Regulacje przed fazą pucharową

Uczestnictwo Lecha Poznań w fazie pucharowej UEFA Europa Conference League zmusza klub do dalszego przestrzegania regulaminu UEFA. Kolejorz ostatni raz grał wiosną na arenie międzynarodowej prawie 12 lat temu, a od tego czasu zasady Europejskiej Federacji Piłki Nożnej trochę się zmieniły. Wiele regulacji jest jednak podobnych do tych, które obowiązywały jesienią w fazie grupowej Ligi Konferencji.Wiele zasad UEFA jest znanych kibicom, o ciekawostkach regulaminu Europejskiej Federacji Piłki Nożnej więcej pisaliśmy na przykład na początku lipca -> TUTAJ. Każdy kibic Kolejorza śledząc jesienią europejskie puchary sam na własne oczy mógł zresztą dostrzec różnice, jakie są pomiędzy meczami w kwalifikacjach a spotkaniami od fazy grupowej, która wygląda zupełnie inaczej. Jesienią głównie przy okazji domowych gier Mistrza Polski w grupie C Ligi Konferencji w sposób tekstowo-fotograficzny prezentowaliśmy Wam, jak wygląda otoczka meczów Ligi Konferencji, mogliście także dowiedzieć się co nieco o regulaminie rozgrywek, o tym w jaki sposób wygląda organizacja dnia przedmeczowego i meczowego na stadionie czy poznać sposób obliczania współczynników UEFA.

Zbiór wszystkich pucharowych tekstów na temat m.in. Ligi Konferencji znajduje się -> TUTAJ, dzisiaj czas na nowe ciekawostki regulaminu UEFA dotyczące gry Lecha Poznań od fazy pucharowej Conference League 2022/2023. Przede wszystkim kartki z fazy grupowej przechodzą na dalsze rundy i kasują się dopiero po ćwierćfinale. U nas w Kolejorzu pauzował już Jesper Karlstrom, Szwed przez trzy napomnienia w fazie grupowej Ligi Konferencji nie mógł zagrać w 6. kolejce przeciwko Villarrealowi.

Wiele pozostałych zapisów w regulaminie UEFA nie dotyczy kibiców czy nawet piłkarzy. Dotyczy głównie klubów, które uczestniczą w fazie pucharowej Ligi Konferencji. Zapisy są często mało istotne, a sam Lech Poznań nie będzie miał żadnych problemów, żeby np. spełnić zachcianki UEFA. Przykładowo przy okazji domowych meczów w fazie grupowej gospodarz musiał przekazywać UEFA czy partnerom tej organizacji 70 darmowych biletów do strefy VIP a od fazy pucharowej musi zarezerwować 100 biletów i mieć więcej miejsc parkingowych dla oficjeli.

Dodatkowo uczestnicy fazy pucharowej Ligi Konferencji 2022/2023 są zobowiązani poinformować administrację UEFA o zmianie sponsorów na koszulkach najpóźniej do 1 lutego. W Lechu Poznań sponsorzy zimą się nie zmienili, zatem ten punkt regulaminu nas nie dotyczy tak jak choćby regulacje medialne, gdyż obiekt przy Bułgarskiej pod tym względem jest odpowiednio duży. Przeciętny kibic tak naprawdę w ogóle nie zauważy różnicy porównując organizację meczu z Villarrealem a Bodo/Glimt, przykładowo branding stadionowy dnia 23 lutego będzie taki sam, przed spotkaniem rewanżowym zostanie odegrany ten sam hymn Ligi Europy, cała meczowa otoczka przy Bułgarskiej będzie identyczna, jak jesienią.

Warto na pewno poinformować o zasadach rejestracji nowych piłkarzy do rozgrywek. Do 2 lutego do godziny 00:00 każdy klub może zgłosić na fazę pucharową i jednocześnie na kolejne fazy Ligi Konferencji 2022/2023 maksymalnie trzech nowych zawodników. Mogą to być gracze, którzy jesienią np. w fazie grupowej występowali w barwach innego klubu. Lech Poznań tej zimy pozyskał tylko jednego piłkarza Dominika Holca, więc nie będzie miał kłopotu z limitem trzech zawodników. O rejestracji całej drużyny do europejskich rozgrywek pisaliśmy już 17 czerwca, ale dziś można przypomnieć najważniejsze zasady uprawnień piłkarzy do gry.

Lech Poznań już przed meczem z Karabachem Agdam przesłał do UEFA dwie listy – listę A i listę B, które później modyfikował uprawniając do gry choćby Filipa Dagerstala czy Mateusza Żukowskiego. Na przesłanych listach musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza posiadającego ważny paszport lub dowód osobisty zawierający jego narodowość i dokładną datę urodzenia. Lista musi zawierać też napis jaki dany piłkarz będzie miał na koszulce i wcale nie musi to być jego nazwisko. Każdy zawodnik musi mieć ważne badania lekarskie w zakresie przewidzianym w regulaminie medycznym ustalonym przez UEFA. Za badania odpowiada klubowy lekarz i to on ponosi odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości.

Wspomniane dwie listy muszą być zatwierdzone przez związek piłkarski w danym kraju (w Polsce za rozgrywki ligowe odpowiada spółka Ekstraklasa SA). Na listę A można wpisać maksymalnie 25 piłkarzy w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków lub zawodników wyszkolonych w danym kraju. UEFA już wiele lat temu ustaliła specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat. W przypadku kiedy któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków/piłkarzy wyszkolonych w danym kraju wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista A będzie zmniejszona.

null

Listy uprawnionych piłkarzy do gry w europejskich pucharach i przy okazji w rodzimej lidze należy przesłać do UEFA w określonych terminach (w przypadku wiosennych zmagań Ligi Konferencji termin mija 2 lutego o północy). Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do gry na arenie międzynarodowej w sezonie 2022/2023 istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się dowolne nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2001 roku. Listę B należy zgłosić najpóźniej do godziny 00:00 w dniu poprzedzającym konkretny mecz w europejskich pucharach. Na liście B musi być co najmniej jeden bramkarz.

Lech Poznań jesienią na fazę grupową Ligi Konferencji 2022/2023 zgłosił aż 34 piłkarzy z czego 12 zawodników trafiło na listę B. Znaleźli się na niej Krzysztof Bąkowski, Karol Drażdżewski, Maksymilian Pingot, Patryk Olejnik, Bartosz Tomaszewski, Filip Marchwiński, Maksym Czekała, Antoni Kozubal, Filip Wolski, Jakub Antczak, Norbert Pacławski i Filip Szymczak.

Jednocześnie UEFA kilka dni temu poinformowała o wprowadzeniu systemu VAR już w fazie pucharowej Ligi Konferencji. Tym samym VAR będzie obecny podczas dwumeczu Lecha Poznań z Bodo/Glimt, będą to pierwsze w historii spotkania Kolejorza w europejskich pucharach, w których główny arbiter będzie mógł wspomóc się VAR-em.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <