Rekordowy wydatek Lecha na premie managerskie

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował kolejny, coroczny raport, w którym znalazły się sumy wynagrodzeń, jakie zapłaciły pośrednikom transakcyjnym kluby grające na co dzień w PKO Ekstraklasie, w I-lidze i w II-lidze. W raporcie PZPN znalazły się kwoty wypłacone managerom piłkarskim działającym w naszym kraju od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. W porównaniu z poprzednim raportem łączna suma wydanych pieniędzy na agentów spadła, ale Lech Poznań wydał więcej.

Kwoty z najnowszego raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej, które trafiły na konta bankowe agencji managerskich lub osób prywatnych zajmujących się transferami na polskim rynku znowu są wysokie, jednak przez ostatni rok spadły o ponad 5 milionów złotych. Kluby z Ekstraklasy, I i II-ligi przez ostatni rok od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023 wydały na opłaty dla agentów łącznie 37,5 mln zł (o ponad 5 milionów mniej aniżeli 12 miesięcy wcześniej). 3,4 mln złotych zasiliło konta pośredników transakcyjnych od władz klubów z I-ligi (wzrost), niecałe 600 tysięcy złotych od zarządów klubów z II-ligi (spadek) a ponad 33 miliony złotych trafiły do nich od klubów z PKO Ekstraklasy (mniej o 6 milionów niż rok wcześniej).

Pomiędzy 1 kwietnia 2022 roku a 31 marca 2023 roku najwięcej tzw. „pośrednikom transakcyjnym” wypłacił Lech Poznań (blisko 9 milionów złotych) co przełożyło się na konkretny wynik sportowy. Kolejorz zdobył tytuł Mistrza Polski na 100-lecie, awansował do finału Pucharu Polski, w okresie raportu doszedł także do 1/4 finału Ligi Konferencji, zatem osiągnął dwa znaczące sukcesy. Dalej była Legia Warszawa z wydatkiem na managerów w wysokości 5 milionów złotych oraz Śląsk Wrocław dający na premie dla agentów prawie 3,5 mln złotych.

Przez trudności finansowe coraz mniej na agentów zaczęło wydawać więcej klubów, jednak wciąż powyżej miliona przeznaczano na premie w 7 klubach pomijając oczywiście te wspomniane wyżej (Lech, Legia i Śląsk). W najnowszym raporcie PZPN da się zauważyć, że stosunkowo mało pieniędzy na premie dla agencji managerskich wydano w Stali Mielec, Jagiellonii Białystok, Koronie Kielce i w Warcie Poznań, która mimo raptem 265 tysięcy wydanych na agentów czy agencje managerskie odnosi cały czas dobre wyniki.

Dokładna kwota 8 967 014,09 zł wydana na opłaty managerskie przez Lecha Poznań na tle poprzednich lat jest wysoka, najwyższa w historii. Przykładowo w raporcie PZPN-u z kwietnia 2019 widniała suma prawie 7 milionów złotych, a jeszcze wcześniej w raporcie za okres od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018 blisko 8 milionów. We wcześniejszych 2 latach Kolejorz na agentów przeznaczał po 5 milionów złotych, natomiast w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 zarząd wydał kwotę w wysokości zaledwie 1,7 mln złotych.

Włodarze Lecha Poznań przeznaczając ostatnio na premie managerskie rekordową kwotę prawie 9 milionów złotych podczas ostatnich dwóch okienek transferowych sprowadzili na Bułgarską m.in. Artura Rudko, Gio Tsitaishviliego, Filipa Dagerstala, Afonso Sousę czy Mateusza Żukowskiego, ale przede wszystkim przedłużyli umowy Michała Skórasia, Mikaela Ishaka, Jespera Karlstroma czy Antonio Milicia.

Wydatki na agentów i agencje managerskie rosły w Polsce z każdym rokiem, ostatnio tak jakby się zatrzymały. Jeszcze parę lat managerowie czy agenci dostawali dużo mniej pieniędzy za swoją pracę, przykładowo od kwietnia 2015 do marca 2016 roku w Ekstraklasie wypłacono im w sumie niespełna 17 milionów złotych premii. Za rok na przełomie kwietnia i maja PZPN opublikuje kolejny raport, można spodziewać się w nim podobnych wydatków polskich klubów na agentów zwanych oficjalnie „pośrednikami transakcyjnymi”.

Aktualnie w Ekstraklasie oficjalnie działa ponad 150 agentów lub firm managerskich. Niektóre agencje mają po kilku pracowników, przez co liczba pośredników w Polsce liczy tak naprawdę kilkaset osób. Nazwiska agentów reprezentujących siebie bądź swoje firmy, którymi władają znajduje się -> TUTAJ. Można również sprawdzić -> TUTAJ do kogo należą niektórzy zawodnicy.Od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023
null

Od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022
null

Od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021
null

Od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020
null

Od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019
null

Od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

 1. Ostu pisze:

  A jest zestawienie ile z tej „prowizji” zainkasowała Fabryka Futbolu ?
  No i ile za transfery IN ?

 2. Gadzuki pisze:

  Zajebiste w tym zestawieniu są wydatki Ślaska Wrocław i efekt tych wydatków.

 3. Levin_9 pisze:

  Wydaliśmy na agentów 2 mln €, tylko o milion złotych mnie niż wynosi cały budżet Warty. Gdyby Zieloni zachowali taką relację w stosunku pieniądz – punkty, z budżetem naszym czy legii zdobywaliby tytuły jak Wisła Cupiała przy okazji grając co kilka lat w LM. Ale to tylko teoria.