W kierunku pucharowego lata

Pucharowy sezon 2022/2023 dla Mistrza Polski cały czas trwa a już powoli, powoli można spoglądać w kierunku pucharowego lata 2023. Lech Poznań jest na dobrej drodze do załapania się do eliminacji Ligi Konferencji 2023/2024, które jak zwykle wystartują w lipcu.

Awans Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa do finału Pucharu Polski oznacza, że także 4. miejsce w PKO Ekstraklasie 2022/2023 da awans do eliminacji europejskich pucharów. Trzeci Lech Poznań aktualnie ma nad piąta drużyną 6 oczek przewagi, a po tym weekendzie może mieć nawet 9 punktów. W obecnej sytuacji na żadną 4. lokatę nie można patrzeć, liczy się obronienie miejsca na podium i 18 w historii klubu medal Mistrzostw Polski. W każdym razie europejskie puchary latem 2023 są bardzo, ale to bardzo prawdopodobne, do zakończenia rozgrywek pozostało 8 kolejek, w których obrona 3. pozycji dającej 7 brązowy krążek w historii klubu zależy wyłącznie od postawy Kolejorza.

Latem 3 polskie kluby z lokat 2-4 grę w eliminacjach do Ligi Konferencji 2023/2024 zaczną dopiero od II rundy kwalifikacyjnej dnia 27 lipca, czyli już po 1. kolejce PKO Ekstraklasy. Lech Poznań do letnich zmagań w europejskich pucharach podszedłby ze współczynnikiem wynoszącym minimum 17.000. Kolejorz tej wiosny może go jeszcze podnieść, pojedynczy remis z Fiorentiną jest wart 1.000 punktów a pojedyncza wygrana 2.000 punktów. Maksymalnie dwumecz z „Violą” może nam dostarczyć 4.000 punktów co oznaczałoby podniesienie klubowego współczynnika UEFA na kolejny sezon do poziomu 22.000 punktów, gdyż za awans do 1/2 finału Ligi Konferencji 2022/2023 wpadłby jeszcze bonus w wysokości 1.000 punktów.

Pucharowe terminy na kolejny sezon 2023/2024 są znane od jesieni, pisaliśmy o nich szerzej już we wrześniu ubiegłego roku. Eliminacje Ligi Konferencji 2023/2024 w tym roku ruszą bardzo późno, średnio o 5-6 dni później niż w poprzednich latach, dlatego Lech Poznań przystąpiłby do rywalizacji dopiero w czwartek, 27 lipca.

UEFA Europa Conference League w Poznaniu
null

Liga Konferencji 2023/2024 (jesień)

I runda kwal. LKE – 13 i 20 lipca (rewanże)
II runda kwal. LKE – 27 lipca i 3 sierpnia (rewanże)
III runda kwal. LKE – 10 i 17 sierpnia (rewanże)
IV runda kwal. LKE – 24 i 31 sierpnia (rewanże)
1. kolejka LKE – 21 września
2. kolejka LKE – 5 października
3. kolejka LKE – 26 października
4. kolejka LKE – 9 listopada
5. kolejka LKE – 30 listopada
6. kolejka LKE – 14 grudnia

Potwierdzone przez UEFA nie są jeszcze terminy losowań europejskich pucharów 2023/2024, ale te podane poniżej są wielce prawdopodobne. Lech Poznań w razie 3-4. pozycji w Ekstraklasie 2022/2023 pierwszego pucharowego rywala latem pozna w środę, 21 czerwca po godzinie 13:00. Kolejorz w nowym sezonie weźmie udział minimum w 2 losowaniach, ponieważ ceremonia losowania par III fazy eliminacji odbędzie się jeszcze przed meczami II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji. Kolejorz z obecnym współczynnikiem 17.000 na 100% będzie rozstawiony w II i III rundzie kwalifikacyjnej, istnieje też duże prawdopodobieństwo rozstawienia w ostatniej IV fazie eliminacji.

Terminy losowań europejskich pucharów 2023/2024 mogące dotyczyć Lecha Poznań:

II runda kwalifikacyjna Ligi Konferencji – Środa, 21 czerwca, godz. 13:00
III runda kwalifikacyjna Ligi Konferencji – Poniedziałek, 24 lipca, godz. 14:00
IV runda kwalifikacyjna Ligi Konferencji – Poniedziałek, 7 sierpnia, godz. 14:00
Fazy grupowa Ligi Konferencji – Piątek, 1 września, godz. 14:30

* – do potwierdzenia przez UEFA

Michał Skóraś po golu w Lidze Konferencji
null

Z kim zagraliby podopieczni Johna van den Broma 27 lipca i 3 sierpnia? Zmierzylibyśmy się z triumfatorem I rundy eliminacji UEFA Europa Conference League 2023/2024 lub z kimś, kto grę w pucharach zacząłby od tej samej fazy kwalifikacyjnej, co Lech Poznań, lecz byłby w niej nierozstawiony. Na razie rozgrywki ligowe w wielu krajach wchodzą w decydujące fazy, przed nami decydujące mecze w tym także te w pucharach krajowych. Stworzenie dokładnej listy potencjalnych rywali Kolejorza jest w aktualnie niemożliwe, choć można już pokusić się o krótką listę państw, gdzie na przełomie lipca i sierpnia udadzą się niebiesko-biali. Nawet w II rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji drużynę Kolejorza czekałyby tzw. mecze-pułapki z klubami, które właśnie na nas chciałyby napisać swoją pucharową historię eliminując faworyta.

