Dwa mecze za 6 punktów

Za nami już 25. kolejka piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2022/2023 z której kibice Lecha Poznań tym razem mogą być bardzo zadowoleni. Z niedzielnego meczu z Widzewem Łódź udało się dosłownie wyrwać maksa, a w sobotę pomogła nam jeszcze Korona Kielce.

Miniona 25. kolejka była dla Kolejorza jedną z najlepszych serii w tym sezonie. W sobotę goniąca nas Pogoń Szczecin nie potrafiła wygrać u siebie z Koroną Kielce, choć strzeliła gola i miała jeszcze rzut karny. Bramka + jedenastka została anulowana, mecz zakończył się remisem 0:0 i już po nim było wiadomo, że Lech Poznań marcową przerwę na kadrę spędzi na 3. miejscu w ligowej tabeli, jeśli nie przegra z Widzewem wyżej niż 0:3. W Łodzi niebiesko-biali rozegrali spotkanie, które długo będzie wspomniane przez kibiców, prezent na 101. rocznicę klubu był fantastyczny i dał coś więcej niż 3 punkty.

Górnik Zabrze – Wisła Płock 1 (trafiony)
Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin x (trafiony)
Miedź Legnica – Piast Gliwice 2 (trafiony)
Pogoń Szczecin – Korona Kielce 1 (nietrafiony)
Radomiak Radom – Legia Warszawa 2 (trafiony)
Raków Częstochowa – Cracovia Kraków 1 (trafiony)
Śląsk Wrocław – Stal Mielec 2 (nietrafiony)
Warta Poznań – Lechia Gdańsk 1 (trafiony)
Widzew Łódź – Lech Poznań x (nietrafiony)

Przedwczoraj Mistrzowie Polski wygrali mecz tak jakby za „6 punktów”. Po pierwsze umocnili się na 3. miejscu w tabeli, po drugie odjechali Pogoni Szczecin na 3 punkty a po trzecie nad już nie czwartym a piątym Widzewem Łódź mają 6 oczek przewagi. W niedzielę, 19 marca Lech Poznań uczynił znaczący krok w kierunku zakwalifikowania się do kolejnej edycji europejskich pucharów, natomiast już za 12 dni może zrobić następny ponownie uczestnicząc w spotkaniu za tzw. „6 punktów”.

Remis u siebie byłby zły, a już tym bardziej po wcześniejszych domowych wynikach, które nie były zbyt ekskluzywne (ekstraklasowy bilans 6-1-5, 16:12). Remis zachowałby tylko status quo, jednak nikogo by nie zadowolił, porażka z Pogonią Szczecin spuściłaby Kolejorza na 4. pozycję, zaś pełna pula pozwoliłaby odskoczyć „Portowcom” na bezpieczny dystans 6 punktów. Po marcowej przerwie na kadrę przed 30 tysiącami ludzi na trybunach gramy o zwycięstwo! W niedzielę, 2 kwietnia po 17:30 nie ma innej opcji, jak wygrana niebiesko-białych mających świetną okazję, by w konkretnym starciu o coś wykorzystać zbierane cały czas pucharowe doświadczenie.

A co za nami w tabeli? Za nami trwa już trenerska karuzela. Nowy trener jest w Stali Mielec, Górniku Zabrze i wkrótce będzie w Lechii Gdańsk, której sytuacja już jest ciężka. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Miedzi Legnica, beniaminek jedną nogą znajduje się już w I-lidze, realnie nie ma żadnych szans, aby się utrzymać a nawet opuścić ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Obecnie wszyscy od 8. lokaty w dół są zagrożeni spadkiem z PKO Ekstraklasy, w sezonie 2022/2023 walka o uniknięcie degradacji wygląda w polskiej lidze najciekawiej od lat. Po przerwie na kadrę sporo może namieszać rezultat potyczki Stali z Jagiellonią, Piasta z Górnikiem czy Lechii ze Śląskiem.

Bardzo duży krok w kierunku uniknięcia spadku może zrobić Korona, gdy tylko znajdzie sposób na Miedź. Emocji nie powinno też zabraknąć w takich spotkaniach jak Cracovia – Widzew, Wisła – Radomiak czy w hicie Legia – Raków. Szczególnie w Krakowie może być gorąco, gdyż oba zespoły ostatnio nie zachwycały i zaraz przy Kałuży bądź przy Piłsudskiego może zrobić się nerwowo. W 26. kolejce po marcowej przerwie na kadrę ponownie cały kraj może zadziwić Warta, która niespodziewanie włącza się do gry o europejskie puchary, „Zieloni” potrafią radzić sobie z Zagłębiem, więc niespodzianka wisi w powietrzu.

Wszystkie pary następnej serii spotkań zapowiadają się ciekawie, tak naprawdę nie ma ani jednego nudnego meczu, w którym gra nie toczyłaby się o coś ważnego. Kibiców Kolejorza najbardziej grzeje jednak konfrontacja Lecha Poznań z Pogonią Szczecin na którą musimy czekać do 2 kwietnia. Będzie to przedostatni pojedynek 26. kolejki piłkarskiej PKO Ekstraklasy 2022/2023, po meczu o podium odbędzie się jeszcze tylko jedno spotkanie Stali Mielec z Jagiellonią Białystok, w którym klub z Podkarpacia może wrzucić na karuzelę kolejnego trenera Macieja Stolarczyka.