Liga Konferencji: Fiorentina, Nice i Basel bez zwycięstwa

W Wielką Sobotę, 8 kwietnia rywalizowała ACF Fiorentina i potencjalni rywale Lecha Poznań w 1/2 finału Ligi Konferencji, czyli OGC Nice i FC Basel. Żadna z drużyn nie wygrała, dwa zespoły przerwały swoje dobre serie.

Świetna passa Fiorentiny została zakończona. Wliczając wszystkie 3 fronty „Viola” miała do wczoraj serię 9 wygranych z rzędu i 5 w Serie A. Passa zwycięstw została przerwana, trwa za to seria już 12 z rzędu gier bez porażki i 7 w Serie A. Wczoraj podopieczni Vincenzo Italiano w 29. kolejce ligi włoskiej podejmowali broniącą się przed spadkiem Spezię z Przemysławem Wiśniewskim, Szymonem Żurkowskim oraz Bartłomiejem Drągowskim na boisku. Fiorentina prowadziła 1:0 po akcji lewego obrońcy i samobójczej bramce Wiśniewskiego, by po chwili stracić gola na 1:1 po błędzie obrony. Mimo dominacji „Violi” a szczególnie po przerwie mecz zakończył się dużym rozczarowaniem. Przez nieskuteczność gospodarzy padł remis 1:1, który dla Fiorentiny jest jak porażka.

Trener Italiano dysponujący bardzo szeroką, wyrównaną kadrą w Wielką Sobotę przeprowadził parę zmian w porównaniu z meczem z Cremonese w środku tygodnia. „Viola” po 29 kolejkach z bilansem 11-8-10, gole: 34:32 zajmuje 9. miejsce w Serie A mając na swoim koncie 41 punktów. W środę Włosi przylecą do Polski, dzień później o 21:00 odbędzie się mecz przy Bułgarskiej. Po nim Fiorentina zagra dopiero w poniedziałek, 17 kwietnia, kiedy o godzinie 20:45 na Stadio Artemio Franchi zmierzy się z Atalantą Bergamo.

29. kolejka Serie A, sobota, 8 kwietnia, godz. 14:30
ACF Fiorentina – Spezia Calcio 1:1 (1:1)
Bramki: 25.Wiśniewski – sam. – 32.M’Bala Nzola
Widzów: 35863
Skład: Terracciano – Dodo, Martinez Quarta, Igor, Biraghi – Castrovilli (71.Barak), Mandragora (80.Duncan) – Ikone (60.Gonzalez), Bonaventura, Sottil (60.Brekalo) – Cabral (80.Jović).

FC Basel po odpadnięciu w tygodniu w 1/2 finału Pucharu Szwajcarii nie pozbierało się w lidze. Wczoraj podopieczni Heiko Vogela tylko zremisowali z niżej notowanym Mistrzem Szwajcarii broniącym się przed spadkiem, FC Zurich wynikiem 1:1. Bazylea prowadziła na wyjeździe 1:0, ale na końcu i tak nie potrafiła wygrać. FCB zajmuje 5. miejsce w lidze mając tyle samo oczek, co czwarty i trzeci zespół, który swój mecz w tej kolejce rozegra jutro. Serię 14 z rzędu meczów na 2 frontach bez porażki (w lidze 12 spotkań) przerwało za to OGC Nice. Zawodnicy Didiega Digarda w sobotni wieczór przegrali u siebie z liderującym PSG 0:2 mając już passę 5 gier w Ligue 1 bez zwycięstwa. OGC Nice po 30. kolejce z 45 punktami na swoim koncie zajmuje dopiero 8. miejsce. Pierwszy mecz 1/4 finału UEFA Europa Conference League 2022/2023, FC Basel – OGC Nice odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia, o godzinie 21:00. Po nim Francuzi 16 kwietnia o 15:00 zagrają na wyjeździe z Brest, natomiast Szwajcarzy tego samego dnia o 16:30 zmierzą się u siebie z liderem Young Boys Berno, który niedawno wyeliminował potencjalnego rywala Lecha Poznań w półfinale LKE w 1/2 finału Pucharu Szwajcarii.

Pierwszy mecz 1/4 finału Ligi Konferencji, Lech Poznań – ACF Fiorentina odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia, o godzinie 21:00 przy Bułgarskiej a rewanż zostanie rozegrany w czwartek, 20 kwietnia o 18:45 we Florencji. Półfinał UEFA Europa Conference League odbędzie się 11 i 18 maja (rewanże), Mistrz Polski w razie przejścia Włochów dnia 11 maja zagrałby z OGC Nice lub FC Basel u siebie.