Historia: Karnety na wiosnę sprzed wielu lat

Powoli kończy się najdłuższa Lechowa przerwa zimowa od sezonu 2012/2013, zbliżają się wiosenne mecze o stawkę, trwa również sprzedaż karnetów na wiosenne starcia Mistrza Polski przy Bułgarskiej. Na chwilę można zatrzymać się przy wspomnianych karnetach tworząc tekstowo-multimedialny tekst w ramach cyklu „Historia”.W 101 odcinku tego cyklu odkurzamy archiwum serwisu KKSLECH.com, czyli nasze zbiory. Dziś prezentujemy internautom trochę prywatnych rzeczy, a konkretnie skany dawnych karnetów na mecze Lecha Poznań. Z racji bycia wieloletnimi kibicami Kolejorza posiadamy nawet karnety z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, które z pewnością warto pokazać innym, często młodszym kibicom.

Jedną z najstarszych rzeczy, jaką posiadamy jest karnet (karta wstępu) na domowe mecze Lecha Poznań w 1973 roku. W tamtym czasie Kolejorz grał w dzisiejszej Ekstraklasie, lecz sportowo niewiele znaczył. Na Lecha chodziły wtedy tłumy, poznański obiekt Warty im. Szyca przyciągał nawet 50-55 tysięcy ludzi, o czym więcej pisaliśmy m.in. -> TUTAJ.

null
null

W swoich zbiorach posiadamy również karnety na rundę wiosenną 1983, 1984 i 1985. Był to piękny okres w Lechowej historii, za czasów Wojciecha Łazarka już przy Bułgarskiej udało się wywalczyć najpierw pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski a później w 1984 roku jedyny dotąd dublet.

null
null
null

W archiwum KKSLECH.com są także screeny karnetów z wiosny 1986 i 1987. Na poniższych zdjęciach dobrze widać, jak wtedy wyglądał herb Lecha Poznań, w oczy rzuca się jeszcze charakterystyczna czcionka na karnetach czy dawne ceny.

null
null

Mamy również niektóre bilety z wiosen lat 90-tych. Na przykład skan wejściówek na majowe derby Poznania w 1996 roku pomiędzy PKP Lechem a nieistniejącą od lat milicyjną Olimpią Poznań. W archiwum serwisowym znajdą się jeszcze choćby bilety na wiosenne mecze Wielkopolskiego Klubu Piłkarskiego, czyli Lecha Poznań mającego już inny herb i co nieco z początków XX wieku.

null
null

Warto z pewnością pokazać w tym przypomnieć wszystkim kibicom, jak wyglądał bilet na wiosenny mecz Lecha Poznań z Tłokami Gorzyce w 2002 roku, kiedy obchodzono 80-lecie naszego klubu czy niektóre wejściówki już po powrocie Kolejorza do Ekstraklasy. Bilety na domowe spotkania wiosną 2003 roku były już bardziej zaawansowane graficznie.

null
null

Wszystkie odcinki cyklu „Historia” znajdują się -> TUTAJ, aczkolwiek niektóre teksty są nawet sprzed kilkunastu lat i wymagają ponownego zredagowania czy aktualizacji. Wiele historycznych rzeczy można znaleźć w materiałach z cyklu „Tydzień z historią”, który obowiązywał na KKSLECH.com w poprzednich rozgrywkach. Zbiór wszystkich tekstów jest -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Piknik pisze:

  Ja karnetu z 1983 roku nie mam, bo mieć nie mogę ponieważ urodziłem się w roku 1984, ale mam ten z roku 2022/2023.
  A tak poważnie fajne i cenne pamiątki droga redakcjo.

 2. Szota Arweladze pisze:

  Bardzo ciekawe pamiątki. Szacunek dla tego, który z pieczołowitością je przechowywał.

  Z ciekawości przeliczyłem stosunek wartości karnetu z 1984 roku do średnich zarobków z tamtego okresu. Było to cirka 5,53% miesięcznego średniego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Gdyby przyjąć ten współczynnik w tym roku karnet powinien kosztować 350 PLN. Kosztuje 280 PLN lub 390 PLN.

  Biorąc pod uwagę fakt, że można kupić karnety z rabatem wychodzi na to, że obecni właściciele to nie są zdziercy.

 3. Niebieski77 pisze:

  Mam takich biletów trochę z początków lat 90-ttych niektóre jeszcze po 30-40 tyś za mecz i takie fioletowe zaproszenie jak na zdjęciu:)