Warto wiedzieć: Lech – Zagłębie (19.02.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Lech Poznań – Zagłębie Lubin (19.02.2023)

O polepszenie bilansu – Lech zagra jutro z Zagłębiem po raz 71 w historii oraz 67 w Ekstraklasie. Ma szansę na 29 zwycięstwo, 26 ligowe i i 17 u siebie.

Raczej padną gole – W 70 meczach Lecha z Zagłębiem na wszystkich frontach i 66 ligowych tylko 8 razy nie było goli (4 razy w Poznaniu).

Ciężko w Poznaniu – Lech w ostatnich 7 domowych z Zagłębiem ugrał jedynie 6 oczek na 21 możliwych. W 6 meczach strzelał góra jednego gola.

Niewygodny rywal – Zagłębie to niewygodny rywal. Wliczając mecze domowe i wyjazdowe w ostatnich 10 spotkaniach Lech ograł „Miedziowych” tylko 2 razy (w mistrzowskim sezonie 2021/2022).

Byli lechici vs Lech – Jutro od początku na prawej pomocy zagra raczej wychowanek Lecha Poznań, Kacper Chodyna, który w maju strzelił nam gola z rzutu karnego przy Bułgarskiej. Okazję do gry może otrzymać także inny wychowanek, napastnik Dawid Kurminowski i wieloletni bramkarz Jasmin Burić. W Kolejorzu jest za to Alan Czerwiński, który w Zagłębiu spędził parę lat.

Słabe Zagłębie – Szesnaste Zagłębie to najsłabszy zespół w ofensywie, który zdobył dotąd najmniej goli w lidze (17 bramek) i ma jeszcze najgorszą defensywę (31 straconych goli).

Dwie kolejne porażki – Zagłębie będące w strefie spadkowej przyjedzie do Poznania po dwóch kolejnych przegranych u siebie, w których straciło aż 4 gole. Ostatni wyjazd to jednak triumf we Wrocławiu 3:0.

Złe mecze Fornalika – Wliczając dom i wyjazd Waldemar Fornalik obecnie ma serię 8 kolejnych meczów z Lechem bez zwycięstwa, ostatni raz pokonał poznaniaków 19 maja 2019 roku (Piast – Lech 1:0). Bilans z Lechem jako trener różnych ekip? – 7-9-20, 27:55 na jego niekorzyść (36 meczów).

Fornalik nie lubi Poznania – Bilans Fornalika przeciwko Lechowi jest słaby, ale ten w Poznaniu jeszcze gorszy – 2-3-13, bramki: 11:31. Dawny selekcjoner ostatni raz wygrał w Poznaniu z Odrą Wodzisław Śląski (2:1) dnia 10 maja 2006 roku.

Trzy mecze bez straty gola – Wliczając oba fronty Lech w ostatnich 3 meczach nie stracił gola. Sam Filip Bednarek w tym sezonie zachował 14 czystych kont (10 w Ekstraklasie).

Umocnić się na podium – Sytuacja jest jasna. Lech wygrywając z Zagłębiem umocni się na 3. miejscu, na chwilę zrównałby się nawet punktowo z Legią. Bez względu na wynik niedzielnego starcia poznaniacy i tak pozostaną na pudle.

Lepiej na wyjazdach niż u siebie – Lech to jedyny zespół w PKO Ekstraklasie 2022/2023, który na obcym terenie jeszcze nie przegrał – 5-5-0, gole: 14:7. Bilans u siebie? Jest co poprawiać – 5-1-4, bramki: 10:10.

Ulubiony wynik – Lech 8 z 10 ligowych zwycięstw w tym sezonie osiągnął różnicą jednego gola. Ulubionym rezultatem poznaniaków jest 1:0 (5 takich wygranych).

Zawsze wyższe posiadanie – Lech w tym sezonie ligowym zawsze miał wyższe posiadanie piłki po końcowym gwizdku od rywala.

Strzelić bramkę na 1:0… – Kolejorz w trwających rozgrywkach Ekstraklasy wygrał wszystkie mecze, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie (9 spotkań).

…i nie stracić na 0:1 – Lech w tym sezonie raz wygrał ligowy mecz, w którym przegrywał 0:1 (ostatni jesienią w Białymstoku).

Aż sześciu musi uważać – W niedzielę pauzuje Jesper Karlstrom oraz Radosław Murawski, jutro zagrożeni pauzą są Barry Douglas, Kristoffer Velde, Afonso Sousa, Mikael Ishak, Michał Skóraś i Alan Czerwiński, czyli aż 6 piłkarzy. Kolejna kartka dla któregoś z nich będzie skutkowała pauzą w kolejnym meczu ze Śląskiem we Wrocławiu (niedziela, 26 lutego, godz. 17:30).

Śledźcie nas – Jutro z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o 13:30. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć na żywo z trybun oraz z murawy. Mecz będzie można zobaczyć na C+ Sport.

Tłumów nie będzie – Mecz z Zagłębiem nie cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców. Jutro w porywach może uda uzbierać się z 12 tysięcy ludzi, wcześniejsze pojedynki ligowe Kolejorza przy Bułgarskiej oglądało zaledwie 12745 i 10820 kibiców.

Kuźma rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów przy Bułgarskiej będzie Łukasz Kuźma z Białegostoku. Za VAR będzie odpowiadał za to Szymon Marciniak.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 19 lutego, o godzinie 15:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.45, na remis 4.55 a na triumf Zagłębia 7.20.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <