W oczekiwaniu na terminarz

W ciągu kilkunastu dni spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA ustali terminarz nowego sezonu 2023/2024. Ten ramowy jest już znany, wiadomo o terminach, w których zagra Lech Poznań. Czekamy tylko już na zestaw par nowych rozgrywek ligowych.

Ekstraklasa SA tworzy terminarz we współpracy z firmą GotPro uwzględniając zdanie klubów, które przekazują m.in. informacje o niedostępności swojego obiektu w danym terminie czy zgłaszają inne sugestie. Ramowy terminarz PKO Ekstraklasy na sezon 2023/2024 jest znany od marca i znajduje się -> TUTAJ, dokładne pary (kto z kim zagra i kiedy) możemy poznać nawet przed zakończeniem meczów barażowych w I-lidze (finał zaplanowano na 11 czerwca). W każdym razie w ciągu kilkunastu dni wszystko będzie jasne. Jasne są też kryteria, które Ekstraklasa SA bierze pod uwagę tworząc dokładny terminarz. Lech Poznań jako pucharowicz będzie jednym z czterech uprzywilejowanych klubów mogących liczyć na więcej.

Bliskie wyjazdy pucharowiczów

Ekstraklasa SA chce pomagać pucharowiczom, dlatego ustalając terminarz zamierza ograniczyć letnie podróże 4 najlepszych klubów danego sezonu do minimum. W ostatnich latach Lech Poznań na początku rozgrywek ligowych wybierał się m.in. do Wrocławia, Płocka czy Lubina. Wisły w lidze już nie ma, w Lubinie gościliśmy w sierpniu 2022 roku, niewykluczone zatem, że jednym z pierwszych wyjazdów Lecha Poznań w nowym sezonie 2023/2024 będzie ten na mecz ze Śląskiem do Wrocławia czy na teren beniaminka ŁKS-u Łódź. Być może w sierpniu Kolejorz zawita nawet do obu tych miast.

Więcej meczów u siebie

Zgodnie z pomysłem Ekstraklasy SA pucharowicze latem mają więcej meczów rozgrywać u siebie. Może dojść do sytuacji, w której przykładowo w 3 i w 4. kolejce będziemy rywalizować przy Bułgarskiej. Niemal na pewno na starcie sezonu 2023/2024 zespół Kolejorza będzie mierzył się z którymś z trzech beniaminków. Gra z beniaminkiem Ekstraklasy na starcie ligowych rozgrywek jest jedną z tradycji Lecha Poznań, zdarzały się nawet sezony, w których beniaminek w 1. kolejce przyjeżdżał na Bułgarską.

Lech będzie grał głównie w niedziele

Sezon 2023/2024 ruszy w piątek, 21 lipca. Lech Poznań w 1. kolejce może zagrać w piątek, w sobotę lub w niedzielę. Od 2. kolejki PKO Ekstraklasy będzie grał już wyłącznie w niedziele o godzinie 15:00 bądź o 17:30. Ekstraklasa SA z góry ustawi wszystkie ligowe mecze Lecha Poznań na niedziele uwzględniając oczywiście nasze czwartkowe rywalizacje w eliminacjach Ligi Konferencji. Od 2 do 7. kolejki na pewno będziemy rywalizować tylko w niedziele, o czym powinien pamiętać każdy kibic.

Możliwość przełożenia dwóch meczów

Pucharowicze 2022/2023 będą mogli przełożyć latem 2 spotkania ligowe. Jedno w trakcie eliminacji (I-III runda kwalifikacyjna) oraz drugie pomiędzy meczami fazy play-off (IV runda eliminacyjna). Terminami rezerwowymi dla pucharowiczów są dni 26-27 września, gdy odbędzie się 1/32 finału Pucharu Polski 2023/2024 (czterech pucharowiczów 2022/2023 ominie tę fazę rozgrywek) oraz po rundzie jesiennej 2023 – 19-20 grudnia. Jednym z meczów, który Lech Poznań będzie mógł przełożyć będzie więc spotkanie z Legią Warszawa, z Rakowem Częstochowa lub z Pogonią Szczecin. Rok temu w terminie 1/32 finału Pucharu Polski graliśmy z innym pucharowiczem Lechią Gdańsk. W tym roku wiele wskazuje na spotkanie z Pogonią Szczecin.

Hit w środku rundy

Ekstraklasa SA na pewno nie upchnie hitowych meczów takich jak Lech Poznań – Legia Warszawa na sierpień czy na grudzień. Jesienią klasyk polskiej ligi ponownie odbędzie się w drugiej połowie września, w październiku lub w pierwszej połowie listopada. Rok temu miał miejsce zaraz po przerwie na kadrę, tej jesieni może być tak samo. Ekstraklasa SA chce uniknąć sytuacji, w której oba kluby spotkałyby się w Ekstraklasie 3 dni po możliwym meczu w fazie grupowej europejskich pucharów.

Faworyci kończą u siebie

Każdy z głównych kandydatów do tytułu Mistrza Polski w danym sezonie zakończy rozgrywki meczem u siebie. Tak jest od 2020 roku, gra przedsezonowego kandydata do mistrzostwa w ostatniej serii spotkań przed własną publicznością to pewniak. Ekstraklasa SA chce, aby dany klub mający największe szanse na tytuł kończył sezon u siebie, by zaraz po ostatnim meczu mógł świętować mistrzostwo. W ostatnich latach sezon na swoim obiekcie kończył m.in. Lech Poznań, Legia Warszawa czy Pogoń Szczecin, niedawno cała najlepsza czwórka w sezonie 2021/2022 kończyła rozgrywki 2022/2023 u siebie. Lech Poznań na 100% w 34. kolejce dnia 25 maja 2024 roku zaprezentuje się przy Bułgarskiej. Już teraz można się zastanawiać, kto wtedy zawita na nasz obiekt. Od 2020 roku 2 razy kończyliśmy sezon domowym meczem z Jagiellonią Białystok i po razie z Górnikiem Zabrze oraz z Zagłębiem Lubin.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Kosi pisze:

    Obstawiam, ze na ktorys w opisywanych terminow wetkna nam Warte Poznan. Poczatek ligi lub w 34 kol.

  2. Rahu pisze:

    Szybciej będzie terminarz niż transfery do Lecha. Czekam jak zawsze na ten plan, liczę tutaj na sprawiedliwość i na powrót „dom-wyjazd-dom-wyjazd”.