Droga Fiorentiny do dwumeczu z Lechem

Pucharowy sezon 2022/2023 jest pierwszym od rozgrywek 2016/2017, w którym ACF Fiorentina rywalizuje w europejskich pucharach będąc przed odpowiednio 184 i 185 meczem na arenie międzynarodowej w swojej historii.

ACF Fiorentina wróciła do europejskich pucharów poprzez zajęcie 7. lokaty w Serie A 2021/2022. Podopieczni Vincenzo Italiano w jego pierwszym sezonie pracy zdobyli 62 punkty w 37 meczach notując bilans 19-5-14, gole: 59:51. „Viola” tamte rozgrywki skończyła oczko za AS Romą i 2 punkty za Lazio Rzym, które wywalczyły awans do Ligi Europy. Klub z Florencji wyprzedzając Atalantę Bergamo zapewnił sobie grę w ostatniej IV rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji, w którym był rozstawiony ze współczynnikiem 15.380. Fiorentina w fazie play-off nie miała szczęścia losowania, trafiła na Twente Enschede, więc w dwumeczu z Holendrami ciężko było wskazać faworyta.

W hitowej parze IV fazy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji 2022/2023 pierwsze spotkanie było rozgrywane we Florencji. W meczu rozegranym 18 sierpnia i sędziowanym przez Daniela Stefańskiego gospodarze wygrali 2:1 prowadząc do przerwy 2:0. Na oczach zaledwie 16674 kibiców lepsze wrażenie sprawiała Fiorentina, Włosi oddali więcej strzałów na bramkę zasłużenie ogrywając wtedy Holendrów. Rewanż wyglądał już zupełnie inaczej. Twente Enschede zdominowało Fiorentinę, goście oddali tylko 8 strzałów na bramkę, ale dali radę ugrać bezbramkowy remis, który dał ekipie z Florencji awans do fazy grupowej UEFA Europa Conference League.

ACF Fiorentina – Twente Enschede 2:1
Twente Enschede – ACF Fiorentina 0:0

Lech Poznań mógł trafić na „Violę” już w grupie, Włosi znaleźli się w 2 koszyku, gdzie był też Hapoel Beer-Sheva, z którym ostatecznie zmierzyliśmy się w 3 i 4. kolejce grupy C. Podopieczni Vincenzo Italiano rywalizowali za to w grupie A z tureckim Basaksehirem, szkockim Hearts oraz łotewskim RFS Ryga, w którym nie brakowało byłych ekstraklasowiczów (m.in. Pavels Steinbors, Deniss Rakels czy Vitalijs Maksimenko). W 1. kolejce dnia 8 września na oczach 11738 widzów doszło do sensacji. Fiorentina oddając aż 29 strzałów (10 celnych) i mając 69% posiadania piłki nie pokonała RFS Ryga, choć prowadziła 1:0. Łotysze zdołali strzelić gola na 1:1 i przede wszystkim potrafili nie przegrać dzięki fenomenalnym interwencjom Steinborsa, który dawniej również nam dawał się we znaki.

W 2. kolejce UEFA Europa Conference League 2022/2023 było jeszcze gorzej. Fiorentina po 3 golach w drugiej połowie przegrała na wyjeździe z Basaksehirem aż 0:3 będąc niespodziewanie outsiderem swojej grupy. W następnych dwóch kolejkach sensacji już nie było, Włosi najpierw wygrali w Szkocji 3:0, później w rewanżu rozbili na Stadio Artemio Franchi zespół Hearts 5:1 prowadząc po 38 minutach aż 4:0. Show w tym dwumeczu dał Christian Kouame notując gola + 3 asysty. W ostatnich dwóch kolejkach Ligi Konferencji zespół „Violi” mógł już grać na większym luzie, ponieważ rywalizując w słabej grupie był bliski awansu do wiosennych zmagań.

ACF Fiorentina – RFS Ryga 1:1
Basaksehir – ACF Fiorentina 3:0
Hearts – ACF Fiorentina 0:3
ACF Fiorentina – Hearts 5:1
ACF Fiorentina – Basaksehir 2:1
RFS Ryga – ACF Fiorentina 0:3

W 5. kolejce Ligi Konferencji pod koniec października Fiorentina pokazała charakter. Przegrywając u siebie 0:1 pokonała Basaksehir 2:1 po trafieniach Luki Jovicia. Wylot na Łotwę był już tylko formalnością, w Rydze włoski klub szybko strzelił bramkę, po 45 minutach prowadził 3:0 i tak już się skończyło. Gracze Italiano w 6 kolejkach zdobyli 13 punktów kończąc zmagania grupy A na 2. miejscu mając tyle samo oczek, co pierwszy Basaksehir.

1. Basaksehir 13 pkt.
2. AC Fiorentina 13 4-1-1, 14:6

3. Hearts 6
4. RFS Ryga 2

ACF Fiorentina po wyjściu z grupy A nie miała szczęścia w losowaniu rundy barażowej. Włosi trafili na spadkowicza z Ligi Europy – Sporting Braga z którym stworzyli na papierze najsilniejszą parę 1/16 finału Ligi Konferencji. W Portugalii nasz pucharowy rywal pokazał klasę wygrywając aż 4:0 po 2 bramkach Luki Jovicia oraz Arthura Cabrala. W wysokim zwycięstwie „Violi” pomogła czerwona kartka dla przeciwnika przy stanie 1:0 tuż na początku drugiej połowy. Rewanż rozegrany na oczach raptem 13603 kibiców był tylko formalnością, Braga po 34 minutach prowadziła 2:0, ale na końcu i tak 3:2 zwyciężył Fiorentina wygrywając cały dwumecz 7:2.

Sporting Braga – ACF Fiorentina 0:4
ACF Fiorentina – Sporting Braga 3:2

W 1/8 finału Ligi Konferencji klub z Florencji ponownie zawitał do Turcji mierząc się tym razem z Sivassporem. Najpierw na ponad 40-tysięcznym obiekcie Stadio Artemio Franchi znowu były pustki, wygrany mecz z Sivassporem rezultatem 1:0 śledziło tylko 16255 kibiców. Fiorentina powinna zwyciężyć znacznie wyżej, ale była nieskuteczna. Lepiej poszło jej w rewanżu, gdzie mimo prowadzenia Turków 1:0 na końcu z triumfu 4:1 i tak cieszyli się Włosi, którzy kolejny raz w Lidze Konferencji 2022/2023 umieli odrobić straty czy strzelić wiele bramek.

ACF Fiorentina – Sivasspor 1:0
Sivasspor – ACF Fiorentina 1:4

ACF Fiorentina w trwającym sezonie europejskich pucharów zanotowała bilans 9-2-1, gole: 28:10 mając obecnie na swoim koncie serię 8 kolejnych pucharowych zwycięstw. Licząc Ligę Konferencji od fazy grupowej „Viola” ma najwięcej zdobytych bramek (26) w tym sezonie, oddała najwięcej strzałów (179) i jest druga w zestawieniu średniego posiadania piłki (60,1% na mecz). Najlepszym strzelcem UEFA Europa Conference League 2022/2023 jest snajper z Florencji, Luka Jović (6 trafień), 5 goli na swoim koncie ma natomiast Arthur Cabral. Kolejny ofensywny gracz Fiorentiny, Christian Kouame przewodzi z kolei w zestawieniu najlepszych asystentów (5 asyst).