Przed meczem: Raków – Lech

Za 3 dni w niedzielę, 14 maja, o godzinie 17:30 w meczu 32. kolejki Ekstraklasy, Lech Poznań zagra na wyjeździe z Rakowem Częstochowa. Przed Kolejorzem szansa przerwania serii 8 kolejnych gier z „Medalikami” na wszystkich frontach bez wygranej.

Raków Częstochowa sezon 2022/2023 zaczął od wywalczenia Superpucharu Polski, który dołożył po majowym zdobyciu Pucharu Polski. Później celem wicemistrza Polski 2021/2022 był awans do fazy grupowej Ligi Konferencji, który się nie udał. Częstochowianie wyeliminowali kazachską Astanę i słowackiego Spartaka, ale przeciętna Slavia była już za mocna. Raków wygrał u siebie z zespołem z Pragi 2:1, w rewanżu po dogrywce poległ 0:2 odpadając tym samym z rozgrywek. Raków Częstochowa po odpadnięciu z europejskich pucharów stał się faworytem do zdobycia tytułu Mistrza Polski i z roli faworyta prędko zaczął się wywiązywać na boisku. Jesienią szybko wskoczył na fotel lidera ogrywając m.in. Legię Warszawa 4:0 czy Lecha w Poznaniu 2:1 realnie przekreślając szanse Kolejorza na obronę tytułu.

Podopieczni Marka Papszuna rundę jesienną zakończyli na 1. miejscu w tabeli. Raków Częstochowa w 17 kolejkach Ekstraklasy zdobył aż 41 punktów wyprzedzająca drugą Legię Warszawa o 9 oczek. „Medaliki” zimą stały się faworytem nawet do zdobycia dubletu wydając się być zespołem będącym poza zasięgiem wszystkich. Raków średnio rozpoczął jednak rundę wiosenną, nie grał za dobrze, miał problemy w ataku pozycyjnym, z upływem wiosny było lepiej aż w końcu przyszła zasłużona porażka z Legią w Warszawie 1:3. Mimo tamtej przegranej częstochowianie nie oddali już 1. miejsca w ligowej tabeli, w miniony weekend przegrywając w Kielcach z Koroną 0:1 i tak pierwszy raz w swojej historii zasłużenie sięgnęli po tytuł Mistrza Polski.

Czerwone kartki: 5
Średnie posiadanie piłki: 52,9% (52,7% u siebie)
Najwyższe zwycięstwo: Raków – Wisła 7:1 (05.11.2022)
Najwyższa porażka: Cracovia – Raków 3:0 (03.09.2022)
Ciekawostki: Ostatnia domowa porażka w 2021 roku, domowy bilans Rakowa w lidze 14-1-0, 40:7, najwięcej wygranych, najwięcej strzelonych goli, najmniej porażek i najmniej straconych bramek

Rakowowi Częstochowa mimo bardzo dobrego sezonu nie udało się wywalczyć dubletu. Dnia 2 maja dwukrotny triumfator Pucharu Polski z rzędu już od 7 minuty grał z przewagą jednego zawodnika, lecz do 120 minuty nie umiał strzelić gola na 1:0. W rzutach karnych lepsza była Legia Warszawa i to ona sięgnęła na Stadionie Narodowym po krajowy puchar. Raków w sezonie 2022/2023 i tak osiągnął dużo, wywalczył tytuł Mistrza Polski w bardzo dobrym stylu mając aktualnie aż 19 punktów przewagi nad czwartym Lechem Poznań.

Częstochowianie w 31 kolejkach ugrali już 71 oczek notując bilans 22-5-4, gole: 60:20. Podopieczni Marka Papszuna świetnie grają u siebie zaliczając bilans 14-1-0, bramki: 40:7. W tym sezonie tylko Jagiellonia Białystok umiała urwać punkt na terenie Rakowa, ostatnim klubem, który triumfował w Częstochowie był za to Górnik Zabrze (w grudniu 2021 roku). „Medaliki” mają obecnie passę 12 z rzędu ligowych zwycięstw u siebie. W Ekstraklasie wygrali najwięcej meczów, najmniej przegrali, najwięcej bramek strzelili i najmniej stracili. Pecha mieli tylko w Pucharze Polski, którego Raków nie obronił, choć przez całą edycję nie stracił żadnego gola.

W Ekstraklasie najlepszym strzelcem częstochowian z 10 trafieniami jest Bartosz Nowak, 7 asyst ma Fran Tudor, najwięcej meczów i minut rozegrał z kolei Zoran Arsenić. Ten obrońca za 3 dni będzie pauzował za kartki identycznie jak Gustan Berggren, Fabian Piasecki oraz Giannis Papanikolaou. Raków Częstochowa po niedawnej mistrzowskiej fecie dopiero dziś ma wrócić do treningów. Początek niedzielnego meczu Raków – Lech o godzinie 17:30. W razie wygranej Kolejorz zapewni sobie matematyczny awans do europejskich pucharów 2023/2024.

Zimowe transfery Rakowa Częstochowa:

Przyszli:
Jean Carlos Silva (Pogoń Szczecin)
Adrian Gryszkiewicz (Paderborn)

Odeszli:
Daniel Szelągowski (Chojniczanka Chojnice)

Jagiellonia Białystok – Raków Częstochowa 1:2
Motor Lublin – Raków Częstochowa 0:3 (PP)
Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa 0:2
Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
Raków Częstochowa – Cracovia Kraków 4:1
Legia Warszawa – Raków Częstochowa 3:1
Górnik Łęczna – Raków Częstochowa 0:1 (PP)
Radomiak Radom – Raków Częstochowa 0:0
Raków Częstochowa – Widzew Łódź 2:0
Miedź Legnica – Raków Częstochowa 0:2
Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 4:0
Legia Warszawa – Raków Częstochowa 0:0 k.6:5 (PP)
Korona Kielce – Raków Częstochowa 1:0

1. ryszbar pisze:

Jakoś dziwnie optymistycznie czekam na ten mecz. Raków świętuje więc wykorzystajmy to. Poza tym jest mocno wykartkowany. Taktyka pewnie będzie podobna jak na meczu z Cracovią.