Tysiące kilometrów w Europie

Lech Poznań podczas niezapomnianej pucharowej przygody w sezonie 2022/2023 zawitał aż do 10 miast pokonując razem blisko 46 tysięcy kilometrów. To oczywiście rekordowy sezon jeśli chodzi o liczbę kilometrów, który Kolejorz ustanowił nie tylko lecąc samolotem.Najdłuższymi podróżami były oczywiście te do Baku, Batumi czy na Islandię. Daleko było też do Izraela, gdzie przygotowania do wyjazdowego meczu z Hapoelem Beer-Sheva były bardzo trudne. Było to jedyne wyjazdowe spotkanie w pucharowym sezonie 2022/2023 przed którym Kolejorz nie odbył treningu na głównej płycie rywala. Żaden hotel w Beer Szewie nie spełniał wymogów, dlatego Lechowa delegacja udała się do Tel-Awiwu i stamtąd w dniu spotkania pokonała łącznie 220 kilometrów autokarem, żeby dotrzeć na mecz i z niego wrócić na lotnisko.

Zdarzyły się także 4 wyjazdy podczas których Lech Poznań spędził w kraju pucharowego rywala dłużej niż jedną noc. Na dwie nocne udał się do Gruzji, na Islandię, do Luksemburga i do Florencji. W sierpniu niebiesko-biali nie rywalizowali z F91 Dudelange w ich mieście tylko na obiekcie Stade de Luxembourg w Luksemburgu. Będąc na Islandii musieli również pokonać krótką trasę z Keflaviku do Reykjaviku a we wrześniu polecieli do Walencji, gdzie na stadionie Levante swoje domowe mecze rozgrywał jesienią Villarreal.

Lech Poznań zawsze wybierał loty czarterowe, zaczął od samolotu Boeing 737 linii UIA (ukraińskie linie lotnicze), którym poleciał do Baku. Do Gruzji musiał lecieć innym samolotem, bowiem w wynajęciu tej samej maszyny uprzedził go inny klub. Polskimi liniami LOT poznaniacy polecieli natomiast do Hiszpanii. Następnie do Wiednia, Bodo czy Sztokholmu udali się już liniami Enter Air i najpopularniejszą maszyną Boeing 737.

Nietypowy był niedawny wylot do Włoch. Po 8 latach Lech Poznań skorzystał z usług rumuńskich linii Carpatair lecąc samolotem Fokker 100. Kolejorz wybrał mały samolot, gdyż lotnisko we Florencji jest niewielkie i nie przyjmuje większych maszyn. Rumuński samolot znowu przyniósł szczęście, niebiesko-biali po 8 latach wrócili na obiekt Fiorentiny i znowu na nim wygrali.

Klub na 10 wypraw w europejskich pucharach 2022/2023 wydał około 9 milionów złotych.

Ile kilometrów pokonał Lech Poznań?

ok. 6700 – Baku (Azerbejdżan)
ok. 6500 – Batumi (Gruzja)
ok. 6000 – Keflavik (Islandia)
ok. 2000 – Luksemburg (Luksemburg)
ok. 5000 – Walencja (Hiszpania)
ok. 7500 – Tel-Awiw (Izrael)
ok. 1500 – Wiedeń (Austria)
ok. 5000 – Bodo (Norwegia)
ok. 2500 – Sztokholm (Szwecja)
ok. 3000 – Florencja (Włochy)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <