Istotne przed rundą

W przyszły piątek, 27 stycznia, o godzinie 18:00 ruszy piłkarska wiosna 2023 w PKO Ekstraklasie. Tego samego dnia, lecz o godzinie 20:30 do ligowej rywalizacji wróci Lech Poznań, który wiosną wręcz musi załapać się na podium czego nie udało się zrobić po poprzednich dwóch mistrzostwach.Przed wiosną 2023 jest kilkanaście rzeczy, ciekawostek i informacji na temat samej Ekstraklasy czy Kolejorza, o których warto wiedzieć bądź pamiętać czy wiedzieć przed zbliżającymi się zmaganiami w naszej lidze. O wszystkim, co najistotniejsze piszemy poniżej.

Równo 4 miesiące – Lech Poznań tej wiosny będzie rywalizował równo przez 4 miesiące – od 27 stycznia do 27 maja.

Intensywny miesiąc – Lech przez pierwszy miesiąc rywalizacji rozegra aż 8 spotkań na 2 frontach i nie będzie grał co 3-4 dni tylko pomiędzy 11 a 16 lutego.

Więcej wyjazdów – Wiosną 2023 roku Bułgarskiej odbędzie się 9 spotkań, na wyjazdach zagramy już minimum 11 razy. Oczywiście to może się zmienić, gdy przejdziemy Bodo/Glimt.

Minimum 20 meczów – Lech wiosną 2023 rozegra minimum 20 meczów na 2 frontach w tym 18 ligowych. Ta liczba się zwiększy, gdy poznaniacy przejdą Bodo/Glimt. Wówczas w marcu nie rozegraliby 3 meczów o stawkę tylko 5 spotkań.

Kończymy u nas – Sezon 2022/2023 potrwa do soboty, 27 maja, Ekstraklasa SA nie podała jeszcze dokładnej godziny zakończenia rozgrywek, ale w poprzednich latach ostatnie kolejki rozgrywano po 17:00. Na koniec podejmiemy u siebie Jagiellonię.

Musi być podium – Szósty po jesieni Lech traci do podium tylko oczko mając do rozegrania zaległe spotkanie. Podium i awans do pucharów to cel minimum Kolejorza na wiosnę 2023, a tak naprawdę jest to jego obowiązek, by obecny projekt sportowy nadal był kontynuowany. Mistrzostwo Polski? Trzeba odrobić do Rakowa aż 13 punktów.

Lider często był mistrzem – W ostatnich 11 sezonach lider podczas przerwy zimowej był pierwszy na koniec rozgrywek Ekstraklasy łącznie 7 razy. Od rozgrywek 2011/2012 pierwszy zespół po rundzie jesiennej nie był mistrzem tylko w sezonach 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 i 2018/2019.

Żeby wiosna była nasza – Od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku Lech na 20 sezonów lepszy był wiosną niż jesienią łącznie 10 razy. Ostatni raz ugraliśmy wiosną więcej punktów niż jesienią i poprawiliśmy swoją lokatę w sezonie 2019/2020. Rok temu Lech był drugą siłą wiosny (za Rakowem), ale to nam przypadło Mistrzostwo Polski.

Jedna przerwa na kadrę – Tej wiosny tradycyjnie czeka nas jedna przerwa na kadrę. Przed nią 17-19 marca zagramy w Łodzi z Widzewem a po niej już w kwietniu z Pogonią u siebie.

Walka o kolejnego króla strzelców – W dotychczasowej historii piłkarz Lecha Poznań był królem strzelców Ekstraklasy łącznie 12 razy. Po indywidualny tytuł sięgnęło 9 różnych zawodników, Mikael Ishak może być kolejnym.

41-50 – W tym przedziale minutowym Lech jesienią w lidze był najbardziej aktywny. Strzelił 5 goli i 4 bramki stracił.

Najdłuższa zimowa przerwa od lat – Lech Poznań kończy powoli najdłuższą od sezonu 2012/2013 przerwę zimową.

Historyczny mecz – Mecz ze Stalą, której Lech nie pokonał w Mielcu od powrotu do Ekstraklasy przejdzie do historii naszego klubu. Otóż Kolejorz jeszcze nigdy nie grał o stawkę już 27 stycznia.

Zawsze wyższe posiadanie – Lech w tym sezonie ligowym zawsze miał wyższe posiadanie piłki po końcowym gwizdku niż rywal. Po meczu z Koroną aż 71%.

Kilku zagrożonych – W Lechu mamy aż sześciu piłkarzy zagrożonych pauzą w jednym meczu ligowym – Douglas, Karlstrom, Velde, Sousa, Ishak i Skóraś.

Daleko do limitu – Po zmianie przepisów nasi młodzieżowcy (rocznik 2001 lub młodszy) muszą w Ekstraklasie 2022/2023 rozegrać minimum 3 tysiące minut, by Lech uniknął kary finansowej od PZPN. Jesienią Żukowski, Szymczak, Pingot i Marchwiński przekroczyli dopiero granicę tysiąca minut.

Zrewanżować się – Lech w pierwszych sześciu meczach ligowych zagra z zespołami, których w tym sezonie jeszcze nie pokonał. Przed nami m.in. dwumecz z Miedzią (1-5 lutego).

Najwyżej szóste – Lech w trwającym sezonie Ekstraklasy po danej kolejce zajmował najwyżej 6. miejsce (obecnie się na nim znajduje). Pora szybko wskoczyć na pudło.

O 18 medal – W sezonie 2022/2023 nasz zespół ma szansę na 18 medal Mistrzostw Polski w historii klubu. Trzeba zdobyć minimum brąz, by ten sezon uznać za przyzwoity.

Lepiej gramy z dołem – Kolejorz w tym sezonie lepiej punktuje z dołem tabeli (10 oczek więcej). Wiosną wypadałoby pokonać kogoś z czołówki, na przykład Raków.

Punkty zdobyte z miejscami 2-9: 2-3-3, 7:9 (9 punktów w 8 meczach)
Punkty zdobyte z miejscami 10-18: 6-1-1, 13:6 (19 punktów w 8 meczach)

Puchary po mistrzowie? – Po mistrzowskich sezonach 2009/2010 oraz 2014/2015 nasza drużyna nie umiała później awansować do kolejnej edycji europejskich pucharów. Nie zagraliśmy w nich także po sezonie 2020/2021, w którym Lech grał do grudnia w Lidze Europy. Pora to zmienić.

Niektóre mecze Lecha w TVP – Wiosną ekipę Kolejorza ponownie będzie można oglądać w otwartej telewizji. Kanały TVP wciąż będą pokazywać jeden mecz w danej kolejce. Plan transmisji będzie ustalany na bieżąco, ten Lechowy będziemy podawać w odpowiednich newsach na KKSLECH.com.

Dokładne terminy około miesiąc przed meczem – Ekstraklasa SA dokładne terminy spotkań ustala miesiąc przed daną kolejką. Wkrótce poznamy termin starcia z Zagłębiem w Poznaniu już w drugiej połowie lutego.

Znany podział miejsc – Mistrz Polski 2022/2023 grę w eliminacjach do Ligi Mistrzów zacznie od I rundy kwalifikacyjnej 11 lub 12 lipca, a zdobywca Pucharu Polski + 2 i 3 zespół Ekstraklasy od II fazy eliminacji Ligi Konferencji dopiero w czwartek, 27 lipca.

Miliony do zgarnięcia – Wiosną do zgarnięcia są miliony złotych premii do Ekstraklasy SA. Lech za awans do europejskich pucharów zgarnąłby sumę pomiędzy 21,5 a 25 milionów złotych.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <