Podsumowanie obchodów 100-lecia (II)

W 2022 roku zarząd, piłkarze czy trenerzy zafundowali kibicom Kolejorza wspaniałe 100-lecie. W roku obchodów 100. rocznicy założenia Lecha Poznań zespół po raz ósmy w swojej historii został Mistrzem Polski i jeszcze awansował do fazy pucharowej Ligi Konferencji. W minionym roku spisał się też sam klub, a konkretniej ludzie odpowiedzialni za organizację obchodów 100-lecia, które wypadło okazale.Kończąc już tematy podsumowań mistrzowskiego 2022 roku pora na ostatnie podsumowanie dotyczące obchodów 100-lecia. W dwóch częściach w sposób tekstowo-fotograficzny przypominamy wszystkie Lechowe wydarzenia i inne rzeczy mające za zadanie podkreślić 100. rocznicę założenia Kolejorza.

>> Podsumowanie obchodów 100-lecia (I)

W drugiej połowie jubileuszowego 2022 roku uruchomiono wystawę zdjęć ukazujących zdobycie wszystkich ośmiu mistrzostw przez Lecha Poznań. Dzięki niej kibice mogli obejrzeć duże fotografie wraz z krótkimi opisami na temat wywalczonych tytułów przez Kolejorza w 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015 i 2022 roku. Wystawę klubowych zdjęć ukazujących osiem tytułów Mistrza Polski można było podziwiać wzdłuż dość sporej alei ciągnącej się od Ronda Rataje do jednego z wejść do największej poznańskiej galerii handlowej Posnania, która jest zresztą często odwiedzana przez obecnych zawodników Kolejorza.

Kolekcja klubowych zdjęć przedstawiała ponad 20 mistrzowskich momentów. Na fotografiach znalazły się zasłużone postacie, wypowiedzi trenerów, krótkie streszczenia mistrzowskich rozgrywek, radość piłkarzy, zdjęcia z fet mistrzowskich, składów czy opraw kibiców. Wystawa powstała dzięki firmie Sharp będącej jednym z partnerów Lecha Poznań. Reklamę Sharp można zobaczyć choćby za bramką znajdującą się pod IV trybuną.

Wystawa klubowych zdjęć ukazująca wszystkie Mistrzostwa Polski zdobyte przez Lecha Poznań:

W drugiej połowie jubileuszowego roku klub zorganizował grę miejską we współpracy z PLOT, został też wprowadzony okolicznościowy branding karty PEKA. Pod koniec 2022 roku miały również miejsca dwa wydarzenia, których wcześniej nie planowano, nie było ich w harmonogramie obchodów, ale oba podkreśliły 100. rocznicę założenia Lecha Poznań. Jednym z wydarzeń było sensacyjne, wielkie zwycięstwo nad Villarrealem 3:0 dające Mistrzom Polski awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji. Dnia 3 listopada Kolejorz rozbił półfinalistę Champions League 2021/2022 i triumfatora Ligi Europy 2021 aż 3:0, niedawno wspominaliśmy to spotkanie w 9 odcinku krótkiego zimowego cyklu „Wydarzenia mistrzowskiego roku” -> TUTAJ.

null
null
null

Krótko później Lech Poznań oddał do użytku to, co planował od miesięcy. Budowa centrum-badawczo rozwojowego we Wronkach pochłonęła 55 milionów złotych, ale robi wrażenie. Akademię Lecha Poznań od środka i nie tylko mogliście zobaczyć już w naszych tekstowo-fotograficznych materiałach. Pisaliśmy o niej choćby -> TUTAJ a wszystko na temat akademii Kolejorza we Wronkach oraz w Popowie w tym mnóstwo zdjęć idzie znaleźć -> TUTAJ. Podczas prezentacji akademii Lecha Poznań miało również miejsce niespodziewane, bardzo miłe wydarzenie. Na oczach specjalnie zaproszonych gości 2-letni kontrakt z Kolejorzem podpisał Mikael Ishak za co wszyscy zgromadzeni nagrodzili brawami zarząd oraz szwedzkiego króla naszego klubu.

