Pucharowa historia z marzeniami o trofeum

Pucharowa historia Fiorentiny nie jest tak bogata, jak wielu innych włoskich klubów. „Viola” od lat jest w końcu cieniem dla wielkich drużyn z Półwyspu Apenińskiego osiągając dotąd niewiele sukcesów. Niemniej za pucharowym przeciwnikiem Kolejorza też są wielkie mecze na arenie międzynarodowej a nawet jedno trofeum.



ACF Fiorentina w sezonie 2022/2023 powróciła do Europy po 6 latach przerwy starając się podbić drugą edycję UEFA Europa Conference League. O tym, jaką „Viola” przebyła drogę do dwumeczu z Lechem Poznań napiszemy bliżej pierwszego spotkania, dziś nieco więcej o osiągnięciach tego klubu na arenie międzynarodowej na której Fiorentina ma się czym pochwalić.

Fiorentina swój europejski debiut zaliczyła w sezonie 1956/1957 i od razu osiągnęła jeden z największych sukcesów w swojej historii. „Viola” po wyeliminowaniu IFK Norrkoping, Grasshoppers Zurych oraz Crveny Zvezdy Belgrad doszła aż do finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, w którym przegrała z wielkim Realem Madryt 0:2. Dla debiutanta w pucharach dojście do finału i tak było wielkim osiągnięciem, które po 4 latach udało się poprawić. Włosi w sezonie 1960/1961 będącym dla nich drugim na arenie międzynarodowej po wyeliminowaniu FC Luzern oraz Dinama Zagrzeb w finale Pucharu Zdobywców Pucharów pokonali w dwumeczu Rangers FC 2:0 i 2:1. Tamten sezon zakończony trofeum dla „Violi” pokazuje najlepiej, jak kiedyś wyglądały europejskie puchary. Wystarczyło pokonać raptem 3 przeciwników, by sięgnąć po puchar.

Rok później pucharowy rywal Mistrza Polski znów doszedł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów eliminując po drodze Rapid Wiedeń, Zilinę i Ujpest Budapeszt. Włochom nie udało się obronić trofeum, bowiem w finałowym dwumeczu lepsze okazało się Atletico Madryt, które zwyciężyło łącznie 4:1. Dalsza część lat 60-tych i 70-tych nie przyniosła Fiorentinie większych sukcesów w Europie. 1/4 rozgrywek to jedyna faza na którą przez lata było stać klub z Florencji. W tym czasie Fiorentina potykała się nawet na tak mało znanych obecnie zespołach jak np. Gyori ETO, FC Brno czy FSV Zwickau. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych „Viola” w ogóle nie występowała w rozgrywkach międzynarodowych, a kiedy w 1982 roku wróciła do Europy, na dzień dobry odpadła z rumuńską Universitateą Craiova, która wyrzuciła Włochów za burtę także 9 lat wcześniej mając ewidentnie na nich patent.

ACF Fiorentina po latach europejskiej posuchy przypomniała się kibicom na Starym Kontynencie dopiero w sezonie 1989/1990, w którym doszła aż do finału Pucharu UEFA przechodząc tym razem dłuższa drogę do niego niż 3 razy w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. „Viola” po odprawieniu z kwitkiem Atletico Madryt, Sochaux, Dynama Kijów, Auxerre i Werderu Brema w finałowym dwumeczu nie dała rady Juventusowi Turyn przegrywając w sumie 1:3. Siedem lat później po tym finale Fiorentina dotarła do 1/2 Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie musiała uznać wyższość FC Barcelony. Z kolei sezon 1999/2000 przyniósł Włochom występy w Champions Leauge, a tam wygrane nad Arsenalem Londyn i Manchesterem United.

Od tamtej pory dla Fiorentiny znów przyszły chude europejskie lata. Dopiero w 2007 roku Włosi dostali się do fazy grupowej Pucharu UEFA docierając w rozgrywkach 2007/2008 aż do półfinału (0:0 w dwumeczu z Rangersami i porażka w karnych). Sezony 2008/2009 i 2009/2010 to już występy Fiorentiny nawet w elitarnej Lidze Mistrzów. W tych drugich rozgrywkach „Viola” wywalczyła aż 15 punktów w grupie, ale w 1/8 odpadła bramkami z Bayernem Monachium. Od tamtej pory aż do sezonu 2013/2014 pucharowy przeciwnik nie grał na arenie międzynarodowej, jednak gdy już wrócił do Europy, to znów podbijał ją z niezłym skutkiem.

ACF Fiorentina w sezonie 2013/2014 dotarła do 1/8 Ligi Europy, gdzie przegrała w dwumeczu z Juventusem Turyn, natomiast w rozgrywkach 2014/2015 po pokonaniu Tottenhamu Hotspur, Romy i Dynama Kijów zdołała dotrzeć do 1/2 finału, lecz w półfinale Ligi Europy musiała uznać wyższość późniejszego triumfatora, Sevilli. W kolejnych 2 sezonach 2015/2016 i 2016/2017 klub z Florencji również rywalizował w Lidze Europy. 8 lat temu z nami, co przypominaliśmy -> TUTAJ oraz TUTAJ.

Fragment meczu z Fiorentiną w 2015 roku
null

W tamtych rozgrywkach „Viola” wyszła z grupy wraz z FC Basel, w 1/16 finału tym razem Tottenham Hotspur zrewanżował się eliminując Włochów z Ligi Europy. W przedostatnim pucharowym sezonie na arenie międzynarodowej Fiorentina też odpadła w 1/16 ulegając Borussii Monchengladbach. Wcześniej zajęła 1. miejsce w słabej na papierze grupie Ligi Europy ze Slovanem Liberec, PAOK-iem Saloniki i Karabachem Agdam. ACF Fiorentina dotąd kilka razy grała z polskimi klubami, wyniki znajdują się poniżej.

1970, Fiorentina – Ruch Chorzów 2:0, 1:1
1999, Fiorentina – Widzew Łódź 3:1, 2:0
2015, Fiorentina – Lech Poznań 1:2, 2:0

ACF Fiorentina w pucharowym sezonie 2022/2023 jest jednym z głównych faworytów do wygrania Ligi Konferencji chcąc nawiązać do pucharowej historii sprzed wielu, wielu lat. „Viola” nie zwojuje już nic wielkiego w Serie A, wciąż walczy za to o Puchar Włoch, który jest ostatnim trofeum w historii tego klubu zdobytym niespełna 22 lat temu.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <