Nowy podział środków w Ekstraklasie

W tym tygodniu podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy podjęto decyzję o wprowadzeniu nowego podziału środków finansowych w Ekstraklasie. Wszystkie kluby występujące w PKO Ekstraklasie 2023/2024 przyjęły nowe zasady podziału pieniędzy.

W zakończonym niedawno sezonie 2022/2023 obowiązywał podział widoczny na poniższej grafice. Na jego mocy Kolejorz za jeszcze wcześniejszy mistrzowski sezon 2021/2022 zgarnął prawie 29 milionów złotych z czego ponad 18 milionów dostał za wynik czysto sportowy. Wciąż nie wiadomo, ile oficjalnie Lech Poznań otrzyma za minione rozgrywki 2022/2023. Ekstraklasa SA wciąż nie ogłosiła tej informacji, w przypadku Kolejorza szacuje się jednak kwotę wynoszącą nieco ponad 23 miliony złotych.

Co było w sumie 28,66 mln od Ekstraklasy SA za mistrzowski sezon 2021/2022?

18,11 mln zł – wynik sportowy (Mistrzostwo Polski)
5,86 mln zł – kwota stała
3,92 mln zł – ranking historyczny obejmujący 5 ostatnich lat
750 tys. zł – PJS

null

Na mocy przyjętego nowego podziału środków finansowych obowiązującego od sezonu 2023/2024 o 6% zostanie zwiększona kwota stała dzielona po równo między wszystkie kluby, która obejmuje także dofinansowanie z ligi na szkolenie dzieci oraz młodzieży. Ponadto zmniejszeniu ulegnie kwota dzielona między kluby z tytułu tzw. „rankingu historycznego” (z 20% do 14%).

Utrzymana została natomiast premia dla klubów reprezentujących kraj w europejskich pucharach (miejsca 1-3/4). Nie zmieni się również podział pieniędzy przekazywanych przez Ekstraklasę SA na program PZPN-u o nazwie Pro Junior System oraz opłata solidarnościowa dla klubów spadających z ligi. Środki z tego tytułu będą jednak wypłacane klubom z miejsc 16-18 pod warunkiem gry w Ekstraklasie przez co najmniej dwa sezony przed spadkiem.

Lech Poznań straci na nowych zasadach dotyczących premii z tzw. „rankingu historycznego”. Będzie jednak powiększał przewagę finansową nad niektórymi klubami Ekstraklasy, gdy co roku będzie znajdował się w najlepszej trójce polskiej ligi zyskując tym samym premię dla tzw. „pucharowiczów”.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. 07 pisze:

  Czyli znowu średniacy zarobią wiecej

  • Kosi pisze:

   Powinna byc mniejsza kwota stala i wieksze roznice finansowe pomiedzy poszczegolnymi miejscami. Nie byloby juz zadnych meczow o nic.

 2. Hazaj pisze:

  Dziwaczne tytuły których nijak nie mogę zrozumieć gdy jako sportowiec (zawodowy) zarabiasz nie za spadek czy wydarzenia historyczne, a za sukces (utrzymanie w lidze czy miejsce na podium).
  Jeśli wszystkie zespoły dostają bejmy za samo granie w najwyższej lidze to OK. Ale jakieś „kwoty pocieszenia” dla spadkowiczów? Kasa za sukcesy z minionych sezonów? To bzdury.
  Tak samo premia za awans do rozgrywek (eliminacji) UEFA bez sensu. Im wyższe miejsce w tabeli LIGI (!!!) tym wyższa kwota i tyle.
  Broni się od biedy ProJunior bo i kwota relatywnie nieduża i coś tam napędza . Ale przy tzw „limicie młodzieżowych minut w sezonie” to masło maślane.

 3. Ostu pisze:

  Słabsi ZAWSZE walczą by było „sprawiedliwiej”…
  Powinno być wyłącznie za zajmowane miejsce – z wyraźną przewagą dla pierwszej czwórki – a nie jakieś solidarnościowe, które premiuje nieudolne zarządy…
  Ale czytam i wszem i wobec dyskutuje się o ograniczeniu „wielkomocarstwowych” pomysłów zarządów i zatrudnianie bywszych – znanych – trenerow i ustalanie osiągnięć „na miarę możliwości”…
  Nowy Podział Środków – do du.y