Podsumowanie obchodów 100-lecia (I)

W 2022 roku zarząd, piłkarze czy trenerzy zafundowali kibicom Kolejorza wspaniałe 100-lecie. W roku obchodów 100. rocznicy założenia Lecha Poznań zespół po raz ósmy w swojej historii został Mistrzem Polski i jeszcze awansował do fazy pucharowej Ligi Konferencji. W minionym roku spisał się też sam klub, a konkretniej ludzie odpowiedzialni za organizację obchodów 100-lecia, które wypadło okazale.Kończąc już tematy podsumowań mistrzowskiego 2022 roku pora na ostatnie podsumowania dotyczące obchodów 100-lecia. W dwóch częściach w sposób tekstowo-fotograficzny przypomnimy wszystkie Lechowe wydarzenia i inne rzeczy mające za zadanie podkreślić 100. rocznicę założenia Kolejorza.

Lech Poznań pierwsze szczegóły dotyczące obchodów 100-lecia przedstawił już w lipcu 2021 roku. Dnia 4 lipca 2021 podczas sparingu przy Bułgarskiej na telebimach został przedstawiony rocznicowy herb Lecha Poznań. Miał on złotą obwódkę, pod nim znajdowała się liczba 100 w kształcie symbolu nieskończoności, który nawiązywał do nieśmiertelności naszego klubu. W lipcu zaprezentowano także identyfikację wizualną (grafiki, którymi Lech Poznań będzie posługiwał się przez cały nowy sezon). Następnie 15 lipca premierę miały meczowe trykoty na 100-lecie. Nowe stroje na jubileuszowe rozgrywki były niebiesko-białe ze złotymi elementami. Złotym kolorem zostały zrobione m.in. nazwiska piłkarzy, numery czy wykończenia. Jednym z motywów nowych koszulek były dwa złote prążki na froncie trykotów pomiędzy którymi znajdowało się duże logo sponsora strategicznego Lecha Poznań.

null
null

Następnie w czwartek, 9 grudnia 2021 roku Lech Poznań zaprezentował okazjonalną koszulkę na 100. urodziny Kolejorza. W specjalnych trykotach nasi zawodnicy zagrali dokładnie 19 marca 2022 roku z Jagiellonią Białystok przy Bułgarskiej. Jasnoniebieski kolor, kołnierzyk i biały poziomy pas nawiązywał do początku lat 70-tych poprzedniego wieku. W 1972 roku po meczu z Zawiszą Bydgoszcz, który obejrzało 60 tysięcy ludzi Lech Poznań powrócił do Ekstraklasy, a w sezonie 1972/1973 grając na obiekcie Warty Poznań notował wielotysięczne frekwencje. Z kolei duży, dobrze rzucający się w oczy napis „LECH” to już nawiązanie do pierwszego Mistrzostwa Polski wywalczonego przez Kolejorza w 1983 roku.

null

Później już 11 stycznia 2022 roku klub wydał spot na 100-lecie. Spot trwa niespełna 5 minut, swoje wspomnienia związane z Lechem Poznań wygłosili wieloletni kibice, a także piłkarze tacy jak m.in. Marek Rzepka, Bartosz Bosacki, Mirosław Okoński czy Jakub Kamiński. Spot zawiera fragmenty legendarnych meczów z Barceloną, Liverpoolem czy z Austrią Wiedeń oraz kilka przyjemnych fragmentów z Lechowego życia np. z 2015 roku.

Dalej miał miejsce finał akcji „Flaga na 100-lecie” z Lech Pils i wydano okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej. Ponadto wystartował konkurs literacki pod hasłem: „W górę serca. Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań”, którego organizatorem było Wydawnictwo Miejskie Posnania. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis KKSLECH.com. Jesienią autorzy najlepszych opowiadań zostali wyróżnieni na murawie, a zbiór ich tekstów został wydany w formie książki.

null

W marcu pod stadionem i na ulicach prowadzących na obiekt Lecha Poznań wywieszono niebiesko-białe flagi z rocznicowym herbem. Do tego wymieniono murawę, a 19 marca, czyli dokładnie w dniu 100. rocznicy założenia Kolejorza miał miejsce okolicznościowy mecz z Jagiellonią Białystok wygrany przez niebiesko-białych 3:0.

null
null

O wszystkim tym, co się wtedy działo na stadionie pisaliśmy 21 marca -> TUTAJ oraz w cyklu „Wydarzenia mistrzowskiego roku” 4 grudnia -> TUTAJ. W skrócie: Przed spotkaniem odświeżoną wersję „Czystej gry” odśpiewał Liber, na murawie odznaczono postacie lub rodziny piłkarzy wybranych do jedenastki 100-lecia Lecha Poznań, a duże kostki z podobiznami zasłużonych czy legendarnych zawodników wraz z krótkim opisem stanęły dookoła stadionu. Na tym meczu przedstawiono też niezapomniane oprawy na dwóch trybunach, dodatkowo na stadion zaproszono graczy i trenerów z różnych pokoleń, my pod koniec marca przygotowaliśmy dla Was jeszcze -> TUTAJ zdjęciową trasę wśród wielkich piłkarzy.

null
null
null
null
null
null

Także w marcu na starym stadionie na Dębcu, gdzie tak naprawdę rozpoczynało się pisanie historii Lecha Poznań kibice odpalili setki rac, został wymalowany graf, a w kwietniu stanęła tam pamiątkowa tablica, o czym więcej pisaliśmy m.in. -> TUTAJ. Specjalna tablica została ustawiona w miejscu, gdzie kiedyś były dawne kasy biletowe, odsłonił ją prezes Karol Klimczak w towarzystwie przedstawiciela władz miasta Poznania.

null
null
null
null
null
null
null

W pierwszej połowie jubileuszowego roku odbył się jeszcze finał olimpiady o Lechu organizowany przez klub, najlepsi młodzi kibice otrzymali nagrody w przerwie ostatniego meczu z Zagłębiem Lubin 2:1. To spotkanie kończyło pierwszą część obchodów 100-lecia Lecha Poznań będąc jeszcze kropką nad i na zdobyciu ósmego w historii Kolejorza tytułu Mistrza Polski. O Lechowych aktywnościach z okazji 100. rocznicy Kolejorza mających miejsce w drugiej połowie 2022 roku napiszemy w drugiej części podsumowania,

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <