575 materiałów w niezapomnianym sezonie

Pucharowy sezon 2022/2023 dał wszystkim kibicom wiele radości pozwalając Lechowi Poznań zarobić miliony euro, zwiększyć swój klubowy współczynnik z 6.000 do 19.000 punktów, przeżywać niezapomniane emocje i być świadkiem pisania historii klubu czy polskiej piłki. Lech Poznań dużo zyskał także pod względem marketingowym, zyskaliśmy również my mogąc dodatkowo promować markę KKSLECH.com. Oczywiście wcześniej trzeba było poświęcić mnóstwo godzin, żeby już od maja 2022 roku wyprodukować mnóstwo pucharowych treści.

W najbliższych tygodniach na różne, często unikalne sposoby podsumujemy pucharowy sezon 2022/2023 w wykonaniu Lecha Poznań zaczynając od dwóch serwisowych podsumowań. Już rok temu o tej porze można było ostrzyć sobie zęby na pucharowy sezon 2022/2023, gdyż Kolejorz dnia 26 kwietnia 2022 w sposób matematyczny miał już zapewniony start w Europie. Po realizacji sportowego celu minimum było przede wszystkim wywalczenie tytułu Mistrza Polski dzięki któremu niebiesko-biali mieliby ułatwioną ścieżkę do fazy grupowej minimum Ligi Konferencji.

PUCHARY BYŁY PRIORYTETEM

W maju 2022 po zdobyciu mistrzostwa przez Lecha Poznań priorytetem dla nas stały się europejskie puchary, którym było wszystko podporządkowane. Zaraz po dniu 14 maja było wiadomo na czym w kolejnych tygodniach/miesiącach będzie bazowała ta strona, jakie treści będą królowały na KKSLECH.com i to tak długo aż Kolejorz nie odpadnie z europejskich pucharów. Już od maja można było zacząć wykorzystywać doświadczenie zebrane w pucharowym sezonie 2015/2016 a przede wszystkim w 2020/2021, kiedy Kolejorz także rywalizował co 3-4 dni. Celem było tworzenie jeszcze ciekawszych, rozbudowanych artykułów będących czymś zupełnie innym od tekstów pisanych często na 15-20 zdań, tworzonych na kolanie i z wycenami z Transfermarktu. Unikalność pucharowych materiałów była na 1. miejscu, to musiało być coś zupełnie nowego, innego, coś co nie pojawiało się nigdzie indziej.

Materiały z którymi mieliście okazję zapoznać się w ciągu ostatniego roku pochłonęły mnóstwo godzin, ale warto było je opublikować. Najtrudniejszymi artykułami do wyprodukowania były te z cyklu „przegląd kadry rywala”. Tworzenie tego typu artykułu pochłaniało od 7 do 10 godzin w zależności od m.in. dostępności meczów danego przeciwnika (video), jego pucharowej historii, liczby piłkarzy w kadrze a nawet ich cv. Były to zdecydowanie najtrudniejsze teksty do zredagowania, zawierały dużo wiadomości w tym informacji o sposobie gry konkretnego rywala, który często grał w zupełnie innym stylu od Kolejorza lub od jeszcze poprzedniego przeciwnika.

Ile czasu zajmowało tworzenie pucharowego tekstu na temat danego rywala?

„Przegląd kadry rywala” – ok. 7-10 godzin (ok. 2,5 godziny na zredagowanie tekstu)
„Od jeszcze innej strony” – ok. 3,5 godziny
„Przed meczem” – ok. 2 godzin
„Warto wiedzieć” – ok. 1,5 godziny
„Zapowiedź” – ok. 45 minut

Zwykły/inny artykuł dotyczący przeciwnika – ok. 2,5 godziny

Pucharowy ruch na KKSLECH.com
null
null

10 RYWALI, 20 MECZÓW

W pucharowym sezonie 2022/2023 a konkretnie od maja ubiegłego roku na KKSLECH.com powstało dokładnie 575 pucharowych tekstów z czego 493 na temat Ligi Konferencji. Na temat 10 rywali wyprodukowaliśmy 411 artykułów z czego najwięcej (61) na temat Bodo/Glimt. Nie w tym nic dziwnego. Na Norwegów trafiliśmy w listopadzie, graliśmy z nimi dopiero w lutym, wcześniej zima była bardzo długa i ten czas sprzyjał, aby doszczętnie wyczerpać temat gry Lecha Poznań z Bodo/Glimt. Dużo tekstów powstało też o Fiorentinie (46) czy o dwumeczu Kolejorza z Karabachem (44). Na tematy pozostałych rywali już nieco mniej, a jednym z powodów był czas. Konkretnie czas pomiędzy meczami poszczególnych rund kwalifikacyjnych czy nawet w grupie C, przez co kilka tematów lądowało w jednym i tym samym materiale. W przypadku 8 z 10 przeciwników powstały wszystkie artykuły, jakie mieliśmy w planach wyprodukować, jesienią wyjątkiem był Villarreal. W przypadku Hiszpanów przed 6. kolejką Ligi Konferencji nie pojawił się artykuł typu „od jeszcze innej strony”, bo był to okres tak jakby kibicowskiego przesycenia meczami co 3-4 dni, Lechem Poznań, był to czas mniejszego zainteresowania kibiców losami klubu, dlatego została podjęta decyzja o odpuszczeniu sobie w ogóle tworzenia tego materiału.

Liczba opublikowanych artykułów na temat rozgrywek/danego przeciwnika:

Liga Mistrzów – 82
Liga Konferencji – 493
Dwumecz z Bodo/Glimt – 61
Dwumecz – Fiorentiną – 46
Dwumecz z Karabachem – 44
Dwumecz z Djurgarden – 42
Dwumecz z Dinamem – 41
Dwumecz z Vikingurem – 39
Dwumecz z Austrią – 36
Dwumecz z Villarrealem – 35
Dwumecz z Dudelange – 34
Dwumecz z Hapoelem – 33

null
null

W rundzie jesiennej a tak naprawdę w letniej największym zainteresowaniem internautów KKSLECH.com cieszył się cały cykl i wszystkie pucharowe artykuły dotyczące Lecha Poznań rywalizującego z Karabachem Agdam. Wpływ na aż 613 tysięcy czytań na pewno miał okres, kiedy był rozgrywany ten dwumecz. Odbył się on w letnim czasie transferów, kiedy na KKSLECH.com zawsze jest najwięcej osób, dlatego siłą rzeczy wielu internautów zdecydowało się również na czytanie o Karabachu Agdam i z rywalizacji Mistrza Polski z Azerami. Swoje zrobiła też sportowa stawka dwumeczu, ranga rozgrywek, dużo czasu pomiędzy losowaniem a pierwszym spotkaniem, wynik pierwszego meczu i łomot w rewanżu, który od razu przyciągnął na stronę kibiców innych zespołów niż Lech Poznań.

Na 2. miejscu były teksty o Villarrealu (377 tysięcy czytań) a na trzecim o Djurgardenie (344 tysięcy). Rozczarowującą liczbą jest wynik 303 tysięcy czytań materiałów na temat Fiorentiny. Powodów jest kilka. Przede wszystkim Fiorentina to jednak nie Roma, Lazio, Inter, Milan czy Juventus, w 1/4 finału Ligi Konferencji można było spodziewać się kogoś bardziej medialnego, ale ta edycja rozgrywek jest słabsza od poprzedniej, w której grała Marsylia, wspomniana Roma, Leicester czy Feyenoord. Ponadto nastąpił tak jakby przesyt treściami pucharowymi, mieliśmy większą konkurencję ze strony krajowych mediów, które nagle zainteresowały się Ligą Konferencji a w dodatku po porażce u siebie 1:4 europejskie puchary w sezonie 2022/2023 interesowały już niewielu kibiców Lecha Poznań.

Najmniej ludzi i tak zapoznało się z artykułami dotyczącymi Dudelange (159 tysięcy czytań). Nie był to zbyt atrakcyjny rywal marketingowo czy kibicowsko, w dodatku Kolejorz grał z nim w czasie ligowego dołka, który od razu spowodował odpływ internautów w ciągu tygodnia. W przypadku Hapoelu Beer-Sheva powodem niższego zainteresowania niż zakładano był raczej wynik pierwszego meczu (0:0), który został uznany w Poznaniu za porażkę, sam Lech nie strzelił gola, wcześniej w spotkaniu ligowym także było 0:0, właśnie od początku października szło zauważyć Lechowy przesyt w tym spadające zainteresowanie kibiców losami klubu w trakcie tygodnia, które ciągnęło się aż do kwietnia.

Na temat którego pucharowego rywala teksty cieszyły się największym zainteresowaniem?

