Warto wiedzieć: Raków – Lech (14.05.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Raków Częstochowa – Lech Poznań (14.05.2023)

O polepszenie bilansu – Lech zagra jutro z Rakowem po raz 24 w historii i 16 w Ekstraklasie. Ma szansę na 7 zwycięstwo, 6 ekstraklasowe i 4 na wyjeździe.

Trzy wygrane w Częstochowie – Lech wygrał na wyjeździe z Rakowem w Ekstraklasie tylko 3 razy. Ostatnie wyjazdowe zwycięstwo miało nawet miejsce nie w Częstochowie a w Bełchatowie (jesień 2019 roku).

1994/1995, Raków Częstochowa – Lech Poznań 1:2
1997/1998, Raków Częstochowa – Lech Poznań 0:2
2019/2020, Raków Częstochowa – Lech Poznań 2:3

Seria meczów z golem – W ostatnich 15 meczach Lecha z Rakowem na wszystkich frontach padł minimum jeden gol. Ostatni raz nie było bramek wiosną 1995 roku (w Częstochowie 0:0).

O przełamanie – Lech ma z Rakowem serię 8 meczów z rzędu bez zwycięstwa – 3:3, 0:2 (w PP), 1:3, 2:2, 0:1, 1:3 (w PP), 0:2 (w SPP) i 1:2.

Cztery kolejne porażki – Lech przegrał z Rakowem wszystkie 4 mecze w 2022 roku. U siebie uległ 0:1, 0:2 (w SPP) oraz 1:2, w Pucharze Polski poległ 1:3.

Dawno bez wygranej – Lech ostatni raz pokonał Raków dokładnie 8 lutego 2020 roku (3:0 u siebie). Tamto spotkanie pamiętają już tylko Lubomir Satka, Filip Szymczak i Filip Marchwiński, a w Rakowie Fran Tudor, Tomas Petrasek, Sebastian Musiolik i Patryk Kun.

Powrót po wielu miesiącach – Lech ostatni raz gościł w Częstochowie dnia 12 września 2021 roku. Wtedy przegrywając 0:2 dał radę wyrwać remis 2:2.

Papszun znowu na drodze Lecha – Trener Marek Papszun lubi mecze z Lechem. Bilans w 11 spotkaniach mówi wiele – 7-2-2, 21:14

W dniu mistrzostwa – Lech zagra z Rakowem równo po roku od zdobycia tytułu Mistrza Polski 2022. 12 miesięcy temu 14 maja poznaniacy pokonali Wartę 2:1, a Raków przegrał w Lubinie dzięki czemu Kolejorz na kolejkę przed końcem rozgrywek 2021/2022 sięgnął po tytuł.

Nowy mistrz kontra stary mistrz – Przed nami mecz nowego Mistrza Polski ze starym już Mistrzem Polski. Lech Poznań może być pierwszym klubem, który sprowadzi Raków na ziemię.

Zasłużone mistrzostwo – Raków zdobył tytuł na 3 kolejki przed końcem jak najbardziej zasłużenie. Częstochowianie w Ekstraklasie wygrali najwięcej meczów, najmniej przegrali, najwięcej bramek strzelili i najmniej stracili. Pecha mieli tylko w Pucharze Polski, którego Raków nie obronił, choć przez całą edycję nie stracił żadnego gola.

Raków mocno osłabiony – Raków po weekendowej fecie wrócił do zajęć dopiero w czwartek. Będzie osłabiony, za kartki musi pauzować Zoran Arsenić (dotąd komplet meczów i najwięcej minut), Gustan Berggren, Fabian Piasecki oraz Giannis Papanikolaou.

Twierdza Częstochowa – Raków ma serię 12 z rzędu ligowych zwycięstw u siebie. Domowy bilans robi wrażenie – 14-1-0, bramki: 40:7.

Kto go pokona? – Raków ostatnie domowe spotkanie przegrał w grudniu 2021 roku. Wówczas w Częstochowie zwyciężył Górnik Zabrze.

O 3. miejsce – Może niewielu już wierzy w 3. miejsce, brązowy medal i prawie 4 miliony złotych więcej, ale szanse na podium nadal są. Przed meczem z Rakowem zespół Lecha będzie wiedział na czym stoi. W niedzielę o 15:00 drużyna Pogoni zmierzy się z Miedzią.

O puchary – Lech w tym momencie ma raptem 3 punkty przewagi nad piątym Piastem. Tylko wygrana w Częstochowie zapewni poznaniakom matematyczny awans do europejskich pucharów.

Lepiej na wyjazdach niż u siebie – Lech w tym sezonie ligowym lepiej punktuje na wyjazdach niż u siebie. Jutro celem jest 7 wyjazdowe zwycięstwo.

Dom: 8-2-6, 23:15
Wyjazd: 6-8-1, 21:14

Okres na gola – Lech w tym sezonie ligowym najskuteczniejszy jest między 41 a 50 minutą. W tym przedziale czasowym zdobył już 9 goli.

Ulubiony wynik – Lech 9 z 14 ligowych zwycięstw w tym sezonie osiągnął różnicą jednego gola. Ulubionym rezultatem poznaniaków jest 1:0 (5 takich wygranych).

Prawie zawsze wyższe posiadanie – Lech w tym sezonie ligowym prawie zawsze miał wyższe posiadanie piłki po końcowym gwizdku od rywala. Jedynym meczem, w którym miał niższe posiadanie niż przeciwnik było spotkanie w Warszawie.

Strzelić bramkę na 1:0… – Kolejorz w trwających rozgrywkach Ekstraklasy wygrał 12 z 13 meczów, w których jako pierwszy obejmował prowadzenie (12-1-0).

…i nie stracić na 0:1 – Lech w tym sezonie ligowym zwyciężył tylko 2 razy, gdy przegrywał 0:1. Straty odrobił w Białymstoku i w Łodzi (zwycięstwa 2:1).

Pięciu musi uważać – W niedzielę zagrożeni pauzą są Nika Kvekveskiri, Afonso Sousa, Adriel Ba Loua, Joel Pereira i Filip Marchwiński (kolejny zagrożony Filip Szymczak w tym sezonie już nie zagra). Kolejna kartka dla któregoś z nich będzie skutkowała nieobecnością w następnym meczu ligowym z Koroną w Kielcach (piątek, 19 maja, godz. 20:30).

Mecz na trzech kanałach – Niedzielne spotkanie pokaże na żywo C+ Premium, C+ 4K i dodatkowo otwarty kanał TVP Sport. My zapraszamy do śledzenia naszego tradycyjnego meczowego raportu na żywo na KKSLECH.com.

Będzie komplet – Jutrzejszy mecz obejrzy komplet około 5,5 tys. widzów. Nie jest to frekwencja, która może robić wrażenie.

Stefański rozjemcą – Arbitrem niedzielnych zawodów w Częstochowie będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy. Sędzia mieszkający w Warszawie to szczęśliwy arbiter dla Lecha w tym sezonie (bilans 4-2-0, 9:4). Za VAR będzie odpowiadał Bartosz Frankowski.

Lech nie jest faworytem – Według firmy bukmacherskiej BetCris faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 14 maja, o godzinie 17:30 będzie Raków. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 2.91, na remis 3.29 a na triumf Rakowa 2.49.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <