Drugi ćwierćfinał Sobiecha

W kwietniu Mistrz Polski rozegra już 19 i 20 mecz na arenie międzynarodowej w pucharowym sezonie 2022/2023. Nie tak tak dawno poszczególni piłkarze Lecha Poznań śrubując swoje rekordy występów w pucharach osiągnęli w tym sezonie Ligi Konferencji swój największy sukces w Europie, a przecież wciąż mają szansę na więcej.W Kolejorzu jest jeden zawodnik, który w przeszłości dotarł już do etapu 1/4 finału będąc przed laty ważniejszym piłkarzem dla swojej drużyny niż teraz dla Lecha Poznań. Tym graczem jest Artur Sobiech, który przed przybyciem do Kolejorza rozegrał w sumie 22 mecze w europejskich pucharach dokładając w naszym klubie kolejnych 5 spotkań na arenie międzynarodowej (z Hapoelem Beer-Sheva, Austrią Wiedeń, Djurgarden Sztokholm i dwa z Bodo/Glimt). Doświadczony napastnik już po raz 3 w swojej karierze rywalizuje wiosną w Europie, poprzednie 2 wiosenne rywalizacje zanotował reprezentujący Hannover 96.

W sezonie 2011/2012 obecny, trzeci napastnik Lecha Poznań doszedł z niemieckim klubem do 1/4 finału Ligi Europy notując w ćwierćfinale parę minut w przegranym dwumeczu z Atletico Madryt. Wcześniej Artur Sobiech wyeliminował Standard Liege oraz FC Brugge strzelając temu drugiemu zespołowi gola. 33-latek rozegrał w europejskich pucharach w sumie 27 spotkań, czyli tyle samo, ile Michał Skóraś, jednak ten piłkarz wszystkie międzynarodowe występy zaliczył w niebiesko-białych barwach.

Artur Sobiech i koledzy fetujący pokonanie Bodo/Glimt
null

W sumie 28 europejskich występów ma Jesper Karlstrom a po 29 meczów Antonio Milić i król Mikael Ishak. Szwed podobnie jak „Skóra” – w koszulce Kolejorza wystąpił w Europie już 27 razy. Powoli, powoli do jubileuszowego 50 pojedynku na arenie międzynarodowej zbliża się za to Nika Kvekveskiri. Gruzin gra w europejskich pucharach od prawie 12 lat, przed przyjściem do Lecha Poznań rywalizował w Europie z Dinamem Tbilisi, Keshlą, Gabalą i Tobolem Kostanay. Za środkowym pomocnikiem jest już 3 faza grupowa europejskich pucharów w karierze, za innymi piłkarzami tak samo.

Po 2-3 razy w grupie pucharów grali m.in. Artur Rudko (Dynamo Kijów), Lubomir Satka, Pedro Rebocho (Besiktas Stambuł), Antonio Milić (Anderlecht Bruksela), Barry Douglas (Konyaspor), Filip Marchwiński, Michał Skóraś, Mikael Ishak, Alan Czerwiński, Gio Tsitaishvili (Dynamo Kijów) czy wspominany już Artur Sobiech. Patrząc na poniższe zestawienie pucharowe doświadczenie niektórych piłkarzy Lecha Poznań jest naprawdę duże, aktualnie Kolejorz zajmuje w PKO Ekstraklasie 3. miejsce, więc istnieje duże prawdopodobieństwo poprawy europejskich statystyk przez wielu obecnych zawodników także w następnym sezonie 2023/2024.

Liczba meczów w Europie wybranych piłkarzy Lecha Poznań:

47 (17 w Lechu) – Nika Kvekveskiri
29 (27 w Lechu) – Mikael Ishak
29 (14 w Lechu) – Antonio Milić
28 (17 w Lechu) – Jesper Karlstrom
27 – Michał Skóraś
27 (5 w Lechu) – Artur Sobiech
25 (24 w Lechu) – Filip Bednarek
23 (17 w Lechu) – Lubomir Satka
23 (17 w Lechu) – Pedro Rebocho
23 (16 w Lechu) – Barry Douglas
22 – Filip Marchwiński
22 (11 w Lechu) – Filip Dagerstal
20 (14 w Lechu) – Kristoffer Velde
18 (15 w Lechu) – Radosław Murawski
16 – Joao Amaral

Mikael Ishak zagrał w Europie 29 razy (27 meczów w barwach Kolejorza)
null

Warto przypomnieć, że trwającym sezonie 2022/2023 największy pucharowy sukces osiągnęli Filip Dagerstal, Bartosz Salamon, Maksymilian Pingot, Joel Pereira, Jesper Karlstrom, Antoni Kozubal, Radosław Murawski, Joao Amaral, Afonso Sousa, Kristoffer Velde, Adriel Ba Loua i Filip Szymczak, którzy z obecnej kadry nigdy wcześniej nie mieli okazji wystąpić w fazie grupowej. Spośród tych graczy jesienią europejski debiut zaliczyli Afonso Sousa mający wcześniej okazję rywalizować co jedynie w młodzieżowej Lidze Mistrzów, Antoni Kozubal, Joel Pereira, Maksymilian Pingot oraz Bartosz Salamon, który w europejskich pucharach zadebiutował 3 listopada 2022 roku wchodząc na końcówkę meczu z Villarrealem 3:0.

Cały czas najlepszym strzelcem naszego klubu w Europie z 17 trafieniami jest król Mikael Ishak. Tej wiosny Michał Skóraś golem numer 8 na arenie międzynarodowej odłączył się od Christiana Gytkjaera, a Mirosława Okońskiego, Jerzego Podbrożnego, Semira Stilicia i Damiana Łukasika dogonił Filip Marchwiński. Wychowanek Lecha Poznań w trwającym pucharowym sezonie 2022/2023 strzelił już 3 bramki w tym 2 przy Bułgarskiej.

Europejscy strzelcy Lecha Poznań (bez Pucharu Intertoto):

17 goli – Mikael Ishak
8 goli – Michał Skóraś
7 goli – Christian Gytkjaer
6 goli – Kristoffer Velde, Robert Lewandowski, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko, Manuel Arboleda
5 goli – Artjoms Rudnevs
4 goli – Mirosław Okoński, Jerzy Podbrożny, Semir Stilić, Damian Łukasik, Filip Marchwiński

Filip Marchwiński trafia w Europie
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

 1. Sp pisze:

  Mimo, że mamy kilku debiutantów, to już się trochę otrzaskali i wiedzą z czym to się je. Teraz musimy im dokooptować zawodników którzy już poznali system gry czwartek-niedziela, a debiutantów sprawdzać w postaci takiego młodego Szmyta.

 2. Franco pisze:

  Jak Arboleda uzbierał te 6 goli ? Pamięć już mnie zawodzi.

  • Sp pisze:

   Dwie bramki w Norwegii gdzie wygraliśmy 6:1 z Fredrikstad, potem jedna z Dnipro, u siebie z FC Salzburg, Man City i w pucharze UEFA na Bułgarskiej z Udinese.

 3. wujek wladek pisze:

  Czy istnieje klasyfikacja asyst w Europie, a jeśli tak czy Stilic na konkurencję? Tak na szybko z głowy: Salzburg X2, Fredrikstad X2, Udinese, Juventus, Dnipro, Inter Baku, Feyenoord, Nancy, nie jestem pewien ale Grasshoppers chyba też