Lech Poznań może udać się jeszcze w lipcu do Kazachstanu bądź do Azerbejdżanu. Ciekawie jest w Danii, gdzie FC Midtjylland gra w grupie spadkowej, ale jeśli ją wygra, to zagra w play-offach o Ligę Konferencji. O eliminacje walczy m.in. trzeci Viborg FF czy czwarty Aarhus mający aktualnie 6 punktów więcej od Bronby. Postawić mogłaby nam się obecnie czwarta siła Eliteserien 2022, czyli Lillestrom, bułgarski Levski Sofia, ktoś z Cypru lub FC Lugano ze Szwajcarii, które w tej chwili zajmuje 4. miejsce wyprzedzając o oczko mające bardzo wysoki współczynnik FC Basel. Jest jeszcze znane nam Hammarby oraz inny szwedzki zespół Kalmar FF, które tanio skóry na pewno by nie sprzedały. Oczywiście w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji byłyby też łatwiejsze na papierze kierunki do wylosowania. Łotysze, Estończycy czy Litwini obecnemu Lechowi Poznań nie powinni sprawić problemu. To już nie lata 2013-2014.

Płachta Ligi Konferencji przed meczem
null

Z kolei w III rundzie kwalifikacyjnej, w której Lech Poznań były rozstawiony również należałoby się sprężyć. Rozstawienie jest cenne, bo pozwala nam na 100% uniknąć kogoś z Belgii, Holandii, Turcji, Izraela czy z Czech. Ktoś z czołówki ligi rumuńskiej czy chorwackiej (Hajduk Split, NK Osijek) mógłby nam jednak przysłowiowo napsuć krwi, z Lechem Poznań na pewno chcieliby powalczyć Szkoci (oczywiście nie Rangers czy Celtic) czy piąty obecnie w lidze greckiej Aris Saloniki korzystający z dobrych dla siebie rozstrzygnięć w Pucharze Grecji. Istniałoby prawdopodobieństwo trafienia w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji 2023/2024 nawet na Austrię Wiedeń. Wbrew pozorom przedostatnia faza eliminacji wcale nie musi być spacerkiem i to mimo pewnego już teraz rozstawienia Lecha Poznań.

Co dalej? Kolejorz weźmie udział w losowaniu fazy play-off UEFA Europa Conference League 2023/2024, gdy przebrnie II rundę kwalifikacji. Na razie nie ma sensu wróżyć, czy Lech Poznań będzie rozstawiony w ostatniej fazie eliminacji czy nie. Ligi trwają, np. wyżej notowany od nas CFR Cluj do lidera Farulu Constanta traci tylko 2 oczka, jeśli wywalczy tytuł Mistrza Rumunii, to automatycznie szanse Lecha Poznań (17.000) na rozstawienie zwiększają się. Trochę gorzej sytuacja wygląda na Słowacji, gdzie Slovan Bratysława do lidera traci 6 punktów, ale w ten weekend gra z właśnie z prowadzącym DAC Dunajska Streda, zatem wszystko może się jeszcze zdarzyć. Z korzyścią dla nas byłby brak pucharowego miejsca dla FC Basel, pomoc mogłyby także sensacje w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji w tym odpadnięcia Belgów, PAOK-u Saloniki bądź Maccabi Tel-Awiw. Oczywiście Lech Poznań sam może jeszcze sobie pomóc w dwumeczu z Fiorentiną a później liczyć na korzystne losowania już od 21 czerwca. Rozstawienia pomagają tylko na papierze, nawet w ostatniej IV rundzie eliminacji Ligi Konferencji 2023/2024 w najgorszej sytuacji naszym nierozstawionym przeciwnikiem mógłby być Besiktas Stambuł, Sparta Praga czy Twente Enschede, które w tej edycji odpadło właśnie w fazie play-off z rozstawioną Fiorentiną.

Na razie warto skupić się na obronie 3. miejsca w polskiej lidze, zajmując cały czas pozycję na podium będzie można zacząć przede wszystkim od pełnej listy potencjalnych rywali Lecha Poznań w II rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji sezonu 2023/2024. Za 3-4 tygodnie będzie wiadomo jeszcze więcej, wtedy na pewno pojawi się kolejny artykuł dotyczący tego na kogo będzie mógł trafić Kolejorz w środę, 21 czerwca po godzinie 13:00.

Stadion w barwach UEFA Europa Conference League dzień przed meczem
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <