11 bramek zimą

Lech Poznań w pięciu zimowych sparingach 2023 zaliczył bilans 1-3-1, gole: 7:4. Kolejorz w dwóch meczach kontrolnych zachował czysto konto i przy okazji w dwóch spotkaniach towarzyskich nie strzelił bramki.

Podczas zimowego okresu przygotowawczego do rundy wiosennej 2022/2023 drużyna Mistrza Polski miała rozegrać w sumie trzy sparingi, ostatecznie dzięki dwumeczom z Eintrachtem Frankfurt oraz Hansą Rostock skończyło się na pięciu towarzyskich spotkaniach, w których kapitanami Kolejorza było pięciu różnych piłkarzy. Opaskę zimą zakładali Mikael Ishak, Bartosz Salamon, Alan Czerwiński, Radosław Murawski i Artur Sobiech, który w tym roku był „królem sparingów”.

Doświadczony 33-letni napastnik strzelił najwięcej bramek (3 gole) notując 2 trafienia w pierwszym sobotnim meczu towarzyskim z Hansą Rostock. Oprócz niego po jednym golu zdobyli Michał Skóraś, Nika Kvekveskiri, Filip Marchwiński i Maksymilian Dziuba. Zimą łącznie 5 z 7 goli miało swoich asystentów, po jednej asyście zaliczyli Adriel Ba Loua, Kristoffer Velde, Antoni Kozubal, Radosław Murawski i Joel Pereira.

Zimowe sparingi 2023:

08.01, Lech Poznań – Ajman Club 1:1 (kapitanowie: Salamon, Ishak)
13.01, Lech Poznań – Eintracht Frankfurt 0:1 (kapitanowie: Ishak, Salamon)
13.01, Lech Poznań – Eintracht Frankfurt 2:2 (kapitanowie: Czerwiński)
21.01, Lech Poznań – Hansa Rostock 4:0 (kapitanowie: Murawski, Sobiech)
21.01, Lech Poznań – Hansa Rostock 0:0 (kapitanowie: Salamon)

W minionym okresie przygotowawczym podopieczni Johna van den Broma częściej trafiali do siatki w pierwszych połowach sparingów (4 gole) strzelając 2 bramki między 11 a 20 minutą gry i kolejne 2 gole pomiędzy 21 a 30 minutą. Jednocześnie Lech Poznań w pierwszych odsłonach towarzyskich meczów stracił tylko jedną bramkę spośród 4 straconych goli ogółem.

W zakończonym już okresie przygotowawczym Kolejorz w sumie 3 bramki strzelił po akcji lewą flanką/lewą stroną pola karnego a sam 3 gole stracił po zagraniach z prawego skrzydła/z prawej strony pola karnego, gdzie bronili Pedro Rebocho i Antoni Kozubal. Prawonożny defensywny pomocnik w drugim meczu towarzyskim z Eintrachtem Frankfurt wystąpił na lewej flance defensywy mając udział przy obu straconych golach.

Lech – Ajman na 1:0
19 minuta – Przeciwnik stracił piłkę, akcję do lewej strony rozprowadził Szymczak, z lewej flanki płasko dograł Ba Loua a Skóraś tylko dostawił nogę.

Lech – Eintracht na 1:0
11 minuta – Lechici poklepali w środku pola, wymienili wiele podań, Sousa podał do Velde, ten urwał się obronie i będąc po lewej stronie pola karnego wyłożył piłkę Sobiechowi.

Lech – Eintracht na 2:0
23 minuta – Piękna bramka Kvekveskiriego zdobyta po bezpośrednim strzale z rzutu wolnego. Bramkarz po precyzyjnym strzale tuż przy słupku był bez szans.

Lech – Hansa na 1:0
23 minuta – Zagranie Kozubala do przodu, Sobiech miał dwóch rywali koło siebie, ale zdołał oddać strzał i uderzeniem po krótkim rogu pokonał bramkarza.

Lech – Hansa na 2:0
63 minuta – Błąd bramkarza, który źle wybił piłkę, piłkę przejął i odegrał Radosław Murawski, przytomnie zachował się Filip Marchwiński, który, sprytnym technicznym strzałem zza pola karnego podwyższył prowadzenie.

Lech – Hansa na 3:0
68 minuta – Wyżej podszedł Amaral, który wybił piłkę na połowę rywala. Tam Ba Loua rozprowadzili akcję do boku, z lewej strony podał Pereira, który obiegł Skórasia, a w polu karnym tylko nogę przyłożył Sobiech.

Lech – Hansa na 4:0
87 minuta – Błąd Hansy w wyprowadzeniu piłki, dobrze w pressingu popracował Marchwiński, piłkę przejął Lech, Dziuba zdecydował się przelobować źle ustawionego bramkarza i strzelił ładną bramkę.

Lech – Ajman na 1:1
56 minuta – Niezdecydowanie obrony a konkretnie Pereiry i Tomaszewskiego, na końcu Rudko tylko patrzył, jak zawodnik trafia do jego siatki.

Lech – Eintracht na 0:1
51 minuta – Eintracht usypiał, usypiał aż po wymianie paru podań zdobył gola uderzeniem zza pola karnego. Lechici łatwo dali się ograć, stracili bramkę po zagraniu z prawej strony.

Lech – Eintracht na 1:2
41 minuta – Kozubal zapatrzył się, zgubił rywala na lewej stronie, zawodnik przeciwnika dograł w pole karne i po przyłożeniu nogi Eintracht strzelił kontaktową bramkę.

Lech – Eintracht na 2:2
78 minuta – Lech atakował, Eintracht strzelił z pomocą Olejnika, który pechowo trafił do własnej siatki. Znowu lewy obrońca w tym meczu Kozubal był źle ustawiony zawalając drugiego gola. Lepiej mógł także interweniować Holec.