Lech najczęściej pokazywany

Sezon 2022/2023 piłkarskiej PKO Ekstraklasy był kolejnym, w którym kibice mogli śledzić wybrane spotkanie danej kolejki na otwartym kanale TVP Sport. Lech Poznań jako Mistrz Polski i klub godnie reprezentujący Polskę na arenie międzynarodowej był najczęściej pokazywaną drużyną szerszej publiczności w naszym kraju.

Wiosną w trakcie sezonu 2018/2019 władze Telewizji Polskiej nabyły prawa do pokazywania jednego wybranego przez siebie meczu w każdej kolejce Ekstraklasy, który na ogólnodostępnym kanale ma szansę zgromadzić więcej widzów niż spotkanie pokazywane na płatnej platformie Canal+. W zeszłych rozgrywkach Kolejorz najczęściej spośród wszystkich zespołów był pokazywany szerszej publiczności.

Telewizja Polska w rundzie jesiennej 2022/2023 transmitowała na żywo mecze Lecha Poznań w 1, 6, 8, 9, 11 i w 17. kolejce. TVP przeprowadziło wówczas transmisję z pojedynku ze Stalą Mielec, Lechią Gdańsk, Widzewem Łódź, Pogonią Szczecin, Legią Warszawa oraz z Jagiellonią Białystok. Akurat w tych spotkaniach podopieczni Johna van den Broma zanotowali bilans 3-2-1 przegrywając tylko raz u siebie ze Stalą. Łącznie 6 ogólnodostępnych meczów na antenie TVP Sport, w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej TVP Sport uczyniło Kolejorza najczęściej pokazywanym zespołem szerszej publiczności w całej polskiej lidze.

Wiosną Telewizja Polska pokazała mecz Lecha Poznań w ramach 20, 28, 29, 31 i 32. kolejki PKO Ekstraklasy 2022/2023. W nich Kolejorz rywalizował z Wisłą Płock, Legią Warszawa, Radomiakiem Radom, Cracovią Kraków oraz z Rakowem Częstochowa notując bilans 3-2-0. Przez całe rozgrywki TVP Sport pokazało łącznie 11 ligowych spotkań Lecha Poznań, w których zaliczyliśmy bilans 6-4-1. Kolejorz był najczęściej pokazywaną drużyną w ligowym sezonie 2022/2023 (11 razy), Telewizja Polska przeprowadziła transmisję z 4 meczów rozegranych przy Bułgarskiej.

W minionym już sezonie Lech Poznań zdominował ogólnodostępne transmisje w Telewizji Polskiej, bowiem na kanałach TVP (TVP2, TVP Sport) można było obejrzeć każdy domowy mecz Kolejorza w europejskich pucharach 2022/2023 i wyjazdowe starcia w trakcie eliminacji.

Liczba meczów i klub pokazywany w TVP w sezonie 2022/2023:

11 – Lech Poznań (6 razy jesienią)
10 – Legia Warszawa
9 – Raków Częstochowa
7 – Pogoń Szczecin
5 – Widzew Łódź
3 – Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Radomiak Radom
2 – Warta Poznań, Stal Mielec, Górnik Zabrze, Cracovia Kraków, Zagłębie Lubin, Wisła Płock, Śląsk Wrocław
1 – Miedź Legnica, Piast Gliwice, Korona Kielce

W ubiegłym sezonie 2022/2023 stacja TVP Sport pokazała co najmniej jeden mecz z udziałem każdego z 18 zespołów PKO Ekstraklasy. Spotkania Legii Warszawa były pokazywane 10 razy, z udziałem Rakowa Częstochowa 9 razy, Pogoni Szczecin 7 razy, dalej z ogólnodostępnymi transmisjami był Widzew Łódź – 5 razy. Transmisje w ogólnodostępnym kanale TVP Sport są bardzo istotne jeśli chodzi o dotarcie do szerszej publiczności. Dzięki temu wybrany mecz danej kolejki PKO Ekstraklasy ogląda dużo więcej osób, znacznie więcej niż transmitowany o tej samej porze pojedynek na antenie C+ Sport lub C+ Premium.

Telewizja Polska w porozumieniu z Ekstraklasą SA wybiera mecz do pokazania średnio miesiąc przed jego rozpoczęciem. Ma wpływ na ustalanie dokładnego planu konkretnej kolejki PKO Ekstraklasy często decydując się na transmisję danego meczu rozgrywanego o godzinie 15:00 lub o 17:30 (sobota bądź niedziela). Zdarzały się oczywiście wyjątki takie jak otwarta transmisja wieczornego spotkania sobotniego.Mecze w sezonie 2022/2023 pokazywane w otwartym kanale TVP:

1. kolejka: Lech Poznań – Stal Mielec
2. kolejka: Jagiellonia Białystok – Widzew Łódź
3. kolejka: Miedź Legnica – Warta Poznań
4. kolejka: Górnik Zabrze – Raków Częstochowa
5. kolejka: Cracovia Kraków – Piast Gliwice
6. kolejka: Lechia Gdańsk – Lech Poznań
7. kolejka: Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin
8. kolejka: Lech Poznań – Widzew Łódź
9. kolejka: Pogoń Szczecin – Lech Poznań
10. kolejka: Raków Częstochowa – Radomiak Radom
11. kolejka: Lech Poznań – Legia Warszawa
12. kolejka: Legia Warszawa – Warta Poznań
13. kolejka: Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa
14. kolejka: Legia Warszawa – Pogoń Szczecin
15. kolejka: Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa
16. kolejka: Raków Częstochowa – Wisła Płock
17. kolejka: Jagiellonia Białystok – Lech Poznań
18. kolejka: Widzew Łódź – Pogoń Szczecin
19. kolejka: Zagłębie Lubin – Legia Warszawa
20. kolejka: Wisła Płock – Lech Poznań
21. kolejka: Widzew Łódź – Śląsk Wrocław
22. kolejka: Legia Warszawa – Widzew Łódź
23. kolejka: Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa
24. kolejka: Legia Warszawa – Stal Mielec
25. kolejka: Pogoń Szczecin – Korona Kielce
26. kolejka: Legia Warszawa – Raków Częstochowa
27. kolejka: Radomiak Radom – Raków Częstochowa
28. kolejka: Legia Warszawa – Lech Poznań
29. kolejka: Radomiak Radom – Lech Poznań
30. kolejka: Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk
31. kolejka: Lech Poznań – Cracovia Kraków
32. kolejka: Raków Częstochowa – Lech Poznań
33. kolejka: Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin
34. kolejka: Legia Warszawa – Śląsk Wrocław

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <