byłoby nawet ostatniego w historii klubu Pucharu Polski wywalczonego w 2009 roku. Obcokrajowcy wiodą prym w Lechu Poznań, a wielu z nich już na zawsze zapisało się w ponad 100-letniej historii klubu.

Kogo umieściliśmy w naszej najlepszej Lechowej jedenastce 100-lecia złożonej z samych obcokrajowców? Lista znajduje się poniżej. Pod uwagę przy ustalaniu składu zostały wzięte takie rzeczy jak choćby sukcesy, liczba meczów, goli czy asyst, liczba sezonów, w których dany obcokrajowiec reprezentował niebiesko-białe barwy a nawet sympatia kibiców.

Gergo Lovrencsics
null

Najlepsza jedenastka obcokrajowców w historii Lecha Poznań:

Burić – Pereira, Djurdjević, Arboleda, Douglas – Lovrencsics, Karlstrom, Stilić, Amaral – Ishak, Gytkjaer.

Przy niektórych nazwiskach można na chwilę się zatrzymać. Dlaczego w jedenastce znalazł się Jesper Karlstrom a nie Dimitrije Injac? W czasie świąt na KKSLECH.com przeprowadziliśmy zabawę pod nazwą „Twój szybki wybór”, w której 64% uczestników zadeklarowało, że Karlstrom jest lepszy od Injacia. Serb zdobył co prawda więcej trofeów dla Kolejorza, strzelał piękne bramki z daleka, lecz najwyraźniej kibice bardziej cenią Szweda, który przecież może jeszcze powiększyć swoją kolekcję medali.

Na ławce rezerwowych umieściliśmy m.in. Lubomira Satkę kosztem Antonio Milicia, który w ogóle wypadł z kadry. Powód? Słowak gra u nas trochę więcej, osiągnął też trochę więcej potrafiąc awansować z Lechem Poznań do fazy grupowej europejskich pucharów nawet dwa razy. Na ten moment to on zasługuje więc na miejsce w kadrze meczowej złożonej z najlepszych obcokrajowców w historii Kolejorza, w której znalazł się również Kasper Hamalainen. Wiadomo za kogo mają go Wielkopolanie, aczkolwiek był okres, w którym Fin dawał naszej drużynie wiele jakości będąc swego czasu po prostu dobrym obcokrajowcem, który dał nam radość m.in. z tytułu Mistrza Polski 2015.

Christian Gytkjaer całujący herb Lecha Poznań
null

Ławka rezerwowych złożona z obcokrajowców: Putnocky, Satka, Injac, Tiba, Tonev, Jevtić, Hamalainen, Rengifo, Rudnevs.

Poza kadrą znaleźli się m.in. zawodnicy wyszczególnieni poniżej. Są to dobrzy, zagraniczni piłkarze, którzy co nieco tutaj osiągnęli lub w konkretnym czasie byli ważnymi obcokrajowcami mającymi wpływ na sportową siłę Lecha Poznań. I tak do najlepszej dwudziestki obcokrajowców nie załapali się np. Luis Henriquez, Paulus Arajuuri, Sergei Krivets, Dani Ramirez czy Zaur Sadaev. Trochę zapomnianym już zawodnikiem przez kibiców może być Henry Quinteros, który odszedł stąd tylko na własne życzenie chcąc później wrócić do nas po pół roku, ale Lech Poznań słusznie mu to uniemożliwił.

Poza kadrą znaleźli się choćby: Ivan Turina, Mickey van der Hart, Zlatko Tanevski, Kebba Ceesay, Antonio Milić, Pedro Rebocho, Paulus Arajuuri, Emir Dilaver, Luis Henriquez, Nika Kvekveskiri, Sergei Krivets, Henry Quinteros, Dani Ramirez, Zaur Sadaev.

Ivan Djurdjević
null

Krótki opis zagranicznych piłkarzy będących w najlepszej jedenastce Lecha Poznań według KKSLECH.com:

Jasmin Burić – Najbardziej utytułowany, zagraniczny bramkarz w historii Lecha Poznań. Bośniak występował przy Bułgarskiej przez 10,5 roku zdobywając w tym czasie aż 14 medali w tym 5 złotych (m.in. za tytuł Mistrza Polski 2010 i 2015). Burić w niebiesko-białych barwach rozegrał 210 oficjalnych meczów.

Joel Pereira – Portugalczyk w 2022 roku zdobył tytuł Mistrza Polski, wywalczył awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji i zaliczył aż 10 asyst.

Ivan Djurdjević – Serb w Lechu zdobył wszystko – Mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Polski grając do tego 2 razy w fazie grupowej europejskich pucharów. W niebiesko-białych barwach zaliczył 140 występów, w których strzelił 6 goli. Jedno z jego haseł znalazło się na jednej ze ścian muzeum Lecha Poznań.

Manuel Arboleda – Prawdopodobnie najlepszy zagraniczny obrońca w historii naszego klubu. W Lechu wygrał wszystko, uczestniczył też w pamiętnych europejskich bojach w 2008 oraz 2010 roku. W Kolejorzu grał w latach 2008-2014 notując 151 występów.

Barry Douglas – Dwukrotny Mistrz Polski, który do tego dwa razy grał z Lechem w fazie grupowej europejskich pucharów. Barry Douglas wywalczył też Superpuchar Polski, w 113 dotychczasowych meczach zaliczył aż 24 asysty.

Gergo Lovrencsics – Przez 4 lata rozegrał 146 meczów, w których strzelił 20 goli i zaliczył 34 asysty. Z Lechem Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski, Superpuchar Polski i zagrał w fazie grupowej Ligi Europy.

Jesper Karlstrom – Mistrz Polski 2022, obecny lider środka pola Lecha Poznań i piłkarz rywalizujący jesienią w fazie grupowej Ligi Konferencji. Szwed swoją postawą aktualnie umacnia się w jedenastce najlepszych obcokrajowców w historii.

Semir Stilić – Najlepszy ofensywny pomocnik zza granicy w historii Lecha Poznań. Z Kolejorzem zdobył wszystko, uczestniczył również w pamiętnych bojach z Grasshoppersem Zurych, Austrią Wiedeń, Juventusem Turyn, Manchesterem City, Deportivo La Coruna czy Feyenoordem Rotterdam. Dawny ulubieniec kibiców rozegrał w niebiesko-białych barwach 156 meczów, w których zdobył 28 goli i zaliczył 47 asyst. Stilić to jedyny zagraniczny piłkarz, który znalazł się w złotej jedenastce 100-lecia.

Joao Amaral – Piłkarz grający u nas z przerwami od 2018 roku. Mistrz Polski 2022, zawodnik uniwersalny, który w Lechu grał na dziesiątce czy na obu skrzydłach. Joao Amaral rozegrał dotąd 109 meczów w niebiesko-białych barwach.

Mikael Ishak – Król Mikael Ishak to najlepszy strzelec klubu w Europie (16 goli), Mistrz Polski i uczestnik fazy pucharowej Ligi Konferencji 2022/2023. Szwed tylko w 2022 roku strzelił dla Kolejorza aż 23 bramki oraz zaliczył 11 asyst. Można go już traktować jako zasłużonego zawodnika dla Lecha Poznań, który na stałe ma miejsce w historii naszego klubu.

Christian Gytkjaer – Dwukrotny medalista Mistrzostw Polski (srebrny i brązowy), król strzelców Ekstraklasy 2019/2020, najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Lecha Poznań (65 goli przy wyniku 53 bramek Ishaka oraz 45 trafieniach Rudnevsa).

Manuel Arboleda
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

7 komentarzy

 1. Grossadmiral pisze:

  Ten Tonev na ławce mnie jednak mierzi już wolałbym Henriqueza który może i był średni ale jednak trochę pograł i parę lat tu był

  • KKSLECH.com pisze:

   W tym przypadku chodziło bardziej o pozycję. Przydałby się ktoś ze skrzydłowych, a niestety Lech nie umie z nimi trafić. Można było dać ewentualnie Kristoffera Velde, który w Europie ma 6 goli.

 2. Mazdamundi pisze:

  Co do uniwersalności Amarala to o ile się nie mylę było chyba kilka meczów w których grał na pozycji nr 9. Ok, może nawet nie kilka, ale w tym meczu wiosną 2019 r. z Jagą w Białymstoku zdaje się grał na 9 i strzelił gola. Dobrze pamiętam – spóźniłem się kilkanaście minut, włączam tv – 2:0 dla nas, a skończyło się 3:3 i to jeszcze musieliśmy gonić wynik, co udało się po strzale Zhamaletdinova po którym nawet bramkarz rywala się „uchachał”.

 3. Bart pisze:

  Fajna ekipa. Z lepszym bramkarzem taki skład mógłby sporo namieszać w Europie.

  PS Chyba wkradł się wam błąd w tekście – wydaje mi się że Gergo zdobył z Lechem jeden superpuchar a nie dwa

 4. edved pisze:

  Dwie „10”, dwie „9” i jeden skrzydłowy?

 5. Pawelinho pisze:

  Ciekawa jedenastka aczkolwiek moim zdaniem na lewej stronie powinien znaleźć Panamczyk Luis Henriquez, a np w pomocy Douglas, który w ówczesnym okresie był takim trochę Pereirą. Swoją drogą ciekawie wyglądałby taki pojedynek najlepszych stranieri Lecha vs najlepsi Polacy, gdzie wynik wcale nie musiałby być oczywisty, ale raczej jest to mało prawdopodobne. Ławka równie mocna co pierwszy skład no i Henry Quinteros ten to miał kopyto do pięknych bramek z dystansu. Jeśli mowa o takiej zabawie to ja widziałbym to tak:
  Burić – Henriquez, Arboleda, Milić, Pereira – Karlstrom – Lovrencsics, Amaral, Douglas – Ishak, Gytkjaer czyli takie nieco mocno zmodyfikowane oparte na gegenpress ustawienie (4-4-2) w postaci: 1-4-1-3-2.

 6. Pawel1972 pisze:

  Z paroma wyborami mógłbym się nie zgodzić, ale jeden szczególnie mi nie pasuje: Amaral. Jedna dobra i jedna przyzwoita runda, to trochę za mało. Daleko mu do Hamalainena czy Jevtića.