Oko na grę: Joel Pereira

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

Joel Pereira od miesięcy jest czołową postacią Lecha Poznań i zawodnikiem od którego ustala się wyjściową jedenastkę. Kolejny występ Portugalczyka od początku był dobrą okazją, by drugi raz w tym sezonie bliżej przyjrzeć się jego postawie w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

Joel Pereira już w 3 minucie miał problemy po tym jak na lewej stronie łatwo ograł go Wikheim. Norweg prostym zwodem wymanewrował Portugalczyka trafiając po dośrodkowaniu w poprzeczkę. Na 3 minucie skończyły się nieudane interwencje Joela Pereiry w obronie. Z upływem meczu 27-letni prawy defensor częściej był widoczny w ofensywie, przykładowo w 24 minucie rozpędził się, biegł w kierunku bramki, ale stracił piłkę faulując rywala nie wiedząc wcześniej, czy strzelać czy podawać. W 35 minucie gry Pereira w swoim stylu podniósł piłkę i lobując bramkarza zagrał na prawą stronę pola karnego do Filipa Szymczaka. Wychowanek Kolejorza niestety nie uderzył z powietrza a przyjął piłkę, której nie opanował przez co futbolówkę wyłapał Zetterstrom.

W 39 minucie gry Joel Pereira ponownie w swoim stylu zdecydował się na miękkie dośrodkowanie podnosząc piłkę w inny sposób niż czynią to pozostali zawodnicy. Tym razem Portugalczyk wrzucił futbolówkę z rzutu wolnego, ta idealnie trafiła na głowę Antonio Milicia, który wyprowadził Kolejorza na prowadzenie a Pereira zanotował swoją drugą asystę w trwającej edycji europejskich pucharów. Po zmianie stron obserwowany piłkarz wykonał jeszcze trzy stałe fragmenty gry w tym jeden rzut rożny. Raz wykonał też dobry odbiór piłki zatrzymując przeciwnika.

Na uwagę zasługuje jeszcze postawa Joela Pereiry w 5 minucie doliczonego czasu gry. To właśnie Portugalczyk długim, miękkim zagraniem do przodu uruchomił w środkowej strefie Michała Skórasia, który miał świetną szansę do zdobycia gola na 3:0. Joel Pereira powinien mieć wtedy drugą asystę, po tej niewykorzystanej okazji tylko spuścił głowę i usiadł na murawie będąc ewidentnie rozczarowany zmarnowaną szansą przez kolegę z zespołu, który otrzymał doskonałą piłkę. Joel Pereira rozegrał wczoraj bardzo dobre zawody momentami wręcz błyszcząc na tej prawej stronie. 27-letni obrońca wykonał łącznie 4 miękkie podania górą, które są jego znakiem firmowym a w dodatku poza akcją Wikheima z 3 minuty był bardzo skuteczny w defensywie.

Joel Pereira wcześniej był obserwowany w „Oko na grę” dnia 31 sierpnia, kiedy Lech Poznań pokonał Lechię w Gdańsku 3:0. Po tamtym meczu Portugalczyk dostał od nas piątkę, za występ przeciwko Djurgarden Sztokholm też otrzymał mocną piątkę notując spektakularny wynik w rozgrywkach 2022/2023. Rzadko zdarza się, aby w jednym sezonie bohater odcinka w ramach cyklu „Oko na grę” zgarnął aż dwie piątki za swoje występy. Wczoraj prawy obrońca Lecha Poznań pokazał wielką klasę, przyjemnie oglądało się jego grę, każdy kibic widząc postawę Joela Pereiry mógł czuć dumę z występów takiego piłkarza w niebiesko-białych barwach. Dumę mogły czuć także wszystkie osoby, które odpowiadały za sprowadzenie Portugalczyka na Bułgarską.