Karabach Agdam – 613 tys. czytań
Villarreal CF – 377 tys. czytań
Djurgarden Sztokholm – 344 tys. czytań
Vikingur Reykjavik – 319 tys. czytań
Bodo/Glimt – 310 tys. czytań
Austria Wiedeń – 308 tys. czytań
ACF Fiorentina – 303 tys. czytań
Dinamo Batumi – 187 tys. czytań
Hapoel Beer-Sheva – 166 tys. czytań
F91 Dudelange – 159 tys. czytań

null

Europejskie puchary 2022/2023 składające się w przypadku Lecha Poznań z aż 20 meczów miały wpływ na wzrost medialności i rozpoznawalności klubu oraz naszej witryny. Dzięki Lidze Konferencji umacnialiśmy markę serwisu KKSLECH.com, który w lipcu tego roku skończy już 18 lat. Unikalność czy profesjonalizm łącznie 575 pucharowych tekstów, jakie powstały od zakończenia sezonu 2021/2022 na KKSLECH.com miały wpływ na statystyki tej witryny. Pucharowe materiały wygenerowały łącznie 5,6 mln odsłon. Podczas pucharowych meczów Kolejorza wykonaliśmy ponad 4 tysiące zdjęć, przedmeczowe i meczowe raporty na żywo trwały na KKSLECH.com aż 73 godziny, blisko 53 godzin spędziliśmy przy Bułgarskiej relacjonując wszystkie domowe gry Mistrzów Polski, a nasi korespondenci byli obecni jeszcze w Wiedniu. Byliśmy też obecni na wszystkich przedmeczowych treningach Lecha w Poznaniu prezentując Wam również przed każdym spotkaniem to, jak prezentuje się stadion udekorowany w czarno-zielone barwy UEFA Europa Conference League.

W niektórych okresach pucharowego sezonu 2022/2023 w budowaniu zasięgów pomagały nam wyniki czy przebieg dwumeczów. Na przykład porażka na Islandii a później odrobienie strat w rewanżu po dogrywce z punktu czysto marketingowego było dla nas bardzo korzystne. Dużo dobrego zrobiło trafianie na często obcych przeciwników z krajów, w których Kolejorz nigdy wcześniej nie gościł, na Austrię Wiedeń po 14 latach czy pokonanie u siebie Villarreal lub Bodo/Glimt. Mnóstwo ludzi na stronę przyciągnął wynik osiągniętych przez Lecha Poznań w Szwecji czy przebieg spotkania we Florencji. Tłumy siedziały na KKSLECH.com w czasie pucharowych losowań, największym zainteresowaniem cieszyło się losowanie 1/16 Ligi Konferencji oraz ćwierćfinału. Umocnienie się marki KKSLECH.com pozwoliło nam pozyskać partnera z branży bukmacherskiej, strategicznego sponsora Pogoni Szczecin – firmę Betcris.

Odsłony pucharowych tekstów: 5,6 mln
Liczba pucharowych tekstów: 575
Liczba wykonanych zdjęć: ok. 4200
Liczba godzin relacji na żywo: 73h (52h prosto z Bułgarskiej)

null

GŁÓWNIE WEJŚCIA BEZPOŚREDNIE

Zdecydowana większość wejść na KKSLECH.com w pucharowym okresie to tzw. wejścia bezpośrednie (bez linkowania). Nie ma w tym nic dziwnego, istnienie serwisu od lata 2005 roku sprawia, że kibice zainteresowani losami klubu wiedzą, gdzie szukać informacji. W pucharowym sezonie 2022/2023 udało się jednak pozyskać dodatkowych czytelników z dwóch miejsc. KKSLECH.com zdominowało treści na temat Lecha Poznań wyświetlające się w wiadomościach aplikacji Flashscore z której głównie na smartfonach korzysta chyba każdy kibic Kolejorza. Zdominowaliśmy także pucharowe treści w google w tym w google news. Nie ma co ukrywać, że taki był nasz cel, celem była wysoka zauważalność właśnie tam a nie na przykład na wszelkich, nieefektywnych portalach społecznościowych typu Facebook czy Twitter. KKSLECH.com nie posiada konta na słynnym fejsie, ma za to wymarły, nieaktywny od 3 lat profil na Twitterze. Tego typu portale społecznościowe i linkowanie tam jakichkolwiek treści są stratą czasu. Szczególnie na Twitterze głównie młodym kibicom wystarczają jedynie informacje obrazkowe w tym zdjęcia piłkarzy podczas treningu serwowanych przez klub i na tym często kończy się Lechowa wiedza. Dla przeciętnego użytkownika portalu społecznościowe treści pucharowe na KKSLECH.com są mało interesujące, za długie i zbyt obszerne, żeby mogły zaciekawić, w dodatku samych treści na tej witrynie jest po prostu za dużo. W liczbie 5,6 mln odsłon pucharowych artykułów w sezonie 2022/2023 raptem 1719 pochodziło z portali społecznościowych (1380 z Facebooka i 339 z Twittera). Z google news pozyskaliśmy już 540 tysięcy a z aplikacji Flashscore 28 tysięcy osób, zatem różnica jest kolosalna, gdy porówna się z nieistotnymi, nieefektywnymi dla nas kanałami social media.

KKSLECH.com dominuje na Flashscore
null
KKSLECH.com w wiadomościach google
null

NIE WSZYSTKO BYŁO IDEALNIE

Podsumowując. Dziękujemy wszystkim czytelnikom za korzystanie z naszych pucharowych treści, bowiem artykuły pojawiające się tutaj są przede wszystkim dla Was. Dziękujemy również mediom takim jak np. Radio ZET, Meczyki.pl czy Głos Wielkopolski, które korzystając z pucharowych wiadomości KKSLECH.com w poszczególnych okresach sezonu umiały podawać źródło. Podawanie źródła nie było standardem, nie wszyscy potrafili się zachować, być może myśleli, że nikt nie zauważy skąd wzięli niektóre rzeczy w tym statystyki a ich autor nie skapnie się. Z pucharowej pracy wykonanej w sezonie 2022/2023 również na rzecz i ku chwale Lecha Poznań można być dumnym, lecz nie wszystko wszystko idealnie jak można to wywnioskować po przeczytaniu tego materiału. Apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia, można było spodziewać się większego zainteresowania ze strony kibiców Lecha Poznań, internautów KKSLECH.com tekstami na temat Fiorentiny, Djurgarden, Bodo/Glimt czy niektórych meczów w fazie grupowej Ligi Konferencji. Dzięki liczbie 20 pucharowych spotkań od 5 lipca 2022 do 20 kwietnia 2023 dało się mimo wszystko zebrać duży bagaż medialnych doświadczeń, tekst z pierwszymi wnioskami po pucharowym sezonie 2022/2023 pojawi się jutro. Tematy pucharowe oczywiście nie kończą się, jest ich teraz mniej, na tyle mniej, że w piątek pojawi się artykuł z cyklu „Na chłodno” a w poniedziałek zostaną zaserwowane „Pyry z gzikiem”, które będą podawane już regularnie co tydzień.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Sp pisze:

  Gratulacje.
  By serwis się rozwijał musimy grać w europejskich pucharach. 3 lata temu redakcja była w Lizbonie teraz we Wiedniu. Oby w przyszłym sezonie było więcej relacji z wyjazdowych meczów w europie. Dlatego trzeba klikać w chuj razy w reklamy, zwłaszcza tą Betcrisu by zauważyli, że z tej strony jest mnóstwo przekierowań.
  Gdy czytamy tutaj codziennie i się udzielamy to odrazy słuchając innych programów wyczujemy, że ktoś wyraża się tym co tutaj przeczytał. Dobrasz często przytacza to co jest tutaj, a tylko raz usłyszałem jak powiedział, Arek z KKSu. Ja właśnie na poprzednim telefonie dostawałem powiadomki tego Google news, a teraz mi nie przychodzą.
  Artykuły na temat przeciwnikowi można podsumować krótko TOP!
  Szkoda, że w tym sezonie nie będziemy chociaż vice mistrzem, no ale najważniejsze jest zakwalifikowanie się do eliminacji.
  Jeszcze raz redakcjo i użytkownicy Gratulacje.
  Wielki Kolejorz KKS!

 2. kri$$ pisze:

  Dzięki Redakcjo za kawał dobrej porządnej roboty.
  Jak można było życ bez Was te 10 lat wstecz?
  Trzymacie wysoki poziom i nie zwalniajcie!

 3. Kosi pisze:

  Widac, ze duzo serca zostalo wlozone w te teksty. Bardzo interesujace, bylo cos innego niz zwykle, z reka na sercu przyznaje, ze wszystkiego nie dalem rady przeczytac opuszczajac losowanie grup przez prace.

 4. Bigbluee pisze:

  Gratulacje i trzymać tak dalej 🙂 Jak zwykle nadrabiam czytanie w czwartki, tego co zostało opublikowane w tygodniu. Dobrze powiedziane o fejsbukowiczach i twitterowcach. Niestety tak jest. Nawet na fejsie na różnych grupach zaczyna dominować obrazkowosc jak na instagramie. Treści rzeczowych tyle co kot napłakał.
  Podziękuję też w imieniu tych co czytają a nie piszą komentarzy 🙂