Dwa zespoły Lecha w pucharach

W nowym sezonie europejskich pucharów 2023/2024 zagrają dwie drużyny Lecha Poznań. Pierwszy zespół Kolejorza już 27 lipca zaprezentuje się w eliminacjach Ligi Konferencji, w październiku do gry w europejskich pucharach przystąpią juniorzy starsi.

Kilkanaście dni temu Lech Poznań U-19 po raz 4 w swojej historii został Mistrzem Polski Juniorów Starszych wygrywając CLJ po 5 latach przerwy. Dzięki zdobyciu tytułu w kategorii do lat 19 ekipa Kolejorza zaprezentuje się jesienia w UEFA Youth League, w której 5 lat temu już po jednym dwumeczu odpadła z Mistrzem Niemiec, Herthą Berlin. Sezon 2023/2024 będzie już 10 edycją młodzieżowej Ligi Mistrzów. Dotąd te rozgrywki 2 razy wygrała Chelsea FC oraz FC Barcelona a po razie FC Salzburg, FC Porto, Real Madryt, Benfica Lizbona i AZ Alkmaar. Holendrzy w niedawnym finale rozegranym w szwajcarskiej Genewie pokonali Hajduk Split aż 5:0.

W nowym sezonie UEFA Youth League zagrają łącznie 64 kluby w dwóch różnych ścieżkach. W jednej zagrają młodzieżowe zespoły klubów, które awansują do fazy grupowej Champions League 2023/2024, a w drugiej ścieżce juniorscy mistrzowie europejskich krajów sklasyfikowanych w rankingu UEFA do 32. miejsca. W momencie, gdy juniorskim mistrzem w sezonie 2022/2023 została młodzieżowa ekipa klubu, który dostał się do normalnej Ligi Mistrzów, w młodzieżowych rozgrywkach UEFA Youth League 2023/2024 wystąpi juniorski mistrz z kraju zajmującego kolejną pozycję w rankingu UEFA (od 33. miejsca).

Lech Poznań jako Mistrz Polski do lat 19 zaprezentuje się w UEFA Youth League w ścieżce mistrzowskiej. W I fazie wystąpią 32 kluby. Będzie 16 par i w każdej odbędzie się dwumecz pomiędzy klubami. Jeśli Lech Poznań prowadzony przez Bartosza Bochińskiego wyeliminowałby pierwszego przeciwnika, to w II rundzie powalczyłby już o awans do 1/16 młodzieżowej Ligi Mistrzów 2023/2024. Ta faza odbędzie się już wiosną 2024 i wystąpi w niej 8 zwycięzców II rundy ścieżki mistrzowskiej młodzieżowej Ligi Mistrzów oraz 8 zespołów, które w młodzieżowej Lidze Mistrzów (ścieżka grupowa) zajęły w swoich grupach drugie miejsca.

Losowanie par I i II rundy UEFA Youth League 2023/2024 (ścieżka mistrzowska) odbędzie się we wtorek, 5 września, o godzinie 12:00 w szwajcarskim Nyonie. W losowaniu nie będzie podziału na kluby rozstawione i nierozstawione. Mimo wszystko UEFA rozdzieli wcześniej drużyny do koszyków biorąc pod uwagę położenie geograficzne poszczególnych państw, z których pochodzą młodzieżowi mistrzowie. Lech Poznań pierwsze spotkanie rozegra 4 października, rewanż odbędzie się 25 października. W razie awansu do II rundy Kolejorz U-19 zaprezentowałby się 8 i 29 listopada (rewanż).

Kto już teraz znajduje się wśród potencjalnych rywali Lecha Poznań U-19? Między innymi Pafos, Maribor, Zilina, Dinamo Mińsk, Puskas Academy, Universitatea Craiova, FC Midtjylland, Ruch Lwów, Partizan Belgrad, Lecce, Mainz czy Basaksehir. Więcej na temat potencjalnych rywali Kolejorza do lat 19 w młodzieżowej Lidze Mistrzów 2023/2024 napiszemy później.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    Dawać Partizan i zobaczymy jak młodzi zaprezentują się na tle rówieśników z Serbii