Rozegrano 1/4 finału Ligi Konferencji

W czwartek, 20 kwietnia na łącznie 4 stadionach odbyły się rewanżowe mecze w ramach ćwierćfinału piłkarskiej Ligi Konferencji sezonu 2022/2023. W rewanżach nie zabrakło niespodzianek, bliski sensacji był choćby Mistrz Polski, Lech Poznań strasząc Fiorentinę prowadzeniem 3:0.

Tydzień temu najwyżej wygrała Fiorentina, która po wyjazdowym triumfie nad Lechem Poznań aż 4:1 jedną nogą była już w półfinale Ligi Konferencji. Niespodziankę 13 kwietnia sprawił Anderlecht Bruksela pokonując u siebie AZ Alkmaar 2:0, tydzień temu nie było rozstrzygnięć w parach KAA Gent – West Ham United 1:1 oraz FC Basel – OGC Nice 2:2.

Bramkowe remisy na wyjazdach sprawiły, że w czwartkowych rewanżach faworytami do awansu do 1/2 finału były ekipy OGC Nice oraz West Ham United, które na krajowym podwórku nie zachwycają, a Liga Konferencji to dla nich odskocznia. West Ham postawił kropkę nad i rozbijając u siebie KAA Gent 4:1.

Gorzej poszło Fiorentinie, która w pewnej chwili przegrywała z Lechem Poznań 0:3. W końcówce Kolejorz stracił 2 bramki, wygrał 3:2 i godnie pożegnał się z Ligą Konferencji 2022/2023. Oprócz West Ham United oraz Fiorentiny dalej gra też AZ Alkmaar, który odrobił wynik 0:2 u siebie. Holendrzy już po 14 minutach prowadzili z Belgami 2:0, w serii rzutów karnych Anderlecht Bruksela zmarnował dwie jedenastki, AZ wygrało po karnych 4:1 i awansowało do półfinału.

Niespodzianka miała miejsce we Francji. OGC Nice prowadząc 1:0 poległ przed własną publicznością z rewelacyjnym FC Basel rezultatem 1:2. Szwajcarzy w 86 minucie doprowadzi do remisu, w pierwszej połowie dogrywki strzelili drugą bramkę i zwyciężyli na wyjeździe 2:1. Wygrani czwartkowych meczów otrzymali 2.000 punktów do klubowego współczynnika UEFA, natomiast ekipy, które zremisowały dopisały sobie 1.000 punktów. Zwycięzcy w parach dostali dodatkowe 1.000 punktów do klubowego współczynnika + 2 miliony euro premii od UEFA.

W półfinale rozgrywek ACF Fiorentina podejmie FC Basel a West Ham United zmierzy się z AZ Alkmaar. 1/2 finału Ligi Konferencji odbędzie się 11 i 18 maja (rewanże). Finał UEFA Europa Conference League 2022/2023 zaplanowano na 7 czerwca w Pradze (Eden Arena).