null
null
null

null

W grudniu Lech Poznań ruszył ze sprzedażą koszulek retro, w których piłkarze grali w mistrzowskich sezonach 1982/1983, 1983/1984 oraz 1991/1992 (cena jednego trykotu wynosi 179,90 zł). Dawne stroje Kolejorza są do nabycia m.in. w e-sklepie.

null

Następnie 19 grudnia otwarto długo oczekiwane muzeum Kolejorza, które na przełomie stycznia i lutego 2023 będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych bogatą historią naszego klubu. Muzeum znajdujące się na I trybunie pomiędzy salą konferencyjną oraz tunelem prowadzącym na murawę pochłonęło 2,5 miliona złotych i zajmuje 100 metrów kwadratowych. Muzeum zostało otwarte przez zarząd Lecha Poznań, na uroczystości zjawili się zaproszeni goście w tym dawni zawodnicy Kolejorza, trenerzy i inne osoby tworzące przez lata historię naszego klubu. Muzeum Lecha Poznań możecie oczywiście obejrzeć na zdjęciach KKSLECH.com dowiadując się także, co jest w środku. Specjalny dział -> TUTAJ.

null
null
null
null

Otwarcie muzeum w roku obchodów 100. rocznicy założenia Lecha Poznań zbiegło się z premierą książki oraz kolejną wystawą zdjęć. We wtorek, 20 grudnia swoją premierę miała bardzo ciekawa książka, tego dnia ruszyła również kolejna, tym razem internetowa wystawa archiwalnych zdjęć dotyczących Kolejorza. Książka „Lech od kulis” to dzieło Macieja Henszela, a więc poznańskiego dziennikarza sportowego, obecnego rzecznika prasowego Lecha Poznań a przede wszystkim znanego, wieloletniego kibica Kolejorza. Autor na 256 stronach zdradza wiele anegdotek z życia klubu na przestrzeni ostatnich lat. Z książki dowiecie się o różnych ciekawych rzeczach, o których na pewno wcześniej nie słyszeliście, poznacie kulisy wielu spraw czy wydarzeń związanych z Lechem Poznań. Dodatkowo swoimi wspomnieniami dzielą się niektórzy bohaterowie opisywanych wydarzeń.

null
null

Maciej Henszel w książce „Lech od kulis” wyciąga na światło dzienne wiele interesujących historii z życia Lecha Poznań, opisuje sprawy owiane wcześniej tajemnicą, przedstawia także historię naszego klubu. Książka w cenie 49,90 zł jest już dostępna e-sklepie, można ją kupić również w Stacji Bułgarska pod IV trybuną, w Lechowym sklepie w galerii Posnania, Pestka oraz w Avenidzie.

null

Dodatkowo w grudniu ruszyła już kolejna wystawa archiwalnych zdjęć dotycząca Lecha Poznań. CYRYL, czyli wirtualne muzeum miasta Poznania uruchomił kolekcję 544 archiwalnych fotografii z lat 1920-2022 pokazujących rozmaite rzeczy związane z naszym klubem w tym fragmenty meczów, piłkarzy czy dawne zapiski. Całą wystawę można zobaczyć -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. J5 pisze:

    Te wszystkie wydarzenia są warte grzechu tylko i wyłącznie dzięki temu że Lech zdobył ósmy tytuł mistrzowski, dzięki czemu nasz klub a także wszyscy jego kibice uniknęli tradycyjnej szydery w ogólnopolskich mediach, jaka nas spotykała po kolejnych przegranych sezonach. Tylko dzięki mistrzostwu błyszczy zarówno centrum badawczo- rozwojowe, Muzeum Lecha czy nawet książka Henszela. Dzięki niemu mamy pierwsze w historii polskiej piłki nożnej wejście zespołu do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, i awans do fazy grupowej tych rozgrywek. Tym bardziej należy docenić trud piłkarzy, trenera Skorży a nawet zarządu w dążeniu do zdobycia najcenniejszego trofeum w jubileuszowym sezonie. Bez nich byłby wstyd, wyszydzana akademia z centrum badawczym, muzeum bez trofeum i książka o dawnej chwale. Dlatego całej drużynie Skorży warto jeszcze raz powiedzieć dziękuję