Strzelcy od fazy grupowej

Dwumecz z Bodo/Glimt będzie dla niektórych piłkarzy Lecha Poznań szansą na umocnienie się w pucharowej historii klubu a być może także do ustanowienia nowych rekordów. Kolejorz w fazie grupowej europejskich pucharów, czyli w wiosennej części rozgrywek zdobył dotąd 4 gole.W fazie pucharowej wiosną 2009 roku dwie bramki strzelił Hernan Rengifo, którego trafienia w dwumeczu z Udinese Calcio niestety nie dały nam awansu do kolejnej rundy Pucharu UEFA. Gola w lutym 13 lat temu zdobył też Manuel Arboleda, a ostatnie trafienie dla Lecha Poznań wiosną na arenie międzynarodowej zaliczył Artjoms Rudnevs, który przy Bułgarskiej w meczu 1/16 finału Ligi Europy 2010/2011 pokonał golkipera Sportingu Braga.

Artjoms Rudnevs w meczu z Bragą (2011)
null

Każdy z tych piłkarzy zdobył dla Lecha Poznań mniej goli w fazie grupowej niż np. Mikael Ishak oraz Michał Skóraś. Obaj strzelali dla Kolejorza w Lidze Europy 2020 i Lidze Konferencji 2022. Król Ishak w grupie zdobył już 9 bramek, drugi w Lechowej klasyfikacji z 5 trafieniami jest Michał Skóraś, który aż 3 gole strzelił w dwumeczu z Villarrealem. Na dalszych pozycjach są Artjoms Rudnevs, Semir Stilić oraz Kristoffer Velde.

Michał Skóraś strzela gola Villarrealowi
null

Łotysz zdobył 4 bramki w dwumeczu z Juventusem Turyn w Lidze Europy 2010 strzelając hat-tricka na wyjeździe. Semir Stilić strzelał gole już w dwóch różnych edycjach – w fazie grupowej Pucharu UEFA 2008 oraz w fazie grupowej Ligi Europy 2010 pokonując bramkarzy AS Nancy, CSKA Moskwa i FC Salzburg. Po jesieni 2022 wysoko w klasyfikacji Lechowych strzelców znajduje się Kristoffer Velde, Norweg w fazie grupowej Ligi Konferencji zdobył 3 bramki pokonując golkipera Austrii Wiedeń (2 razy) oraz Villarrealu.

Semir Stilić z golem przeciwko Nancy

Lech Poznań w pięciu różnych edycjach faz grupowych europejskich pucharów (2008, 2010, 2015, 2020 i 2022 rok) strzelił w sumie 36 goli za sprawą 15 różnych piłkarzy. Po jednej bramce zdobyło 8 różnych zawodników. Wspominany Hernan Rengifo w grupie trafił tylko raz (przeciwko Deportivo La Coruna). Ivan Djurdjević strzelił jednego, aczkolwiek bardzo ważnego gola na wagę awansu do 1/16 Pucharu UEFA w Rotterdamie, bramkę w Manchesterze zdobył Joel Tshibamba, przy Bułgarskiej do siatki Anglików trafili za to Dimitrije Injac oraz Mateusz Możdżeń.

Pozostali trzej lechici strzelali gole już na wyjazdach. We Florencji po bramce zdobyli Dawid Kownacki i Maciej Gajos, którzy dali sensacyjną wygraną w grupie nad Fiorentiną 2:1, a w październiku gola na 1:1 w Beer Szewie strzelił inny wychowanek Filip Szymczak. 21-latek dał wtedy ważny remis, to dzięki niemu Lech Poznań po 4. kolejce grupy C Ligi Konferencji 2022/2023 pozostał na 2. pozycji i na końcu awansował z niej do 1/16 finału rozgrywek.

Mikael Ishak po golu z Benfiką
nullEuropejscy strzelcy Lecha Poznań (bez Pucharu Intertoto):

16 goli – Mikael Ishak
7 goli – Michał Skóraś, Christian Gytkjaer
6 goli – Kristoffer Velde, Robert Lewandowski, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko, Manuel Arboleda
5 goli – Artjoms Rudnevs
4 gole – Mirosław Okoński, Jerzy Podbrożny, Semir Stilić, Damian Łukasik

Europejscy strzelcy Lecha Poznań w fazach grupowych:

9 goli – Mikael Ishak
5 goli – Michał Skóraś
4 gole – Artjoms Rudnevs
3 gole – Semir Stilić
3 gole – Kristoffer Velde
2 gole – Manuel Arboleda
2 gole – Sławomir Peszko
1 gol – Hernan Rengifo
1 gol – Ivan Djurdjević
1 gol – Joel Tshibamba
1 gol – Dimitrije Injac
1 gol – Mateusz Możdżeń
1 gol – Dawid Kownacki
1 gol – Maciej Gajos
1 gol – Filip Szymczak

Europejscy strzelcy Lecha Poznań w fazach pucharowych:

2 gole – Hernan Rengifo
1 gol – Manuel Arboleda, Artjoms Rudnevs

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <